Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Corel Draw Dersleri: ''Kenarları katlama'' (Corel Draw)

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
1. Dörtgen oluşturuyoruz. Arka zemin olacak. Dolgu rengi ya da pattern verebilirsiniz. Daha sonraki işlemlere engel olmalısı için kilitletilirsiniz.

23071418kn8.jpg

2. İkinci bir dörtgen çiziyoruz. Bu sefer ilkinden biraz küçük olmalı. Renk tonunu resim üzerinde görüyorsunuz.

11392477xd0.jpg

3. Üçüncü bir dörtgen çiziyoruz bu sefer dolgusuz. Biraz döndürüyoruz. Daha sonra köşeleri ikinci dörtgenle doğru hizalayın. ‘’+’’ tuşu ile copy alın.

98833942bc4.jpg

4. Üçüncü ve ikinci kareleri seçiyoruz, dana sonra tuşuna basıyoruz. Back minus front.

95630297pg5.jpg

5. Daha sonra küçük dolgusuz kare Convert to Curves ediyoruz. Shape Tool ile noktayı seçiyoruz ve Delete tuşu ile altta duran noktayı siliyoruz. Üçgen oluştu…

45661096jb9.jpg

69078596oh4.jpg

6. Pick Tool ile transform center sol noktaya taşıyoruz ve döndürüyoruz. Alttaki orta nokta döndükten sonra ortada üste olacak.

74028696pn9.jpg

57341837rg0.jpg

7. Shape Tool ile deforme ediyoruz. Her nokta üzerinde tıklayarak tuşuna basıyoruz, böylece çizgi üzerinde oynama yapabilirsiniz.

10kg0.jpg

8. Şimdi renk tonu üzerine bir kaç tane değişiklik yapmalıyız. Gradient Tool ile resimdeki gibi rakamları kullanın.

11vk2.jpg

9. Oluşan üçgen Conical gradient veriyoruz (renk için resimde görülen rakamlar)

12jn7.jpg

10. Şimdi üçgenimize katlanmış kâğıt efekti vermesi için… Oluşan üçgeni kopyalıyoruz. Düz daha koyu rengi verdikten sonra gradient verdiğimiz üçgenin altına yerleştiriyoruz. Biraz küçültüp döndürüyoruz.

13sg3.jpg

11. Daha sonra Bitmaps – Convert to Bitmaps. Bitmaps – Blur – Gaussian Blur (6 px)

16fv5.jpg

12. Aynı şekilde büyük dörtgenin altında gölge oluşturuyoruz (böylece gölge oluşturması için bir yöntem daha öğrendik)

13. Shape Tool ile sol üst köşeyi biraz sola ve yukarı taşıyoruz. Daha doğal efekt olması için.

17hx5.jpg

14. Şimdi bant çiziceğiz: Rectangle Over 3 point yaklaşık 45 derece dörtgen çiziyoruz.

18lq8.jpg

15. Freehand kullanarak kenarlarda kopartılmış gibi çizgi çiziyoruz. Bu üç tane objeyi seçtikten sonra tuşuna basıyoruz (menü paletinde)

20hb1.jpg

21ge7.jpg

16. Stroke kaldırdıktan sonra resimdeki gibi gradient oluşturuyoruz. Interactive Transparency Tool %30-40 kadar düşürüyoruz.

22cr2.jpg

23ol1.jpg

24xq0.jpg

Çeviri: kasta095​

N/A2

🏆Pro Tasarımcı🏆
çok teşekkür arkadaşım ...
ileri düzey bir ders anlayışınız var.
derslerinizin devamını dilerim...
eee modlar görür artık:D

kasapcarlos

🌟Usta Tasarımcı🌟
Gerek mantığın açıkca idrak edilmesi gerekse anlatım netliği açısından olabildiğince güzel bir paylaşım olmuş.
Alternatif olarak bir dörtgen çizip içine fill verin.sonra çizimi convert to bitmap yapıp sonrasında bitmaps---3d effect----page curl efect'ini uygulayabilirsiniz.Açılan sayfada gerekli ince ayarları yapabilirsiniz.
x.jpg.html

https://rapidshare.com/files/115482440/x.jpg.html

Ya arkadaşlar bir türlü form'a çalışmayı bilgiyi destekleyici image dosyası ekleyemiyorum o yüzden rapid link ini verdim...

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Gerek mantığın açıkca idrak edilmesi gerekse anlatım netliği açısından olabildiğince güzel bir paylaşım olmuş.
Alternatif olarak bir dörtgen çizip içine fill verin.sonra çizimi convert to bitmap yapıp sonrasında bitmaps---3d effect----page curl efect'ini uygulayabilirsiniz.Açılan sayfada gerekli ince ayarları yapabilirsiniz.
x.jpg.html

https://rapidshare.com/files/115482440/x.jpg.html

Ya arkadaşlar bir türlü form'a çalışmayı bilgiyi destekleyici image dosyası ekleyemiyorum o yüzden rapid link ini verdim...

