Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Ambalaj Tasarımın'da Spot Renk Calışma

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Merhaba,
Ambalajlar, yıllar boyu baskısı süre gelen ürünlerdir. Üretici firma, baskı firmasını bile değiştirse, siz tasarımcı olarak ambalajinızın renk değerlerini koramak zorundasınız. 10 yıl sonra bile ürün tüketci tarafından satın alınırkan, gerçek olup olmadigindan, satın alırken emin olmalı, taklit vb. şüphelere girmemelidir. Böylesi bir şüphe, üretici acisindan büyük bir itibar kaybıdır.
Bizlere düşen nedir?
Ambaljımızn baskısını en sağdal dönelere bağlamak. CMYK degimiz sistem baskı firmasina göre degiskenlik gösterir. Hatta baskı ustasının o günkü ruh haline göre :D İşimizi saglam kazıga bağliyalim. Bütün işimizi pantone degerlerine bağliyalim. İllustrasyon gerekirse fotogaf bile... Böylece ambalajin baskı kontrolunu ele almiş oluyoruz.

Ekte iki tane örnek ekliyorum. Calismanizi bol layerli calisitiktan, renk bilginizi kullanarak, gerekli layerlardaki renkleri, kanallara tasiyip, pantone renklerini oluşturun. Oldukca uygulama gerketiren bir konu. Ortam oluşursa ben konuyu bir seminer niteginde anlatmaya talibim :D

Herkese kolay gelsin....

Son düzenleme:

Benzer konular

ufukdural

♾️Grafik Gurusu♾️
doğru düşünüyorsun nucat..
bilgi paylaşımlarını bekliyoruz..

saygılarımla

Hande DEMİR

♾️Grafik Gurusu♾️
sevgili nucat,

kanallarda pantone kullanımını, kendi çalışmanızda gösterme sözünüzü, bu kadar çabuk yerine getirdiğiniz için teşekkürler.
"oldukça uygulama gerektiren" demişsiniz ama verdiğiniz örnekler bile yeterince fikir veriyor.

semineriniz olursa kesinlikle katılmak isterim.

sevgiler

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Çok mersi,
Ben, liseli çocuklar gibi oldum... Biraz beni burdan atsınlar bari, işleri serdim, burayi takip ediyorum... eger böyle devam edersem aç kalacagim:)
ben yok olayım.
sevgiler...

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Bu güzel bilgileri bilmeyen arkadaşlarla paylaşmanız gerçekten çok güzel bir davranış. Türkiye de her önüne geçen kişi bu işe el atmaya çalışıyor ortaya çıkan görsel kirlilik biraz daha bilgi ile bu görsel kirliliğinin önüne geçilecek diye düşünüyorum...

semra duyar

🏅Acemi Tasarımcı🏅
merhaba söylediklerinize bende katılıyorum pantone değerler işin katilesini arttırıyor. lakin müşteriler hem kalite hem maliyete önem verdikleri için pantoneden çıkacak rakamlar biraz onları aşıyor. günümüzde çok iyi 4+1 5 renkli baskı makinaları var ve masa kumandalı bunlarla renk değerlerinde oynamak çokta sorun olmuyo istenilen görüntüler çok kısa sürede çok kısa emeklede alınabiliyo, teknoloji ilerliyo...

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Esnek ambalajlarda, tifduruk, flexso, teneke ambajlarda serigrafi gibi baskı teknikleri kulanılıyor. Ofset Baskı ise sadece kutular için geçerli. Bu yüzden ambalaj tasarımına başlamadan önce, baskı teknigimizi belirlememiz, detaylarını bilmemiz çok önemli. Çünük her birinin renk ayrımı basmakaları biraz farklı. Ben Tifduruk ağırlıklı çalışan bir tasarımcıyım. Tiduruk baskı makinaları 10 renk+pcs yada lak biçiminde çalışabilmekte... Bu bizler için güzel bir artı... Tabiki söylediginz gibi birde isin maliyeti var. Dereye giren paçaları sıvayacak:D

ufukdural

♾️Grafik Gurusu♾️
merhaba söylediklerinize bende katılıyorum pantone değerler işin katilesini arttırıyor. lakin müşteriler hem kalite hem maliyete önem verdikleri için pantoneden çıkacak rakamlar biraz onları aşıyor. günümüzde çok iyi 4+1 5 renkli baskı makinaları var ve masa kumandalı bunlarla renk değerlerinde oynamak çokta sorun olmuyo istenilen görüntüler çok kısa sürede çok kısa emeklede alınabiliyo, teknoloji ilerliyo...

