Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Ayşe Nine'nin Mektubu

Hande DEMİR

♾️Grafik Gurusu♾️
Emine gızım, benim. Ayşe nenen. Bildin mi? Bildin dabii. Elimde böyüdün a gızım. Yoğsa şehere oglumun yanına gitdim diye beni untuveedin mi? Böğün tam 30 gün oldu köyden ayrı düşeli. Çok özledim orları.

Doktura çıkarttı beni oglan. Gözümdeki katarağı aldılar Allah razı olsun. Perde falan gal-madı gari. Çayıra baktım mıydı, goyunların hepisini görecem.

Canım pek daraldı buralarda. Goca bi köyü bi binaya doldurmuşlar. Herkesleri kümes ga-dar evlere tıkmışlar. Bir tek hamamı gözel benim oglanın evinin. Bizim gölbaşı gibi böyük deel, biriki debelencek gadar emme çimiyom içinde.

Haftaya köyden burlara gelcekler varımış. Çıtırların Hilmi’den bağ makasını yolla bana. Bi-zim gelinin tırnaklarını kırkacam. Bostan çapası gibi olmuşlar.

Okusun diye şehere gönderdiydik emme edepsizliği bellemiş benim oğlan. Eve, gelinin gözü önünde cıbıl cıbıldak gadınlar getiriyo her ayşam. Gadınlar bir oynayyollar, bir güleyyollar sabaha gadar heç utan-madan. Şükür ki heç çıkmayollar o güçük gara kutudan.

Gelin de accık beceriksiz ya... Ne etcen gari... Ocakta tencere tıngırdatmaya üşeniyo, alıyo bizi hambörger miymiş, ham börülcemiymiş ney, onu yimeğe götürüyo. Arpaya katsan at yemez, kepeğe katsan it yemez. Anaaa, gurudum, Cıkcıklar’ın bağındaki gorkuluk gadar galdım açlıkdan.

Böyük torun helhal evlendi, başka evde yaşıyo dediler. Çağırın göresim var dediydim. Aşam gelecekti, uyuya galmışım. Gece ayakyoluna galkdıydım. Anaa, baktım salonda yatıyo. Gafasına yorganı çekmiş, parlak küpesi, upuzun saçları gözüküyo. “Hah dedim. Torun sürpüz yapdı. Yeni gelini de getirivermiş.” Derken, yataktan dönüverdii. Elleh... Gelinin çenesinde bir tutam gara gara sakalları, pos pos bıyıkları var! Elim ayağım boşanıverdi. Başla-dım bağırmaya “Ecinni fış fış! Ben sana dokunmam kış kış! Destur Bismillah...” derkene bayılmışım. Ayılıp gözümü açdıy-dım, ecinni bana “Babanne” diye yapışıverdi, gene bayılmışım. Sonnadan annadım ki, o yeni gelin deel, benim torun Hi-dayet’miş. “Sana dedenin adını verdik. Hidayete ereceğine sen zıvanadan çıkmışın!..” diyip bastonu dehledim gafasına...

Ben eyiyim Emine gızım. Merakta galma. Keşke gözlerim perdeli galaydı. Görmüyodum bunnarı... Ben yazarım yine sana. Hele kal sağlıcakla...

ufukdural

♾️Grafik Gurusu♾️
Keyif aldım okurken. Şiveyi de hayal ettim..
İşim gereği çok sık karşılaşıyorum bu duru nine ya da dedelerle.

Paylaşım için teşekkürler..

saygılarımla

Hepyek

👑Efsanevi Grafiker👑
Geçen de ben de otobüste yasli bir çifte rastlamistim.
Arkamda konusup duruyorlardi, e ben de gayriihtiyari dinliyordum.

Kendi kendime gülüp durdum, zamana ayak uydurmak onlar için çok zor... :D

doghan

🏆Pro Tasarımcı🏆
okurken çok keyif aldım şiveyide uydurmaya çalıştım :)
film gibi yaaa...

teşekkürler

émmst

👑Efsanevi Grafiker👑
Keyifli bir hikaye gerçekten..Hem gülümsetti hemde hatırlattı bazı şeyleri..Geçde olsa teşekkurler paylaşıma..

damla1

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
okurken çok keyif aldım paylaşım için teşekkürler...

irm.art

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Yaşlıları daha fazla önemsemek daha fazla anlamak lazım. Birgün hepimiz yaşlanıcağız.
Teşekkürler