Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Adobe InDesign. Tablo oluşturmak.

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
Type Tool (T) aracı ile Metin alanı açıyoruz. Alan açtıktan sonra menü paletinde Table – Insert Table (Alt + Shift + Ctrl + T) Karşınıza menü çıkacak. Örnek için resimdeki gibi rakamları, girebilirsiniz. Boby Rows – Satır sayısı; Colums – Sütun sayısı.

36667815tj9.jpg

11jw9.jpg

Bizim örneğimizde sağ alt köşede gördüğümüz kırmızı bir kare var bu sizi şaşırtmasın. Yok etmesi için Move Tool (V) araç ile sağ alt köşeye tutarak orantılı uzatabilirsiniz.

41325504eu4.jpg

88785592tn9.jpg

Tekrar Type Tool aracımızı alarak Tablo içine tıklıyoruz. Window – Type&Tables – Table (Shift + F9)
Karşımıza Table paleti geliyor.

29974601ty2.jpg

A – sütun sayısı; B – satır sayısı; C – yatay olarak satır genişebilirsiniz/daraltabilirsiniz; D - standart olarak At Least modu veriyoruz ; E – sütun dikey olarak ölçü sayısı…

Type Tool aracı ile ilk sütuna gelerek (siyah ok işaret çıkacak) maus üzerinde tek bir kere tıklıyoruz, sütunumuz seçili olaca, resimdeki gibi. Bütün sütunları seçmesi için ilk sütuna tıklayarak soldan sağa kadar seçiyoruz. Ya da type toolumuzu sol üst çapraz köşede gezdirdiğimizde yine siyah okun çıktığını göreceğiz, siyah ok çıktıgında tek hamlede bütün tabloyu seçebiliriz.
Resimdeki gibi değerleri veriyorum. Böylece seçtiğimiz tüm sütunlar 10 mm dikey olarak genişlemiş olacaklar.

12105734ds8.jpg

33891623no4.jpg

Type Tool aktif halde Tablodaki sütunları ve satırları serbest daraltabiliriz, genişletebiliriz.

76095339jj9.jpg

39708120lu1.jpg

Daha sonraki adımlarımız Tablo içine Metin yerleştirmesi. Type Tool ile ilk kutuya tıkladıktan sonra yanıp sönen yazı işaret çıkacak şimdi istediğiniz yazı yazabilirsiniz. Gördüğünüz gibi Metin yazı üste duruyor. Bu hatayı düzeltmek için Table paletinde resimdeki gördüğünüz komutu verin. İlk seçenek yazı kutu içinde üste hizalar, ikinci – orta, üçüncü seçenek – alta doğru hizalaması sağlar.

Yanındaki kutuya geçiş yapması için Tabs tuşu kullanıyoruz.

75140368fx2.jpg

Tablo içinde yazı yazdıktan sonra her tür düzeltme yapabilirsiniz.
Mesela: Type Tool aracı ile yazdığımız rakamları seçiyoruz. Resimdeki gibi özelikleri girin.

10lv4.jpg

11fo6.jpg

12vf0.jpg

Lazım olmayan sütun ya da satır sayısı silmesi için Table – delete – Row (satır) ya da Table – Delete – Colums (satır) komutu kullanın. Bu işlem yapmadan önce sütun ya da satır seçilmiş olması lazım.

13lc6.jpg

Ayrıca Tablomuza renkte verebiliriz.
Type Tool ile resimdeki gibi maus üzerinde sol tuşu taklıyarak seçim yapın. Daha sonra renk paletinde istediğiniz Renk Tonu seçebilirsiniz.

14sb4.jpg

Tablonuza kontur rengi, şekli, kalınlık ayarları yapabilirsiniz. Window – Stroke (F10). Bu ayarları yapmak için sütun yada satır seçilmiş olması gerek.

15ym6.jpg

16pl9.jpg

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
teşekkür ederim:) :angel:

MONASTERY

👑Efsanevi Grafiker👑
Ellerine sağlık yine döktürmüşsün :)

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
Teşekkür ederim

Bulut, ''döktürmüşsün'' ne demek? :D al defter kalem dersi iyi çalış, kontrol edeceğim:p

Hatice, çok teşekkür ediyorum. senden yorumları almak güzel:angel:

MONASTERY

👑Efsanevi Grafiker👑
Döktürmüşsün: Uğraşmısın, emek vermişsin güzel bir ders hazırlayıp bizlerle paylaşmışsın :)

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
Bulut, işte böyle de:D teşekkür ederim

Engin, teşekkür ediyorum

cerın

🌱Yeni Üye🌱
çookkk tesekkür ederimm gerçekten çok yararı oldu :)

delicocuk

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Hocam bu mavi tablo kenarliklarini nasil kaldira biliriz ?

savasg

🌟Usta Tasarımcı🌟
anlatım güzel olmuş kasta teşekkürler....

Bir sorum olacak
tablo içine (copy paste haricinde) nasıl tab ekleyebiliriz. Tablo içinde direkt tab ekleyemiyorum.

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
anlatım güzel olmuş kasta teşekkürler....

Bir sorum olacak
tablo içine (copy paste haricinde) nasıl tab ekleyebiliriz. Tablo içinde direkt tab ekleyemiyorum.

indsi6.jpg

Tabs - Type - Tabs (Ctrl + Shift + T)

resimdeki gibi text metin üste tabs ayarları çıktı orada 4 tane oklar var... text başladığı yeri ayarları - iki tane her text arası boşluklar ayarı - ve textın sonu ayarları

ama mesela ilk kutu resimdeki gibi tıkladıysanız oraya tüm text past yaptıysanız tüm text sadece o kutucuk içinde olacak...

anlatabilmişmiyim :utann:

savasg

🌟Usta Tasarımcı🌟
Bunu kastetmedim.

savas 1
savas 2

bu işlemi tabloda yaparken araya tab koymak gerekir ya

tab tuşuna basınca diğer kutuya geçiyor.

bunu sormak istemiştim.

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
Bunu kastetmedim.

savas 1
savas 2

bu işlemi tabloda yaparken araya tab koymak gerekir ya

tab tuşuna basınca diğer kutuya geçiyor.

bunu sormak istemiştim.

şimdi anladım CS2 da öyle bir sorun yoktu ama CS3 böyle sordun oldu:S onu bende çözemedım...

ama savas yazıp tab dedikten sonra değer kutuya geçiyor doğrudur... o zaman bu durumda tablo (mesela fiat liste düşünelim) doldurarak daha sonra tüm tablo seçip tabs ayaralrı yapabiliriz

Not: bu konu araştırıcağım..deneyeceğim.. tuhafıma gitti:S:S

cadencetr

🌱Yeni Üye🌱
Selamlar, fiyat listesi birçok sayfadan oluşacak ise sayfa dışına taşan kısımlar diğer sayfaya nasıl ilave olabilir? yani ilk yaptağımız tabloyu 10 sayfa olarak çoğaltıp sadece 1. sayfaya excel den koplaya yapıştır yaparak nasıl tümünü yazmış oluruz?

seabis

🌟Usta Tasarımcı🌟
Eğer tablonuz excel programında hazır ise Indesign'a File Place komutu Ctrl+D ile çağırınız. Birden fazla sayfayı ID'ye çekmek için File+Place komutu verirken Shift tuşuna basarsanız tüm sayfaları ID'na aktarırsınız.