Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
Ambalajlarda genelde pantone renk kullanılıyor doğal olarak. Ambalaj işine hiç girmemiş bir grafiker olarak, özellikle pantone işlerde degrade ve transparan kullanmanız gereken yerlerde, ne gibi teknik çözümler uyguluyorsunuz. Bu uzun zamandır düşündüğüm ve sormak istediğim şey. Şimdiden teşekkürler.

Benzer konular

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Ambalaj tasarımında, çalışmanın hangi baskı teknigi ile uygunacagını bilerek işe başlamak gerekir. Nedeni tekniklere göre farklılık gösteren bir durumdur.
Sorunuzun, esnek ambalaj oldugunu var sayıp, tifduruk baskı tekniginge göre bir kaç not yazabilirim.
Tasarımda renklerin kulanımı tamamen sizin, tasarım gücünüz ve renk bilginiz ile ilgidir. Bundan sonraki bilgi tamamen silindir ayrımı dedigimiz konuyu kapsar.
Çalışmanız, bir kısmı bitmat bir programda olması olasıdır. (photoshop gibi) Bu çalışma ne kadar çok layerli olursa sorunlarınız azalır. Hatta tasarımnız bitikten sonra (yada tasarım halindede) dosyanın bir kopyasini alarak layerları, kanallara özel renklere taşıyınız. Bu kanalarda gerekli şişirmeleri mutlaka vermelisiniz. Kanlarla çalışılmış örnekler aşağadaki linkte var.
https://www.grafikerler.net/ambalaj-tasariminda-spot-renk-calisma-t10916.html
Gerekli olan her alan mutlaka vektörel bir dosyada çalışılmalı. Bu durum sizin işinizi kolaylaştırır. Şişirme ve overpirint verme işlemlerini bu alanda daha pratik yaparsınız.

Degrade olayına gelince, açık renk üzerine koyu renk degreneyi overprint olarak çalışınız. Silindir kazıma aşamasında degrenin kesmemesi yada yumşak olması için, kazıma açılarında farklılıklar verilirse sorunsuz baskı elde edilir.

Trasparanla ilgili hiç bir sorun yaşamazsınız yeterki çalışma dogru silindir ayrımlarına sahip olsun. Bilmemiz gereken bilgi, bir renk için %10 tramin altına düşmeyin, sistem çukur baskı olduğu için uçma olacaktır...

Son düzenleme:

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
Ambalaj tasarımında, çalışmanın hangi baskı teknigi ile uygunacagını bilerek işe başlamak gerekir. Nedeni tekniklere göre farklılık gösteren bir durumdur.
Sorunuzun, esnek ambalaj oldugunu var sayıp, tifduruk baskı tekniginge göre bir kaç not yazabilirim.
Tasarımda renklerin kulanımı tamamen sizin, tasarım gücünüz ve renk bilginiz ile ilgidir. Bundan sonraki bilgi tamamen silindir ayrımı dedigimiz konuyu kapsar.
Çalışmanız, bir kısmı bitmat bir programda olması olasıdır. (photoshop gibi) Bu çalışma ne kadar çok layerli olursa sorunlarınız azalır. Hatta tasarımnız bitikten sonra (yada tasarım halindede) dosyanın bir kopyasini alarak layerları, kanallara özel renklere taşıyınız. Bu kanalarda gerekli şişirmeleri mutlaka vermelisiniz. Kanlarla çalışılmış örnekler aşağadaki linkte var.
https://www.grafikerler.net/ambalaj-tasariminda-spot-renk-calisma-t10916.html
Gerekli olan her alan mutlaka vektörel bir dosyada çalışılmalı. Bu durum sizin işinizi kolaylaştırır. Şişirme ve overpirint verme işlemlerini bu alanda daha pratik yaparsınız.

Degrade olayına gelince, açık renk üzerine koyu renk degreneyi overprint olarak çalışınız. Silindir kazıma aşamasında degrenin kesmemesi yada yumşak olması için, kazıma açılarında farklılıklar verilirse sorunsuz baskı elde edilir.

Trasparanla ilgili hiç bir sorun yaşamazsınız yeterki çalışma dogru silindir ayrımlarına sahip olsun. Bilmemiz gereken bilgi, bir renk için %10 tramin altına düşmeyin, sistem çukur baskı olduğu için uçma olacaktır...

Çok teşekkür ederim nucat hanım. Tamamen örneğin 3 pantone renk ile bir iş yapıyorsak da yukardaki geçiş ve transparanlık ile ilgili bilgiler geçerlimidir acaba.

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
Sorunuzu anlamadım:( isterseniz çalismanizi ekliyin, üzerinde yardimci olamaya çalisayim...

Elimde herhangi bir ambalaj çalışması yok. Hala güvenli sulardayım. Ama alaylı olmamdan ve yaşımdan dolayı her şeyi deneyerek ya da yerinde öğrenmek gibi bir şansım yok. O yüzden anlamadığım konular başıma gelmeden olayları kavramaya, anlamaya çalışıyorum. Diyelim.

Kısa meslek hayatıma rağmen ve kendi kendimin hocası olmama rağmen büyük hatalarım olmadı nedeni ise fazlaca okuyarak bütün riskleri belirleyip diğerlerinin tecrübelerinden faydalanmak diyebiliriz.

Yani örneğin ben hiç bir pantone rengi bir başka bir renkle pantone olsun olmasın transparan ve degrade yapmadım. Daha önce duyduğum sorunları yaşamamak için.

Ama ambalaj işlerinde işin canlılığını, devamlılığını korumak için pantone şart. Güzel bir iş içinse duruma göre bolca degrade kullanmak gerekiyor sizin tasarımlarınızda olduğu gibi.

Örneğin sizinkiler gibi bir ambalajda, kahveyi temsil ettiğiniz kahverengi tondaki bir özel renk yine özel olan sarı zemin üzerinde uzanıyor diyelim. Yer, yer de degrade, geçiş efektleri hatta transparanlık vermeniz gerekiyor. Benim bildiğim bu durumlarda sorun çıkar. Ama sizin işleriniz mükemmel gözüküyor. İşte benim demek istediğim bir sorun yaşamadan nasıl böyle canlı renkler ve geçişler verebiliyorsunuz. (pantone ortamda)

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
CMYK yerine pantone çalışılırsa ve açık rengin üzerine koyu renk degrede kulanılıp overprint verilirse, altaki zemin 30'lik açı ile kazınıp üsteki koyu degrede 45'lik acı ile kazırsa azamide sorunsuz olabiliyor. Matamatik bu.Tabi bu açı degerleri baskı firmasına yada kazıma ünitelerine göre farklılık gösterir. Ben aynı kelimeleri kuruyorum, sanırım çok teknik geliyor.

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
CMYK yerine pantone çalışılırsa ve açık rengin üzerine koyu renk degrede kulanılıp overprint verilirse, altaki zemin 30'lik açı ile kazınıp üsteki koyu degrede 45'lik acı ile kazırsa azamide sorunsuz olabiliyor. Matamatik bu.Tabi bu açı degerleri baskı firmasına yada kazıma ünitelerine göre farklılık gösterir. Ben aynı kelimeleri kuruyorum, sanırım çok teknik geliyor.
Çok sağolun anladım ben ilk ifadeleri genel olarak algılamıştım. Teşekkürler.

SHGİPTAR

🌟Usta Tasarımcı🌟
Nucat'ı yazdıklarına aynen katılıyorum ve bir ilave yapıyorum.

Degrade 100 yerine 97 lerden başlayıp 0 yerine rengine göre 3-5 gibi biterse
başlarda kanama sonlarda kopma yapmaz.:)