Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Beşir Fuat -Ölümü merak eden yazar

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
Beşir Fuat (1852-1887)

Fatih Rüştiyesi, Halep Cizvit Mektebi, İstanbul Askeri İdadisi, Mektebi Harbiye'yi bitirerek Sultan Abdülaziz'in yaveri oldu. 76 ve 78 savaşlarına katıldı. 1884'de askerliği bıraktı, düşünce hayatına başladı.

Tanzimat devrinin sonlarına doğru kuvvetlenmeye başlayan müsbet ilim görüşünü benimsemiştir. Edebiyatta romantizm, realizm ve natüra-lizm akımlarım ve bu akımların metodlarını karşılaştıran yazılar yayımladı. Tiyatro eseri ve roman tercümeleri yaptı. Voltaire ve Victor Hugo üzerine yazdığı monografiler sebebiyle pozitivist ve natüralist sayıldı. Zaman zaman Ahmed Midhat, Nuallim Naci, Namık Kemal ve Menemenlizâde Ta-hir ile şiddetli münakaşalar yaptı. Pek çok Batılı yazarı ve düşünürü Türk okuyucusuna tanıtarak hem yazarların, hem de okuyucuların fikrî ve ilmî seviyesini yükseltmeye çalıştı. Beşir Fuat’ın 16 kitabı, yüzlerce makalesi vardır.

Düşünce hayatına geçtikten sonra bilime ve sanata ilgi duymuştur ve ölen bir insanın duygularını anlamak için bileklerini keserek intihar etmiştir ve ölümünden önce bileklerini kestiği sırada ölüme giderken hissettiklerini içeren bir mektup yazmıştır,mektupta bir insanın ölüme yaklaşırken hissettiklerini yazmıştır ancak bu mektup o öldükten sonra tuhaf bir şekilde kaybolmuştur, ölüm anında yazdığı mektubu bir tek yakınlarının görebildiği bilinmektedir... Buna göre yazarın bileklerini kestikten sonra hislerini kağıda dökebildiği birkaç satır:

“Ameliyatımı icra ettim hiçbir ağrı duymadım. Kan aktıkça biraz sızlıyor. Kanım akarken baldızım aşağıya indi. Yazı yazıyorum kapıyı kapadım diyerek geriye savdım. Bereket versin içeri girmedi. Bundan tatlı bir ölüm tasavvur edemiyorum. Kan aksın diye hiddetle kolumu kaldırdım. Baygınlık gelmeye başladı.”