baskı operatörünün renk değerleri ile oynaması hiç doğru bir davranış değildir.
Tasarımcının verdiği renk tonları doğrultusunda baskısını gerçekleştirir.
Bunu gerçekleştirirken de Strip (SKALA) diye adlandırılan bir kontrol belirleyicisi basılacak işin etek tarafına yerleştirilir.
Burada operatör Cyan, Yellow, Magenta, Black değerlerini kontrol ederek baskı yapar..
Tasarımcının uyguladığı tonlarla hiç oynaması gerekir.

saygılarımla

suleymankkoklu

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Slm Herkese
Ben ambalaj tasarımcısı değilim matbaada grafikeriyim ama bu konuya o kadar çok ilgi duyuyorum ki anlatamam..
NUCAT usta bu konuda seminer verebilirim demiş. ne güzel demiş..
Site yöneticilerine sesleniyorum :) bu konuyu lütfen ciddiye alın ve somut adım atalım. Kendimizi geliştirmek için bunlar güzel fırsatlar. NUCAT ile görüşülerek seminer vermesini sağlamak ve yer ve zamanını sitede duyurmak çok önemli bir iş olacaktır..
İlginizi bekler, sabırsızlıkla bu seminer haberini duymak isterim..
Sadece ambalaj tasarımı için değil matbaa grafikerleri için de böyle bir şey yapılabilir..

SHGİPTAR

🌟Usta Tasarımcı🌟
Merhabalar:)
Bende bir Reprocu olarak nacizane fikrimi söylemek isterim.:)

Tabiki ambalajın tasarımını yapıp ona hayat veren yaratıcısı oluyor.

İşler Matbaaya geldiğinde baskı şekillerine göre bazı işlemlerden geçiyor.
Her ürün farklı malzemeye farklı profillerle farklı baskı makinalarında basıldığı için bu işlemler gerekli oluyor.Bütün bu etkenler sebebiyle Reprocu tasarımcının hazırladığı işe olumlu yönde katkı sağlıyor.
Gerektiğinde ürünün basılacağı malzemelerin cinsine (opp,m e t a lize,twiss kağıt,pvc) göre ve baskının yönüne göre tram değerlerinde arttırma veya eksiltme uygulanabiliyor.
Bu işlemler profesyonel kişilerce yapılırsa doğru sonuçlar veriyor.

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Merhabalar:)
Bende bir Reprocu olarak nacizane fikrimi söylemek isterim.:)

Tabiki ambalajın tasarımını yapıp ona hayat veren yaratıcısı oluyor.

İşler Matbaaya geldiğinde baskı şekillerine göre bazı işlemlerden geçiyor.
Her ürün farklı malzemeye farklı profillerle farklı baskı makinalarında basıldığı için bu işlemler gerekli oluyor.Bütün bu etkenler sebebiyle Reprocu tasarımcının hazırladığı işe olumlu yönde katkı sağlıyor.
Gerektiğinde ürünün basılacağı malzemelerin cinsine (opp,****lize,twiss kağıt,pvc) göre ve baskının yönüne göre tram değerlerinde arttırma veya eksiltme uygulanabiliyor.
Bu işlemler profesyonel kişilerce yapılırsa doğru sonuçlar veriyor.