Malese onuda becerememişsiniz. Onun yerine imzamda bulunan foruma resim yüklemek ile ilgili konuyu bir kez okusanız bu gibi bir sorun yaşamayacaksınız.

Bu arada konuyu hazırlayan arkadaşa böyle güzel dersleri bizlerle paylaştığın için teşekkür ederim.

kasapcarlos

🌟Usta Tasarımcı🌟
Volkan bey yönlendirme için teşekkür ederim .
Arkadaşlar alternatif olarak anlatılan kenar kıvırma olayının görseli.
16215734ii5.jpg

50119371pg4.jpg

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Volkan bey yönlendirme için teşekkür ederim .
Arkadaşlar alternatif olarak anlatılan kenar kıvırma olayının görseli.

Tebrikler başardınız. Şimdi ikinci aşamaya geçelim. Forum kurallarını okumak. :)

Çünkü biraz önce flood yaptınız ve bu kural ihlalidir. Lütfen forum kurallarımızı okuyunuz.

sahin909

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bunun kısa yolu var ama neyse
hınede tşk

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
bu derste amacım effect kullanmadan, ilk başlayanlar arkadaşlara Araç paleti kullanması öğretmek, gradietn tool kullanarak göstermek tonları nasıl olabilir, doğru yönde oluşan gölge. Pen tool kullanmadan, dörtgenden Convert tu Cuvers uygalamktan sonra noktalarla oynadıktan sonra ortaya enteresan obje çikmasinı göriyoruz. Dikatlice ders okudunuysanız kendiniz görürsünüz neler biz kullandık, uyguladık

saygılar

kasapcarlos

🌟Usta Tasarımcı🌟
Kasta095 arkadaşıma katılıyorum....Nitekim okul yıllarında bize söylenen hep aynı şeydi.Efectleri bilin ama olabildiğince kullanmakatan kaçının.Bu yüzden kasta arkadaşımın anlatımı consepct'i anlamak ve çözmek adına olabildiğince başarılı...Olay analitik düşünme...oda bu şekilde gelişecektir.İşin kolayına kaçmadan detayları irdeleyerek .Şeytan detayda saklı ....

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.corelturk.blogspot.com
bu derste amacım effect kullanmadan, ilk başlayanlar arkadaşlara Araç paleti kullanması öğretmek, gradietn tool kullanarak göstermek tonları nasıl olabilir, doğru yönde oluşan gölge. Pen tool kullanmadan, dörtgenden Convert tu Cuvers uygalamktan sonra noktalarla oynadıktan sonra ortaya enteresan obje çikmasinı göriyoruz. Dikatlice ders okudunuysanız kendiniz görürsünüz neler biz kullandık, uyguladık

saygılar
hocam sizi tebrik ediyorum, görsel kalitesi yüksek grafiklerin coreldraw'da ne kadar rahat yapılabileceğini vurguluyorsunuz her corel dersinizde. ve dersleriniz aslında program bağımsız gibi... şu anlatıığınız ders her grafik programında ufak tefek farklı komutlarla rahatlıkla yapılabilir. Sadece corel değil diğer programları da yeni öğrenmeye başlayan arkadaşlar için çok güzel bir bilgisayar destekli grafik tasarım kaynağı oluşturuyorsunuz. Ellerinize sağlık..

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
teşekkür ederim...kendim, bu dersleri sizinle paylaşinca çok şey öğreniyorum. Bende eskinden hocamı anlamıyordum neden bize lazım olmayan bir tür şey gösteriyor, ama şimdi anladım onun amacı güzell görsel değil palet kullanması öğretmek.

saygılar

savasg

🌟Usta Tasarımcı🌟
Çok güzel bir ders olmuş, elinize sağlık

Saygılarımla

THE KING

🏅Acemi Tasarımcı🏅
teşşekürler arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için

gRaFiKoLiKkK

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar hemen acilen bana coreldraw da kenar kıvırmanın nasıl yapıldığını fakat kısa yollarınla birlikte sölerseniz çok sevinirim page Curl die bi seçenğin olması lazım ama bulamıorum acilen yardımcı olabilirmisiniz henüz acamiyim k.bakmayın

Fatos KESKİN

👑Efsanevi Grafiker👑
İlk önce efekt vermek istediğin objeyi bitmaps yapmalısın. Bitmaps menüsünde - 3D Effects - Page Curl menüsünden sayfa kıvırma efekti yapılıyor.

fotohakan_87

🏅Acemi Tasarımcı🏅
4. Üçüncü ve ikinci kareleri seçiyoruz, dana sonra tuşuna basıyoruz. Back minus front.

burda hangi tuşa basıyoruz acaba

dreamsantana

🏆Pro Tasarımcı🏆
Bunu X4 versiyonu Bitmaps araç çubuğundaki 3d effect menüsündeki page curl alt menüsü ile bir hamlede yapabiliyoruz. Bu kadar uğraşmak zorunda kalmadan. Ama yine de teşekkür ederim.