Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Autocad’Çizimini Max Çizimine dönüştürme..

bardas

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.karaman.net.tr
DERS : AutoCAD+3ds Max
Konu : Autocad’Çizimini Max Çizimine dönüştürme..
Hazırlayan : autocadokulu.net

İlk olarak Ben Çizimimi Katmanlara ve layerlere ayırdım Sizde bu şekilde kullanabilirsiniz Bu şekilde layerlerinizi ayırdığınızda max’de size daha iyi kolaylık sağladığını göreceksiniz..

39579917lr7.jpg

Dersimize başlıyoruz arkadaşlar öncelikle size yardımcı olması amacıyla sanal mause yerleştirdim..
1.İşlemimizde Autocad penceremizde >> File Menümüzü tıklıyoruz
2. İşlemimde File menüsünde açılan pencerede gelen ve Kırmızı halka içerisine aldığım >>Export.. Menüsünü tıklıyoruz..
İpucu: Arkadaşlar 1.ve 2. İşlemini kısaca geçmemizde mümkün Komut satırına exp Yani export menüsün kısa yolunu yaz arakta İstemiş olduğumuz sonuca hızlı bir yoldan devam etmemiz mümkündür…

14862209nt9.jpg

1.ve 2. İşlemleri yaptıktan sonra (exp) Kısa yolu da kullandığımız takdirde karşımıza aşağıdaki gibi bir menü geldiğini göreceksiniz arkadaşlar.
3.İşlemimizde bize nasıl bir kayıt yapacağımız hakkında seçeneği sunuyor. Aslında burada 2. Bir dersi de işlemiş oluyoruz arkadaşlar çizimlerimizi farklı seçeneklere farklı dosyalara dönüştürmeyi de burada anlatmış oluyoruz aslında.

31as5.jpg

4.Kayıt İşlemimizde ise Kayıt Türümüzü 3ds max da açacağımız için Ayrıca arkadaşlar kullanacağımız 3D Studio (*.3ds) Formatını Son zamanlarda sıkça görmeye alıştığımız Cinema 4D Programı İçinde geçerlidir arkadaşlar..

21646986gi9.jpg

5.Mause Sol penceresine basılı tutarak Autocad ekranımızda Çizimimizi seçiyoruz İsterseniz çizimin hepsi isterseniz bir kısmını buradaki amacımız 3. İşlemdeki seçtiğimiz 3D Studio (*.3ds) dosya formatına hangi çizimlerimizi seçeceğimize karar vermemizi sağlar. Bir diğer size kolaylık ise arkadaşlar eğer çizimin bütünüyle seçmemiz gerekiyorsa Ctrl+A yani bütün çizim ekranındaki objeleri seçmiş oluyoruz

66710821mc3.jpg

6. 3D Studio File Export Options Seçeneği ile karşılaşacağız Burada bize dosyamızın yani
3D Studio (*.3ds) Formatımız ne türde hangi özelliklerde kayıt etmemiz konusunda bize seçenekler sunmaktadır. Sizde buradan çiziminize en uygun ayarı seçebilirsiniz buradaki ayarlarda size smoth yani köşelerin pah noktaların kırılma noktalarının derecesini sunuyor. Sizde buradan kendi çiziminize en uygun ayarı seçebilirsiniz benim resimde vermiş olduğum ayarlarıma kullanabilirsiniz. Ve ok seçeneğini seçtikten sonra işlemimiz başarılı bir şekilde sonuçlandırılmıştır…

76359072aq2.jpg

Autocad Çizim Proğramında İşlemimiz tamamladık istediğimiz 3D Studio (*.3ds) Formatına dönüştürdük autocad proğramızı kapatıp 3D Studio Max Proğramızı açıyoruz .

7. İşlemde File menümüzden girdikten sonra Karşımıza gelen pencereden kırmızı ile içerisine aldığım bölümdeki import.. Seçeneğini tıklıyoruz..

30004601ye1.jpg

8. import seçeneğini seçtiğimizde karşımıza gelen Select File to İmport Menüsünden autocad çizimini 3D Studio (*.3ds) dönüştürmüştük 4.İşlemde kayıt seçeneğinde dosyamızı ben belgelerime kayıt etmiştim sizde dosyanızı kayıt ettiğini yerden dosyanızı seçerecek import ederek Aç seçeneğini tıklayarak çizimi 3D Studio Max Proğra mına import etmiş oluyoruz..Burada Dikkat edilmesi gereken konu arkadaşlar Dosya türüne dikkat edilmesidir.Buradan Select File to İmport Menüsünden Dosya türümüzü İstersek başta tür dosyalarıda seçerek açmamız mümkündür burada direk autocad çiziminide açmanız mümkündür ancak çiziminiz bir block halinde gelecektir ve size sorunlar yaşatacaktır.

61292495as4.jpg

9 Seçeneğimizde Bize import edeceğimiz objelerinin bütünü mü ? Yoksa Bir kısmını seçeneği gelmektedir buradan kendinize göre ayarlamayı yapabilirsiniz..

41611988tf1.jpg

Çizimiz autocad den 3D Studio (*.3ds) Export yaptık ardından 3D Studio Max Proğramında import ettik buraya kadar işlemlerimizi başarılı bir şekilde yaptık.
Öncelikle çizimi max penceremizde çizimimizi seçiyoruz eğer import ettikten sonra hiçbir şekilde ekrana müdahale etmediğiniz takdirde çizim obje bütün olarak seçili olarak ekranımıza gelecektir…
10. Modify panelimizde kırmızı ile içerisine aldığım bölüme tıklıyoruz.
11.Modify tıkladıktan sonra açılan menülerden Edit Mesh Seçeneğimizi tıklıyoruz.

72519733yc7.jpg

12. Edit Mesh seçtikten sonra Modifiler List seçeneğinin geldiğini göreceğiz.Element Seçeneği tıklıyoruz.
13. Seçeneğimizde Çizimimiz 3 boyutlu olduğu için kütle olarak kabul edebiliriz Bu yüzden kırmızı halka içerisine aldığım element seçiyoruz ..

10wz0.jpg

13.Element seçeneğini tıkladıktan sonra çizimimizi seçiyoruz. Resimde gördüğünüz gibi dolabın rafını seçtim ve kırmızı oldu ve ardından detach tıklayarak import ettiğimiz çizimimizden dolobın rafını ana kütleden ayırmış oldum bu yöntem bize çizimimizi tek tek parçaya ayırmamızda yardımcı olmak amacı ile yapılmıştır.Çizimi seçip ardından detach yani ayır seçeneği çıkmaktadır.

11vk6.jpg

Detach seçeneğimizi tıkladıktan sonra Karşımıza çizimin layerlerine otomatik olarak kendisi ayıracaktır buradan mesh01 seçeneğini görüyoruz resimde buraya çizimin layer katman ismini vermemiz mümkündür.

12gj6.jpg

Detach İşlemini yani ayrıştırma özelliğini dolabımızın bütün nesneleri parçalarına tek tek uyguladıktan sonra işlemimiz başarılı bir şekilde bitmiş oluyor . Render yapmaya başlayabilirsiniz başarılar dilerim..

16 Eylül 2007