Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Boyut Tedirginliği

aabeecee

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Merhaba arkadaşlar,
Merak ettiğim ve beni oldukça tedirgin eden bi durumu size sormak istiyorum.

Photoshop'ta 8,5x5,3 cm boyutlarında bi kartvizit tasarımı yaptım.
Müşterimiz bunu matbaa'da kaliteli bir kağıda bastırarak plastik kartlara yapıştıracağını söyledi. Beni ilgilendiren bi kısım değil burası istediği gibi değerlendirebilir, ben görevim olan tasarım işini yaptım.

Sormak istediğim şudur:
Bilgisayar ekranında %100 yakınlaştırma seviyesinde iken tasarımım, normal kartvizit boyutlarında görünmüyor. Pdf, tif, png, jpeg vs herbirini kaydetmeme rağmen kartvizit boyutlarında göremedim.
Bu bir sorun mudur? Yoksa müşterimiz bunu matbaada kusursuzca 8,5x5,3 cm boyutlarında bastırabilecek midir?

Tasarımı yaparken kesme payı bırakmadım, bu sorun oluşturur mu acaba?

Ve bir de son sorum.. Plastik görünümü veren en parlak kağıt türü nedir?

Benzer konular

enstantane53

🌟Usta Tasarımcı🌟
image size'den resolutionu 300 (pixel/inch) ise ve istediğin ebatlarda ise iş sorun çıkmaz.

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
Bilgisayar ekranında %100 yakınlaştırma seviyesinde iken tasarımım, normal kartvizit boyutlarında görünmüyor. Pdf, tif, png, jpeg vs herbirini kaydetmeme rağmen kartvizit boyutlarında göremedim.
Bu bir sorun mudur? Yoksa müşterimiz bunu matbaada kusursuzca 8,5x5,3 cm boyutlarında bastırabilecek midir?

Olayı şu şekilde formülize edebiliriz.

(Orijinal Ebat / Görünen Ebat) x 72 (default ekran çözünürlüğü)

Buna göre gidersek diyelimki A4 ebatında 300 ppi bir alan açtınız. Buna (photoshopun Screen Resolution 72 değeri defaulttur) "Print Size" dediğiniz zaman (kendi ekranımı referans alıyorum) göreceğiniz ölçü 15.4 cm olacaktır. Şimdi yukarıdaki formülü uygularsak; (21 / 15.4) x 72 = 98.2 değerini elde ederiz. Bu değeri Screen Resolution kısmına girerseniz aynı dokümana print size dediğiniz zaman göreceğiniz ölçü 21 cm olacaktır. Ayrıca Photoshopta açtığınız ölçüden eminseniz baskıda bir sorun yaşamazsınız.

Tasarımı yaparken kesme payı bırakmadım, bu sorun oluşturur mu acaba?

Tasarımınızda silme tabir edilen objeler veya alanlar kullandıysanız bu bir sorundur ve taşma payı vermeniz gerekir.

aabeecee

🏅Acemi Tasarımcı🏅
sorunumu kusursuzca hallettim arkadaşlar. değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.