Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Ambalaj ve pantone renk kullanımı

suleymantulek

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Meraba tekrar tekrar aynı konuda soru soruyorum ama anlayamıyorum bi türlü lütfen yardımcı olun. Sorum şu, Bir kuruyemiş ambalajı yapacağım. Ben çalışmamda Pantone renk kullanmazsam çalışma sonucu kötümü olur ya da pantone renk kullanılmadan ambalaj tasarımı hiçmi yapılmaz. Önceden ambalaj tasarlamadım. Pantone renk kullanımıda hiç bilmiorum. Buradan çok şey okudum ama bu defa nasıl kullanılacağını çözemedim. Teşekkürederim.

SHGİPTAR

🌟Usta Tasarımcı🌟
İstediğiniz şekilde tasarım yapabilirsiniz tabiki
Sadece cmyk kullandığınızda az renkle az maliyetle işinizi bitirmiş olursunuz
Pantone kullanırsanızda özellikle gold,silver gibi renkleri daha rahat ve güzel alabilirsiniz
Her iki çalışmada da profil ile çalışmanızı öneririm
Sonuçta kuruyemiş ambalajlarının malzemeside önemli, sanırım pet veya opp'ye basılıyorlar genelde
Bu durumda beyaz kullanmanız gerekecek buda pantone'dur

skacir

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Değerli arkadaşım

Plastik ambalajında cmyk renk sistemi sıkıntılı çünkü bu baskı sistemi tamamen klişe baskı tekniğiyle basıldığı için renkle üst üste geldiği zaman matbaa tekniğinde olduğu gibi renkleri karma elde edemiyorsun. Dolayısıyla poşet ambalaj sisteminde renkler olabilidiği kadar üst üstüne basmaması gerekiyor.
Bu baskı tekniğinde pantone renkler tercih etmen gerekiyor.
Yani karma renk yok spot tek renkler olabilir ayrıca burada phosohpta çalışıyorsan kanallar yardımıyla renk geçişi yapabilirsin. Ancak renkler spot ve tramlı geçişler uyglayabilirsin.

SHGİPTAR

🌟Usta Tasarımcı🌟
Değerli arkadaşım

Plastik ambalajında cmyk renk sistemi sıkıntılı çünkü bu baskı sistemi tamamen klişe baskı tekniğiyle basıldığı için renkle üst üste geldiği zaman matbaa tekniğinde olduğu gibi renkleri karma elde edemiyorsun. Dolayısıyla poşet ambalaj sisteminde renkler olabilidiği kadar üst üstüne basmaması gerekiyor.
Bu baskı tekniğinde pantone renkler tercih etmen gerekiyor.
Yani karma renk yok spot tek renkler olabilir ayrıca burada phosohpta çalışıyorsan kanallar yardımıyla renk geçişi yapabilirsin. Ancak renkler spot ve tramlı geçişler uyglayabilirsin.

Renklerin üstüste geldiği durum diye bahsettiğiniz, sanırım muare olayı
Bu durumda herbir renk için (cmyk) her kalıba ayrı açı verilmesi gerekiyor ki sorun olmaktan çıksın
cmyk 4 renk üstüste bastığında çiçek görünümünde olmalı noktalarımız
Buda doğru görünümdür.

ersintambova

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Renklerin üstüste geldiği durum diye bahsettiğiniz, sanırım muare olayı
Bu durumda herbir renk için (cmyk) her kalıba ayrı açı verilmesi gerekiyor ki sorun olmaktan çıksın
cmyk 4 renk üstüste bastığında çiçek görünümünde olmalı noktalarımız
Buda doğru görünümdür.

merhaba . Genellikle tram açılarını değiştirmenize gerek yoktur eğer baskı yapılan sistemin baskı üniteleri arasında kurutma sistemi mevcutsa açı değiştirmenize gerek yok.

yako

🌟Usta Tasarımcı🌟
CMYK renkler arasında tüm baskı tekniklerinde açılar farklı olmalı yoksa genel kural olan çiçeklenme bu farklı açılar tarafından oluşmazsa muare dediğimiz açıların yanlışlığından oluşan bozuk çiçeklenme renklerin kötü gözükmesine sebebiyet verir... ayrıca flexoda anilox derinliklerinede yani volumelarına da dikkat edilmelidir. Bazı seramik merdaneler buçuklu açı dediğimiz 7,5 67,5 82,5 37,5 yerine 15 75 0 45 açılarını desteklemektedir. Bilgi hazinemizdir felsefesiyle bildiklerimizi paylaşalım arkadaşlar hep beraber güzel işler çıkaralım.saygılar.