Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Corel Draw Dersleri: Corel'de otomatik sayfa numarası

musdi

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.mshekim.com
Hazırlanan bir dergi veya kitap gibi çalışmalarda otomatik sayfa numarası vermek gerekebiliyor. Bu durumda hazırladığımız çalışmayı yazıcıya gönderirken print / prepress penceresinde print page numbers ve position within page seçenekleri işaretlerseniz (print preview'den de görebileceğiniz gibi) sayfa numaralarının çıktığını göreceksiniz.

Eğer elinizde CorelDraw x6 varsa aşağıdaki videoda anlatılanları yapmanız yeterli olacaktır.

suleymankkoklu

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
çok güzel bir bilgi ama şunu soracağım, numaralandırma işlemini herhangi bir sayfadan başlatabiliyor muyuz? mesela sayfa 1'i ben 10.cu sayfadan başlatmak istiyorum

musdi

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.mshekim.com
sayfa numaralama

sayfa numarasını otomatik koyabiliyoruz, ama bir ayarı varsa da bilmiyorum. Araştıralım...

camareman

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
malesef öyle bir ayarı yok arkadaşlar

musdi

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.mshekim.com
malesef öyle bir ayarı yok arkadaşlar

Bu yazıyı yazdıktan sonra başka bir ayardan daha bahsetmiştim. Sanırım onu okumadınız. Kısaca tekrarlayayım.

Şimdi ikinci bir yolu daha anlatacağım. Bu arada yine sorusu olan bir arkadaşımızın da sorusunu cevaplamış olacağız.

tools / macros / run makro'yu çalıştırıyoruz.

Çıkan pencereden Macros in açılır menüsünden Global macros'u işaretlediğimizde üst bölümde Corel Macros Page numbering yazısı çıkıyor. Bu yazıyı işaretleyip run tuşuna basıyoruz.

Çıkan pencereden sağ-sol ayarları, sayfa numaralarının sayfanın neresinde olacağı ayarları, font'u, font rengi gibi, ayarlamaları yaptığımızda apply / exit'den sonra sayfalarımız numaralanmış olacaktır. (Eğer Label Text menüsünde görünen # işareti -#- şeklinde kullanırsak, oluşacak sayfa numarasının -1- şeklinde olduğunu da görürüz.)

Bir arkadaşımız belli bir sayfadan sonra numaralamayı başlatabilir miyiz diyordu. Sayfa numarası ayarlarını bitirdikten sonra sayfa 1 en önce sayfa eklemesi yaptığımızda sonradan eklenen bu sayfaları numara vermiyor. Bu şekilde de baş tarafa istediğimiz kadar sayfa eklediğimizde, numalarama istediğimiz sayfadan başlamış oluyor. İyi çalışmalar...

yildiz.enes

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Bu yazıyı yazdıktan sonra başka bir ayardan daha bahsetmiştim. Sanırım onu okumadınız. Kısaca tekrarlayayım.

Şimdi ikinci bir yolu daha anlatacağım. Bu arada yine sorusu olan bir arkadaşımızın da sorusunu cevaplamış olacağız.

Çıkan pencereden Macros in açılır menüsünden Global macros'u işaretlediğimizde üst bölümde Corel Macros Page numbering yazısı çıkıyor. Bu yazıyı işaretleyip run tuşuna basıyoruz.

Çıkan pencereden sağ-sol ayarları, sayfa numaralarının sayfanın neresinde olacağı ayarları, font'u, font rengi gibi, ayarlamaları yaptığımızda apply / exit'den sonra sayfalarımız numaralanmış olacaktır. (Eğer Label Text menüsünde görünen # işareti -#- şeklinde kullanırsak, oluşacak sayfa numarasının -1- şeklinde olduğunu da görürüz.)

Bir arkadaşımız belli bir sayfadan sonra numaralamayı başlatabilir miyiz diyordu. Sayfa numarası ayarlarını bitirdikten sonra sayfa 1 en önce sayfa eklemesi yaptığımızda sonradan eklenen bu sayfaları numara vermiyor. Bu şekilde de baş tarafa istediğimiz kadar sayfa eklediğimizde, numalarama istediğimiz sayfadan başlamış oluyor. İyi çalışmalar...

dediklerinizi x3 de yapamadım. tools da macros diye bir şey yok.:sweating:

musdi

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.mshekim.com
corel 12 de bile var

Corel 12 ye göre bile var; tools / visual basic/play i tuşlayın. Çıkan pencerenin macros in'den global macros'u seçin. Çıkan pencereden corel macros / page numbering'i işaretleyiniz...

İyi çalışmalar...

Mustafayavuz42

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Paylaşımınız için teşekkür ederim.
Benim sormak istediğim şu
Birbirlerinin devamı olan 5 tane dökümanım var
1. dökümana otomatik sayfa numarası verdim (1-48'e kadar)
2. dökümanıma da 49'dan 80'e kadar olmasını istiyorum bu mümkün mü?
x4 versiyonunda çalıştım

agra

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bilgi için teşekkürler.

SUMMER5.

🌱Yeni Üye🌱
Harikasınız, benim için çok önemliydi sonsuz teşekkürler allah beyninize kuvvet versin.

halfmoon

🏅Acemi Tasarımcı🏅

dediğini ypatım fakat sıralı şekilde numara verilmiyo burdan gerisine de yardım edersen çok sevinicem :)

musdi

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.mshekim.com
Merhabalar Kardeş,
Sayfa numaralaması için neler yaptığını genişçe anlatabilir misin? Konuyu ne kadar detaylı bilirsem, sanırım o kadar çabuk sonuca ulaşabiliriz... Yanıtınız uzun olacaksa, mail de atabilirsiniz...

halfmoon

🏅Acemi Tasarımcı🏅
tools dan macros - run macro yapıyorum sonra globalsmacroyu seciyorum daha sonra corel numbers macrosu secip run'a tıklıyorum burdan sonraki işlemi çözemedim yani numaralar sıralı gitmiyo. bi yerde hata yapıyorum ama.