Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Afiş Boyutu cm - pixel sorunu

Bartholomeww

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.dinozor.org
Arakdaşlar 70 - 50 cm ebatlarında afiş gibi bişey hazırlıcam.
70-50 cm yeni sayfa açtım, pixel ide 1984 - 1417 olarak ayarladı.

afişin bi köşesine 10 - 8 cm ebatında bi fotoğrafı koycam, onunda cm ayarını 10-8 yaptım fakat pixelleri 1052 - 788 ayarladı, ilk sayfanın üstüne kopyaladımmı yarısına geliyor nerdeyse, neden öyle olduğunu bir türlü anlamadım,yardımmcı olursanız süper olur ?

Bu Resolution seçeneğininde bunda bir etkisi var sanırım ?

Son düzenleme:

Benzer konular

kingy

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Afişi yaparken dikkat edeceğğin ve hesaplama yapacağın şey pixel birimli ölçü değil.Belli santimetrelerde çalışma alanlarını aynı dosya üzerinde bu santimetre bazındaki büyüklükleri bozulmadan birleştirmek istiyorsan bakman gereken şey Dpi değeridir.Afiş çalışıyorsun, farzedelim 150 dpi çözünürlükte çalışıyorsan , aynı dpi değerinde ölçü vererek hazırladığın farklı dökümanları kendi çalışma lanına aldığında ölçülerinde , yani birbirlerine oranlarında bozulma olmaz.
Bununla birlikte aslında bu kadar hesap kitap da yapmaya gerek yok, resmi ana dökümanın içine aldıktan sonra transform aracı ile istediğin büyüklük ve yere getirirsin, burada sorun olabilecek bir mesele zaten yok.
Kolay gelsin.

Bartholomeww

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.dinozor.org
Afişi yaparken dikkat edeceğğin ve hesaplama yapacağın şey pixel birimli ölçü değil.Belli santimetrelerde çalışma alanlarını aynı dosya üzerinde bu santimetre bazındaki büyüklükleri bozulmadan birleştirmek istiyorsan bakman gereken şey Dpi değeridir.Afiş çalışıyorsun, farzedelim 150 dpi çözünürlükte çalışıyorsan , aynı dpi değerinde ölçü vererek hazırladığın farklı dökümanları kendi çalışma lanına aldığında ölçülerinde , yani birbirlerine oranlarında bozulma olmaz.
Bununla birlikte aslında bu kadar hesap kitap da yapmaya gerek yok, resmi ana dökümanın içine aldıktan sonra transform aracı ile istediğin büyüklük ve yere getirirsin, burada sorun olabilecek bir mesele zaten yok.
Kolay gelsin.

Anladım teşekkür ederim, bir dökümanı ayarlasam yeter yani son paragrafta yazdığın bilgiye dayanarak. O zmn ilk dökümanın ayarını kendim yapmam gerekecek, 70-50 cm lik bir afişi nasıl ayarlamam gerek şimdi (dpi değeri fln), onu söylerseniz benim için kafi ?

enstantane53

🌟Usta Tasarımcı🌟
ayarları bu şekilde yapmanız yeterli olacaktır.
bu arada kesim payınıda düşünerek çalışmanızı tavsiye ederim.
net çalışma alanını 48x68cm yapmanızı tavsiye ederim...