Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Clipping Mask Sorunu

Diabolic

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba Arkadaşlar

Çizgilerden oluşan bir grubun içini dairesel şekilde oymak istiyorum. (Bknz Rsm1)
Sanırım Clipping mask ile yapmalıyım.
Fakat nesnenin içini oymak yerine yuvarlak dışında kalan bölüm oyuluyor (Bknz Rsm2)

Dairesel Nesne ile oyulacak nesnenin yerini değiştirdiğimiz zamanda (Send to back) Clipping mask işleminden sonra iki nesnemiz de kayboluyor (Bknz Rsm3)

Sanırım son yaptığım işlem doğru fakat neden nesneler kayboluyor?

1
10725705.jpg

2
39397002.jpg

3
81473690.jpg

Value

Hasta la vista
👑Efsanevi Grafiker👑
Çünkü uygulaman yanlış, clipping mask kullanman gereksiz..

Çizgilerin shapese şayet layer penceresinden sağ tıklayıp rasterize layer diyerek layera çevirmen ve sonrasında Elliptical Marquee tool ile shift tuşunu kullanarak istediğin daireyi oluşturman ve delete tuşuyla temizlemen yeterli...

Kolay gelsin..

Off çok pardon ya kafa 1500, PS için açıklamıştım ben illustrator olduğunu fark edememişim..

emre_ozturk

🌟Usta Tasarımcı🌟
mantık şu gömmek istediğin nesne altta olmalı yani çizgileri alta atıp daireyi üstte bırakman gerekir.

Diabolic

🌱Yeni Üye🌱
Dairesel Nesne ile oyulacak nesnenin yerini değiştirdiğimiz zamanda (Send to back) Clipping mask işleminden sonra iki nesnemiz de kayboluyor (Bknz Rsm3)

Diabolic

🌱Yeni Üye🌱
Cevap veren arkadaşlar çok teşekkürler. sorunumu Nesnenin içini oymak yerine içine beyaz renkli bir daire atarak geçici olarak çözdüm

rhinokurt

🌟Usta Tasarımcı🌟
rhinokurtillustratorclip.jpg

Çizgileri daire şeklinde Clipping Mask yöntemiyle oymak için çizgilerin içinde saklanacağı şekli çizeriz. Örnekte içi daire şeklinde oyulmuş kare gözükmekte.

rhinokurtillustratorcli.jpg

Kareyi daire şeklinde oymak için Pathfinder kutusundaki Minus Front komutunu kullanırız. (Daire üstteyken bu komut çalışır)

rhinokurtillustratorcli.jpg

Oluşan şekli çizgilerin üstüne koyarız. Hepsini seçip sağ tuşla tıklayıp Make Clipping Mask deriz.

Diabolic

🌱Yeni Üye🌱
rhinokurt çok teşekkürler. öğrenmiş oldum. + puanımı da verdim :)