Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Corel de tireleme varmıdır?

grafikerim

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.ozalan.com.tr.tc
Merhaba corel'de yazıları ful veya focre full yapıldığında kaymalar oluyor.
Bu tireleme çözüşüyor. Corel'de tireleme varmıdır?

Benzer konular

N/A1

🏆Pro Tasarımcı🏆
bildiğim kadarıyla corel'de otomatik Türkçe tireleme mevcut değil. Orjinal CD'de bulunan bir DLL dosyası sayesinde bunu yapabildiğini duymuştum, tabii bu konunun doğruluğu konusunda bir araştırma yapmadım. Tirelemeyi manuel olarak ayarlayabilirsin. Tabii onun içinde her kelimeye tireleme biçimleri girmen lazım ( grafikerler = gra-fikerler, grafi-kerler, grafiker-ler gibi. pek açıklayıcı olmadı sanırım.) buda pek uygulanacak bir düşünce değil. Otomatik Türkçe tireleme bildiğim kadarıyla indesign programında mevcut (CS2-CS) Quark expres'te son hamlesi ile bunu kendi programına dahil etti. Corelde tirelemeleri istersen kendin tire (-) koyup yapabilirsin.

Son düzenleme:

toprakasi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Ben yıllardım corelle gazete yapıyorum ve elimle tireliyorm aslnda byerden sonra otomatikmiş gibi olu el alşnca :)

TEACHOFB

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.gokhancamurcu.com
olur tabi

tabiki vardır bnde yerel gazete taasarlıyorum. elimle arkadasın dediği gibi alıştınmı cok kolay oluyor....

reddes

🌱Yeni Üye🌱
o yüzden gazete dergi yapanlar doğru quarka koşsunlar sorunsuz mükemmel

mart24

🌱Yeni Üye🌱
uzun zamandır bu konuyla uğraşıyorum hepsinin bi sorunu var mutlaka corel de tek çözüm dediğiniz gibi manuel :S indesign kullanıcaz bu gidişe sanırım ama ondada fotoğraf kalitesi nasıl olur dergide daha önce bi örneğini görmedim açıkcası ve matbaa da ne gibi sorunlar yaşarız bilmiyorum. pdf kayıt istiyor sanırım? bilgisi olan arkadaşlar paylaşabilir mi?

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
uzun zamandır bu konuyla uğraşıyorum hepsinin bi sorunu var mutlaka corel de tek çözüm dediğiniz gibi manuel :S indesign kullanıcaz bu gidişe sanırım ama ondada fotoğraf kalitesi nasıl olur dergide daha önce bi örneğini görmedim açıkcası ve matbaa da ne gibi sorunlar yaşarız bilmiyorum. pdf kayıt istiyor sanırım? bilgisi olan arkadaşlar paylaşabilir mi?

dostum koskoca ADOBE imzası var programın arkasında.... ne baskı problemınden bahsedıyorsun. hıc bır sorun yok. mukemmel.... kullanıcı dostu.... yeter mi?

mapuskus

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.mustafaduzenli.com
Indesign derim ve tek geçerim.. CorelDraw da kullanıyorum x3 de tireleme yok belki plug vardır diye o kadar aradım ama maalesef bulamadım.. quarkXpress derken sonunda çözümün Indesign de olduğunu anladım 6 aydır indesign kullanıyorum çok ama çook memnunum..ID de tirelememi? hangi dilde istersen ...

terlikwien

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Elle tireleme nasil?

