Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Baskı İçin Pdf Kayıt

muratz

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Merhaba,
Baskıya gönderilecek çok sayfalı bir işi hem sunum olarak görülebilsin, hem de convert veya sürüm sıkıntıları oluşmadan aktarılabilsin diye PDF olarak corelde kaydediyorum. Ama kayıt sonrası pdfyi açtığımda sayfaların zeminlerinin birbirlerine doğru taştığını görüyorum.
Anladığım kadarıyla bu pdf kayıt sırasındaki "bleed" değerinden kaynaklanıyor. Program bunu kendisi otomatik yaklaşık 3,5 mm olarak ayarlıyor ama değiştirebiliyoruz.
Bunu değiştirip sıfırlamak yanlış olur mu?
Pdfyi açtığımda benim gördüğüm o taşmalar film alınırken vs. çıkmıyor, yani sorun olmuyor mu?
Baskı için PDF kaydetmek yanlış tercih mi? Çünkü resimlerde de kırılma ve kaymalar görüyorum.

Kısaca özetlemek gerekirse, dergi vs. basan bir matbaa, corelde hazırlanmış çok sayfalı bir işi corel haricinde hangi formatta alırsa en uygun ve sıkıntısız sonuç alınır?
Teşekkürler.

Benzer konular

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
Merhaba,
Baskıya gönderilecek çok sayfalı bir işi hem sunum olarak görülebilsin, hem de convert veya sürüm sıkıntıları oluşmadan aktarılabilsin diye PDF olarak corelde kaydediyorum. Ama kayıt sonrası pdfyi açtığımda sayfaların zeminlerinin birbirlerine doğru taştığını görüyorum.
Anladığım kadarıyla bu pdf kayıt sırasındaki "bleed" değerinden kaynaklanıyor. Program bunu kendisi otomatik yaklaşık 3,5 mm olarak ayarlıyor ama değiştirebiliyoruz.
Bunu değiştirip sıfırlamak yanlış olur mu?
Pdfyi açtığımda benim gördüğüm o taşmalar film alınırken vs. çıkmıyor, yani sorun olmuyor mu?
Baskı için PDF kaydetmek yanlış tercih mi? Çünkü resimlerde de kırılma ve kaymalar görüyorum.

Kısaca özetlemek gerekirse, dergi vs. basan bir matbaa, corelde hazırlanmış çok sayfalı bir işi corel haricinde hangi formatta alırsa en uygun ve sıkıntısız sonuç alınır?
Teşekkürler.

BAhsettiğiniz taşmanın bir zararı olmaz ama illede olmasın derseniz pdf oluştururken "Bleed and Slug" kısmında bleed değerlerini girerken "inside" kısmını sıfır girerseniz sayfaların iç kısmına gelen alanlara taşma vermemiş olursunuz.

Baskı için pdf kaydetmek en doğru ve sağlıklı yöntemdir rahat olun. Resimlerde kayma kırılma görmenizin ise birçok sebebi olabilir (hatalı pdf üretimi, ilgili programın pdf motorunun stabilite durumu vs.)

Çok sayfalı dokümanlar için ise tavsiye edeceğim tek program indesign.

muratz

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Cevap için teşekkürler.
Indesign meselesinde ise kafam biraz karışık. Aslında indesign'ı ara sıra kullanıyorum ama nedense indesign ile çalışırken tasarımı serbest hissedemiyorum. Adeta web tasarım programları veya office programları gibi sanki sizi kendi düzenine zorluyor. Corel kadar pratik de değil. Adobe karizmatik ve alanında otorite diye insanlar adobe yazılımlarını tercih ederken aşırı derecede diğer yazılımları yere vuruyorlar.
Coreldeki pratik arayüz indesignda yok.
Corelin powerclip aracının tek mouse hareketiyle pratik yapılması ve kendi içindeki opsiyonlara bakın, bir de indesignin önce kesip sonra alanın içine paste into aracıyla yapıştırma olayına bakın. Indesignde basit bir renklendirme, gradyen oluşturma için bile matematik denklemi çözer gibi hissediyor insan. Swatch paneline giriyorsun, sadece ana renkler var, yukarıdan add new swatchı tıklıyorsun, color penceresini açıp rengi ayarlıyorsun, swatch içine kaydedip sonra nesnede kullanıyorsun.
Corelde nasıl? Renkler yanda dizili, sol tıklarsan içine sağ tıklarsan çerçeveye renk veriyor. Böyle bir kolaylık hiçbir programda yok.
Ama indesign için katıldığım şeyler de var ki bunlar da çok önemli. Indesign çok daha kararlı, sağlam, sürpriz yapmayan bir yazılım. Ağırbaşlı ve güvenilir.
Bir de indesignı gerçekten profesyonel kullanabilenler için şüphesiz vazgeçilmez, çünkü içinde öyle araçlar barındırıyor ki, bunları öğrenen biri tasarımı kendisi yapmayıp neredeyse programa yaptırabilir. Otomatik içerik, indeks sayfası tasarlama araçları var mesela. Düşünse insanın aklına gelmez bunu yazılıma eklemek. Ama indesigni bu şekilde profesyonel kullanabilen biri diğer programları unutacak çünkü o karmaşada kafada yer kalmaz sanırım.

CihangirKhan34

🌱Yeni Üye🌱
Benzer Sorun

a2 formatında hazırladığım afişi pdf yaparak baskıya götürdüm, pdf iken gözükmeyen içeri doğru girme baskıda çıktı.Çalışmam 4 tarafından içeri doğru girintili olarak çıktı.Nasıl sayfayı sıfırlayabilirim köşelere doğru?