Merhaba,
Ben sizin gibi düsünmüyorum. Benim uzmanlık alanım ambalaj ve sadece bu çerçeve ile sınır olarak düşüncem söyledir. (bir kotalog tasarımcısı yada afiş tasrımı yapan, sadece ofset baskı teknigine iş hazirliyan tasarimcidan bahsetmiyorum)
Tasarımcı, isinin bütün aşamalarını çok iyi bilmelidirki, basılabılır nitelikte, sağlıklı tasarımlar oluştursun. İşine her aşamada müdehale edebilisin, tasarımının gerekligine sahip çıksın.

Gerektiğinde ürünün basılacağı malzemelerin cinsine (opp,****lize,twiss kağıt,pvc) göre ve baskının yönüne göre tram değerlerinde arttırma veya eksiltme uygulanabiliyor. demişsiniz bahsetiginiz ofset renk ayrımımıdır?
Ben Tifduruk ağırlıklı çalışıyorum. Bu konuyu tifduruk baski esaslari baz alinarak hazirladım. Başta bunu daha net yazmalıydım sanırım.

SHGİPTAR

🌟Usta Tasarımcı🌟
Merhaba,
Ben sizin gibi düsünmüyorum. Benim uzmanlık alanım ambalaj ve sadece bu çerçeve ile sınır olarak düşüncem söyledir. (bir kotalog tasarımcısı yada afiş tasrımı yapan, sadece ofset baskı teknigine iş hazirliyan tasarimcidan bahsetmiyorum)
Tasarımcı, isinin bütün aşamalarını çok iyi bilmelidirki, basılabılır nitelikte, sağlıklı tasarımlar oluştursun. İşine her aşamada müdehale edebilisin, tasarımının gerekligine sahip çıksın.

Gerektiğinde ürünün basılacağı malzemelerin cinsine (opp,****lize,twiss kağıt,pvc) göre ve baskının yönüne göre tram değerlerinde arttırma veya eksiltme uygulanabiliyor. demişsiniz bahsetiginiz ofset renk ayrımımıdır?
Ben Tifduruk ağırlıklı çalışıyorum. Bu konuyu tifduruk baski esaslari baz alinarak hazirladım. Başta bunu daha net yazmalıydım sanırım.

Ben aşağı yukarı aynı şeylerden bahsettiğimizi düşünüyorum.

Rotogravür (tifdruk) baskı çeşidini yazmaya çalışmıştım aslında.
Silindir kazıma yöntemi ile esnek malzemeye baskı yapan ambalaj matbaalarından bahsediyorum
Eğer tasarımcı işine tam hakimse baskı aşamasına kadar takip edebilir ve gereken müdahaleleri önceden yapabilir

Yani matbaalarda herzaman tasarımıdan gelen iş aynen kullanılmıyor kalite için müdahale gerekebiliyor

muzzi

🌱Yeni Üye🌱
nucat sen bu işi aşmışsın ve bu sitede senden öğrenilmesi gereken çok şey olduğunu düşünüyorum.Ama bir seminer düşünürseniz gerçektende bizleri onure etmiş olursunuz.

Designer35

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.ladakulubu.com
Nucat hnm. Anlattıklarınız Spot renk çalisması ile birebir aynen uğrasiyoruz hakikatten bu isi tam anlamiyla hazirlayan 5-10 parmağı gecmiycik Ambalaj tasarimcilari mevcut piyasada Bize gelen işleri görseniz yemin ediyorum ki ağlarsını inanın bana faat Nuket hnm. işini Profesyonelce hazirlayan va Baskiya son halini getiren çok Dostlarımız var Lütfen bu konu inanin Ambalaj baskı ve Ambalaj Tasarimi ile iligilenen tük arkadaslarımın konuyu öğrenmelirini siddettle tavsiye ederim....!
Nuket hnm. iyi ki varsniz