Corelde manuel olarak elle tireleme yaptigini söyleyen arkadaslarimizdan biri bunun nasil yapildigini anlatabilir mi acaba?

tesekkürler..

toprakasi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
şii corelime laf etmeyin elimizlede olsa da tiresi vazgeçmiyoruz siz corele geçin :) bizim ufkumuz daha sonsuz ..

tarzan45

🌟Usta Tasarımcı🌟
Arkadaşlar illaki Corel gibi bir duygusallığa gerek yok. İşimizi hangisi daha iyi görüyorsa o programla çalışmak durumundayız. Ve bu konuda da gerçekten İndesig'ın hakkını vermem lazım. Daha yeni öğreniyor olmama rağmen geçtiğimiz günlerde 36 sayfalık bir dergiyi -fotoğrafları internetten kendim bulmak da dahil- 1 gece montajına kadar yapıp koydum kenara. Ortada hiç bi şey yoktu ve müşteri ne istediğini bilmiyordu. Üstelik bunu vasat bir PC ile yaptım. Ortaya çıkan iş ise müşterinin verdiği o uyduruk içerikle yapılabileceklerin en iyisi oldu. Dikkat ederseniz montaj da dahil diyorum..

eğer konuya hakimseniz zaten baskı ve reproda da problem yaşamıyorsunuz.

Yani sayfalı işlerde kesinlikle indesign kullanmak lazım, corelle uğraşmak çok büyük zaman kaybı...

tarzan45

🌟Usta Tasarımcı🌟
corelde otomatik tireleme var ve isteyenler mesutaytac@gmail.com adresinden bana ulaşabilirler

diyen arkadaşa mail attım.

Bana yazdığı cevap:

öncelikle belirtmek gerekirse türkçe tirelemeyi gönderebileceğimi söylemedim

evet corelde türkçe tirelemeyi otomotik olarak yaptırabiliyorum. geliştirdiğim bir sistemle elde ettiğim dosyayı bilgisayara yüklediğimiz andan itibaren corelde türkçe tireleme otomatik olarak yapılabiliyor
ancak; dosyanın bilgisayara yüklenmesi ve tirelenecek olan metnin corele yerleştirilmesi konusunda bazı uygulamaların nasıl yapıldığı konusundaki uygulamanın bizzat tarafımdan gösterilmesi gerekiyor.
Eğer bu konuda yaklaşımda bulunmanız ve istekte bulunmanız söz konusu olursa davetiniz üzerine bulunduğunuz yere gelip;
1-dosyanın bilgisayarınıza yüklenmesi,
2-Corel'de tireleme ayarlarının yapılması
3-Herhangi bir metnin corel'e nasıl aktarılacağı
konularında gerekli yardımın ve ayarlamaların yapılması gösterilecektir.
Talebinizin gerçekleşmesi iin öncelikle size ulaşabilmem konusunda gerekli olan ulaşım bedelinin tarafıma gönderilmesi istenecek, ve ardında size ulaştıktan sonra yanımda getirdiğim dizüstünde kurulu corelde gerekli uygulamaların gösterilmesi halinde eğer ikna olunursa 500 TL ücretin verilmesi halinde dosyanın bilgisayarınıza aktarılması ve program ayarlarının yapılması sağlanacaktır
sevgi ve saygılarımla,

Sorularım
1) Olsa da olur olmasa da olur dediğim bir şeye neden 500 tl+ sizin yol masraflarınızı harcayayım?
2) Ulaşım bedelini gönderdikten sonra bana ulaşacağınızı nerden bileceğim?
3) Sistemime format atmam gerektiğinde yine size yol ücreti mi vermem gerekecek?
4) Şimdiye kadar bu işlemi yaptırıp memnun kalmış bir kaç kişinin telefonlarını verebilir msiniz?
5) Yol paranızı ödemeden bu sistemin çalıştığını ispat edebileceğiniz yöntemler yok mu? (örn. Team Viewer, Showmypc vb.)
6)Bulduğunuz basit bir şeyi çok büyük bir endüstriyel sırmış gibi satmaya kalkıyorsunuz. Acaba siz corel draw'un lisanslı versiyonunu mu kullanıyorsunuz?
7) (Bu soru değil) Eğer böyle bir yöntem varsa işlerimin sıkışıklığı biter bitmez arayıp bulup burada paylaşacağım...

Size cin fikirlerinizle mutlu bir yaşam diliyorum...
Komiksiniz...