Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

altındere (sümela manastrı) maçka/trabzon

ŞENGÜL BOZKURT

🌟Usta Tasarımcı🌟
graphic1hn8.jpg

broşürün tam ölçüsü 42x60 ön-arka
diğer tarafı da türkçe olarak dizildi
önce 21x60 katlanacak sonra 21x10 :peace1:
yorumlarınızı bekliyorum...

bu da türkçe tarafı
graphicov8.jpg

Son düzenleme:

ŞENGÜL BOZKURT

🌟Usta Tasarımcı🌟
resim sümela manastrına aittir.

Maçka’nın 17 km. güneyinde Altındere köyü’nde, Meryemana (Panagia) deresinin batı yanında, Mela Dağı’nın deniz seviyesinden 1,150 m. yükseklikteki kayaları oyarak ve doğal mağaralardanda faydalanılarak yapılmış manastırın adı “Sümela”, Rumca karanlık, siyah anlamına gelen “melas” kelimesinden gelmektedir.

Karadenizli hristiyan Rum’lar Mela dağındaki mucizevi Panagia ikonundan bir şey diledikleri zaman "stou mela" derlermiş, bu zamanla Sumela'ya dönüşmüş. Bu da ikona neden Panagia Soumela denildiğini açıklamaktadır. Bu yüzden manastıra “Karadağın (Mela dağının) bakiresi”de denilmektedir. Atinalı Barnabas ile Sophroinos adlı iki keşiş rüyalarında, Hz. İsa’nın öğrencilerinden Evangelist St. Lukas’ın yaptığı üç Panagia ikonundan , Meryemin İsayı kollarında tuttuğu ikon Evangelist St. Luke'un yaptığı üç Panagia (Meryemana) ikonundan , Meryemin bebek İsa’yı kollarında tuttuğu ikonun bulunduğu yer olan Sümela'nın yerini birbirinden habersiz ayrı ayrı yerlerde görmüşler, deniz yoluyla Trabzon'a gelmişler ve gördükleri rüyaları birbirlerine anlatmışlardır (Bunlardan biriside Kıbrıstaki Kykko manastırındadır). Bundan sonra rüyalarında gördükleri bu yeri aramışlar ve en sonunda Maçka Altındere vadi’sinde, Karadağın 300 m. yüksekliğindeki sarp yamacında buldukları mağarada karar kılmışlardır. Mela dağının sarp kayalığında, bu küçük mağaranın, yüzyıllar boyunca, kayaların sabırla oyularak büyütülmesi ile bugün gördüğümüz kartal yuvasına benzeyen manastır ortaya çıkmıştır. Yapımına ne zaman başlandığı kesin olark belli olmamakla beraber M.S. 375-395 yılları arasında, Anadoludaki sayısız örneği gibi Kapadokya stili inşa edildiği sanılmaktadır. Kilisenin kuruluşundan itibaren yaklaşık 1.000 yıllık tarihi karanlıktır. Manstırı ancak Trabzon İmpartorluğu döneminden sonra incelemek mümkündür. Trabzon İmparatoru, Büyük Komnenoslarından 3. Alexios (1349-1390) bu manastırın esas kurucusu olduğunu fresklerde ön plana çıkartılmasından anlıyoruz. 3. Alexios burasını yeni bir tesis halinde inşa ettirerek, 17 m. yüksekliğinde, 40 m. uzunluğunda, 14m genişliğinde 72 odalı bir tesis yaptırmıştır. İmparator 3. Alexios 1361 yılında bir güneş tutulmasını burada karşılamıştır. (alıntıdır)

N/A2

🏆Pro Tasarımcı🏆
bu nasıl altıya katlanacak hemşerim. bi anlatsana. bu arada eşim trabzonlu.
genel olarak güzel.
resimleri birazdaha netleştirseydin.
biraz puslu duruyo.
bi kusur bulmak zor gibi.
iyi çalışma...
ellerine sağlık.
unutmadan resmi çok büyük yüklemişsin geç açılıyo...

Mustafa KÜÇÜK

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.mustafakucuk.org
eminecik yine dikkatli okumamışsın nasıl katlanacağını çok güzel bi şekilde anlatmış arkadaş
lütfen sırf yorum olsun diye yorum yapma biraz açıklamaları oku ( dikkat ediyorum sürekli yapıyorsun bunu ondan uyarma gereği hissettim )
çalışmaya gelirsek yazıların ve resimlerin çok olduğu böyle tasarımlarda ahenk yakalamak zordur sen bunu başarmışsın tebrikler

ŞENGÜL BOZKURT

🌟Usta Tasarımcı🌟
eminecik yine dikkatli okumamışsın nasıl katlanacağını çok güzel bi şekilde anlatmış arkadaş
lütfen sırf yorum olsun diye yorum yapma biraz açıklamaları oku ( dikkat ediyorum sürekli yapıyorsun bunu ondan uyarma gereği hissettim )
çalışmaya gelirsek yazıların ve resimlerin çok olduğu böyle tasarımlarda ahenk yakalamak zordur sen bunu başarmışsın tebrikler

bilgileri eksik yazmıştım, emine'nin uyarısından sonra düzelme yaptım... bu kadar acımasız olmayınız :)
yorumun için teşekkür ederim...

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Konu :
Standart altındere (sümela manastrı) maçka/trabzon
Konu ile alakasız mesajlar silinmiştir.

Yeliz GÖKÇEN

♾️Grafik Gurusu♾️
işin hakkını veren bir çalışma olmuş. emeğine sağlık!..