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Tesekkürederim... :utann: son günlerde çok utaniyorum...
Bende uzun yillar bir ambalaj fabrikasinda çalistim. Gelen cdleri acıp aglanacak halimize güldügümüz çok oldu.Hayatta en zor islerden biri başkasının tasarimini, baski teknigine uyarlamaktır. Sadece biraz itinali olursak sorunlar azalabilir.Ben en kral tasarimciyim, tasarim yaparim, firma nasıl basarsa bassın mantigina çok kızıyorum...Tasariminin uygulama teknigini bilen kişi işini kontrol altina almiş kişidir. Baski tekniginin, hazirliyacaginiz tasarim üzerindeki etkisini ve sınırlarını bilmek işi baslamanin ilk noktasi olmalidir. Basilabilen tasarimlar diliyorum:)

suleymankkoklu

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Peki bu nasıl olacak. Bu anlattıklarınızı KURSLAR konu olarak işlemiyor. Ustalar şikayet ediyor kaliteli tasarımcı azlığından peki yetişmek isteyen nesil ne yapmalı , Neden onları suçluyorsunuz? İşini ciddiye almayanları, ukala davrananları kastetmiyorum. Mesela bu işleri çok önemseyipte iyi bir ustanın yanında olmayanların ne suçu var? Siz kimi suçluyorsunuz? İnsanları yetiştirdiniz de insanlar size nankörlük mü etti? Sizin verdiklerinizi suistimal mi etti? Nasıl olacak bu kaliteli tasarımcı işi?
Biraz da sorunları konuşmak yerine çözümleri konuşsak, Somut adımlar atsak NUCAT hanım şartlar oluşursa bir seminer şeklinde anlatabilirim dedi kimseden ses yok. Bu koskoca iyilik düşüncesi havada kaldı.
Nedir bu sorunun çözümü? Ben yıllar sonra iyi bir usta olmak istiyorum kendi alanımda sabrederek. Buyrun bana yardımcı olun sen şöylesin sen böylesin bu tür yorumları herkes yapıyor yeterince
Umarım beni yanlış anlamamıştır ustalar...
Saygılar

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Ben gerekili kosullar olusursa, spot renk çalisma ile ilgili seminer verecegim sözüm var. Fakat bu süreç nedir bilemiyorum.
Ben kurs mantigina zaten çok itiraz eden bir kisyim. Bu yüzden kursalar hakkinda yorum yapmiyim. :(
Okullar da ise, baski tenikleri teorik olarak öğretiliyor... Gerisi sizin pratiginize kalms bir konu... 16 yasimda, işikli masa üzerinde pikaj ve montaj yaparak başladım. Yeni gelen nesil elbet benim gibi başlamasin. Fakat, kafanizi biraz bilgisayarin basindan kaldirip, o rahat saldalyenizden kalkın... Kilo almamak için degil, baskiyi ögrenmek için :D flimciye siz gidin, işiniz basilirken mutlaka başında durun... İnternette araştirma yapmak teoridir okuyarak algilamak güçtür, yaşamak gerekiyor...Üzerinizdeki giysinize ne zaman matbaa mürekkebinin konusu sinerse ve o kokuyu ne zaman kaniksarsaniz o zaman birfark var demektir...Ben yüksek lisans tezimi ofset baski üzerine hazirladim. (suan bambaşka bir baski teknigi ile ilgili çalisiyorum.) Çok sansliydim 26 yasimda bir ofset makinayi bana emanet etme cesatini gösterdiler... Önce hamal olmak gerekiyor...

Guwencin

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
öncelikle bilgi paylaşımınız için tşk ederim fakat bu başlık altında bir çok insanın kafasında soru işareti yaratacaktır. vermiş olduğunuz örneklerin ilkinde 2 pantoneden çıkmış olması iyi bir renk bilgisine dayanır fakat daha yogun renkli işlerde pantone kullanmak takdir edersiniz hem ustayı (ünite renk değişimleri, pantone renk hazırlanması, sürekli aynı renk doygunluğunu yakalamak (gerçi flexo da böyle bir sorun olmaz) .v.s. v.s. ) yorar hemde grafikerleri... ben letterpress baskı üzerine yogunlaştım ki bu söylemiş olduğunuz bizde her zaman mümkün olmuyor... yinede paylaşımınız için tşk ederim