Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Basit temel bir soru

alicik83

🌱Yeni Üye🌱
merhaba arkadaşlar,

ben bu grafik işleriyle bireysel uğraşmaya başladım ve kafama bir soru takıldı bilen arkadaşlardan yardım bekliyorum aradım fakat bulamadım.

şimdi bir kartvizit tasarlayalım veya afiş, poster vs. farketmez. Biz bu çalışmaları Photoshopta tasarlarken baskıya katmanları birleştirip mi göndermeliyiz? Bu görselde kayıplara neden olur mu ?

çünkü şöyle bir şey farkettim; photoshopda katmanları shape olarak kullandığımızda ve pdf kaydettiğimizde ne kadar yakınlaşırsa yakınlaşsın bozulma olmuyor, fakat katmanları birleştirdiğimizde yakınlaşmalarda bozulmalar oluyor.

benim sorumda burada başlıyor bu katmanları birleştirip göndermekle birleştirmeden shape yapıp pdf olarak göndermek arasında baskı kalitesinde fark var mıdır ?

agit77

🏆Pro Tasarımcı🏆
merhaba
kartvizit, katalog , afiş olarak hazırlarken sayfa ebadı + 300 dpi olarak sayfa açılır
ve baskıya gönderdiğinizde format olarak tif ( işinadı.tif) formatında layer seçeneğinden flatten image ile katmanları birleştirip gönderebilirsiniz. ve cmyk olmasına dikkat edin.

merhaba arkadaşlar,

ben bu grafik işleriyle bireysel uğraşmaya başladım ve kafama bir soru takıldı bilen arkadaşlardan yardım bekliyorum aradım fakat bulamadım.

şimdi bir kartvizit tasarlayalım veya afiş, poster vs. farketmez. Biz bu çalışmaları Photoshopta tasarlarken baskıya katmanları birleştirip mi göndermeliyiz? Bu görselde kayıplara neden olur mu ?

çünkü şöyle bir şey farkettim; photoshopda katmanları shape olarak kullandığımızda ve pdf kaydettiğimizde ne kadar yakınlaşırsa yakınlaşsın bozulma olmuyor, fakat katmanları birleştirdiğimizde yakınlaşmalarda bozulmalar oluyor.

benim sorumda burada başlıyor bu katmanları birleştirip göndermekle birleştirmeden shape yapıp pdf olarak göndermek arasında baskı kalitesinde fark var mıdır ?

alicik83

🌱Yeni Üye🌱
ilginize teşekkür ederim

evet cmyk ve 300dpi olayını biliyorum fakat bu kafamı kurcalıyordu benim dosyayı baskıya katmanlı mı yoksa katmanları birleştirip mi göndermek arasındaki kalite farkı olup olmadığıydı dediklerinizden anladığım herhangi bir kalite farkı yaratmadığı.

Peki .tif demişsiniz bunu .pdf göndermekten daha iyi olduğu için mi dediniz ?

agit77

🏆Pro Tasarımcı🏆
baskı için uygun olan tif formatıdır.

ilginize teşekkür ederim

evet cmyk ve 300dpi olayını biliyorum fakat bu kafamı kurcalıyordu benim dosyayı baskıya katmanlı mı yoksa katmanları birleştirip mi göndermek arasındaki kalite farkı olup olmadığıydı dediklerinizden anladığım herhangi bir kalite farkı yaratmadığı.

Peki .tif demişsiniz bunu .pdf göndermekten daha iyi olduğu için mi dediniz ?

Korkbenden

🏅Acemi Tasarımcı🏅
photoshop pixel tabanlı bir programdır. Photosop içinde shape dediğin olay vektör çizmektir. O yüzden de oluşturduğun vektör büyüttüğün zaman bozulmaz. Vekrörel bir program kullan ( Illustrator , Corel, Frehand vb.. ) işini hazırlarken pixel göremessin senin sorununda ortadan kalkar çok kafana takılıyorsa

btrbck

🌱Yeni Üye🌱
İnsanları yanlış yönlendirmeyin lütfen.

baskı için uygun olan dosya tif değildir. pdf'le de gayet sağlıklı baskılar alınır.
Zaten pdf ile sağlıklı baskı alamayan yerlerle çalışmayın.

agit77

🏆Pro Tasarımcı🏆
ben pdf ile basılmaz diye ifademi kullandım?

İnsanları yanlış yönlendirmeyin lütfen.

baskı için uygun olan dosya tif değildir. pdf'le de gayet sağlıklı baskılar alınır.
Zaten pdf ile sağlıklı baskı alamayan yerlerle çalışmayın.

alicik83

🌱Yeni Üye🌱
photoshop pixel tabanlı bir programdır. Photosop içinde shape dediğin olay vektör çizmektir. O yüzden de oluşturduğun vektör büyüttüğün zaman bozulmaz. Vekrörel bir program kullan ( Illustrator , Corel, Frehand vb.. ) işini hazırlarken pixel göremessin senin sorununda ortadan kalkar çok kafana takılıyorsa

aslında kafama takılan o işte aynı boyda, aynı dpi de ve aynı ölçülerde photoshop çizim ve illstrator cizim arasında baskıda kalite farkı var mı?

varsa bu fark photoshopda shape ile çalışarak giderilebilir mi ? gerçi shape ile çalışsanda sonunda flatimg yapınca özellikler gidiyor.

Korkbenden

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Kalite farki olur soyle bi ornek vereyim eger bi kartviziti photoshop ile iluustrator de baskiya gonderirsen illutrator de yaptigin daha net ve keskin hatlara sahip olur nacizhane bilgim

alicik83

🌱Yeni Üye🌱
İşte ordada şunu yapabilir miyim, photoshopda alanları shape olarak düzenleyip matbaya pdf gönderip yine illstratordaki gibi net ve keskin görüntü alamaz mıyım ?

grkmgn

🌱Yeni Üye🌱
İşte ordada şunu yapabilir miyim, photoshopda alanları shape olarak düzenleyip matbaya pdf gönderip yine illstratordaki gibi net ve keskin görüntü alamaz mıyım ?

Sana tavsiyem kartvizit tasarımlarını illustratör ile yap. Bana photoshoptan hiç bir ürün baskıya gitmez diye öğretildi. [bunlar doğru değilse düzeltin bende öğrenmiş olurum ama bana böyle öğretildi :)]

vejdi

♾️Grafik Gurusu♾️
Sana tavsiyem kartvizit tasarımlarını illustratör ile yap. Bana photoshoptan hiç bir ürün baskıya gitmez diye öğretildi. [bunlar doğru değilse düzeltin bende öğrenmiş olurum ama bana böyle öğretildi :)]

"Bana photoshoptan hiç bir ürün baskıya gitmez diye öğretildi."
Bunun nedenini açıklayabilirmisiniz lütfen ???