Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Corel Draw'da yapıp Freehand'de yapamadıklarım Yardım

pfdundar

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Merhabalar ben daimi bir Corel Draw kullanıcısıyım. Fakat engin denizlere yelken açma vakti geldi diyip Ai ve Freehand öğrenmeye başladım.
Ai bir şekilde gidiyor da Freehand tutorial bulmak gerçekten sorun.
Tamam kabul ediyorum basit bir program kendisi fakat bu basitliğin getirdiği bazı zorluklar da yok değil. En azından ben öğrenirken çok zorlanıyorum.
Gelelim asıl meseleye... Corel Draw'da yapıp da Freehand'de yapamadığım ve beni delirten bazı şeyler var. Bu sorunlarıma çözüm bulursanız çok mutlu olacağım şimdiden teşekkür ederim.

1- Corel Draw'da bezier tool ile oluşturduğumuz vektörel çizimdeki "node"ları smooth ve cusp node olarak değiştirebiliyoruz. Böylece köşeli ya da köşesiz dönüşler elde edebiliyoruz. Bu basit özelliği freehand'de bulamadım gitti. Yani bir çizimi bir kere yaptıktan sonra köşeli ya da yumuşak dönüşümleri birbirine dönüştüremiyorum Lütfen yardım :sweating:

2- Convert to curve- convert to line değişimlerini yapamıyorum. Çıldıracağım. Freehandin mantığı nedir hala anlayamadım.

3- En önemlisi de Corel Draw'da bir çizimi yaptıktan sonra hataları "reduce nodes" özelliği ile şıp diye düzeltebiliyoruz. Freehand'de böyle bi özellik var mı?

Bunlar başlangıç, bakalım daha ne sorunlarla karşılaşacağım. Öğrenmekten vazgeçsem mi diye düşünmüyor değilim çünkü çözümleri bulamıyorum :crying:

Benzer konular

cagataykesdel

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Vectörel bir program biliyorsan bence 2. bir vektörel prograa gerek yok. Bende coreli öğrenmeye çalışıyorum çünkü vektörel bir program bilmiyorum. Sadece ps biliyorum ve ps de yapabildiklerimi corelde yapamıyorum yada çok zorlanıyorum. Bunları yaşarken ilk başta ps öğrenirken yaşadığım zorlukları hatırlıyorum. Seni bilgilendiremedim ama içimi dökmüş oldum :D

pfdundar

🏅Acemi Tasarımcı🏅
İş ararken onu da bilsin bunu da bilsin dedikleri için oluyor bunlar :)

cagataykesdel

🏅Acemi Tasarımcı🏅

Ben bu prograkı biliyorum ve yaptığım işler bunlar dediğinizde adamlar şu programıda biliyomusun? ya şunuda? derlerse ordan kaçarım zaten :D

Programdan ziyada yapılan iş önemli olmalı

cagataykesdel

🏅Acemi Tasarımcı🏅

Ben bu programı biliyorum ve yaptığım işler bunlar dediğinizde adamlar şu programıda biliyomusun? ya şunuda? derlerse ordan kaçarım zaten :D

Programdan ziyade yapılan iş önemli olmalı

pfdundar

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar hala cevap arıyorum sorularıma. lütfen bir yardım :(

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
Merhabalar ben daimi bir Corel Draw kullanıcısıyım. Fakat engin denizlere yelken açma vakti geldi diyip Ai ve Freehand öğrenmeye başladım.
Ai bir şekilde gidiyor da Freehand tutorial bulmak gerçekten sorun.
Tamam kabul ediyorum basit bir program kendisi fakat bu basitliğin getirdiği bazı zorluklar da yok değil. En azından ben öğrenirken çok zorlanıyorum.
Gelelim asıl meseleye... Corel Draw'da yapıp da Freehand'de yapamadığım ve beni delirten bazı şeyler var. Bu sorunlarıma çözüm bulursanız çok mutlu olacağım şimdiden teşekkür ederim.

1- Corel Draw'da bezier tool ile oluşturduğumuz vektörel çizimdeki "node"ları smooth ve cusp node olarak değiştirebiliyoruz. Böylece köşeli ya da köşesiz dönüşler elde edebiliyoruz. Bu basit özelliği freehand'de bulamadım gitti. Yani bir çizimi bir kere yaptıktan sonra köşeli ya da yumuşak dönüşümleri birbirine dönüştüremiyorum Lütfen yardım :sweating:

2- Convert to curve- convert to line değişimlerini yapamıyorum. Çıldıracağım. Freehandin mantığı nedir hala anlayamadım.

3- En önemlisi de Corel Draw'da bir çizimi yaptıktan sonra hataları "reduce nodes" özelliği ile şıp diye düzeltebiliyoruz. Freehand'de böyle bi özellik var mı?

Bunlar başlangıç, bakalım daha ne sorunlarla karşılaşacağım. Öğrenmekten vazgeçsem mi diye düşünmüyor değilim çünkü çözümleri bulamıyorum :crying:

Sevgili Pfdundar

İşinin daha iyi hale gelmesini kullandığın programların sayısını arttırarak sağlayamazsın bunu belki biliyorsun ama ben yine de belirtmek istedim.

Tüm bunları geçtim Freehand öğrenmek tam anlamıyla abesle iştigaldir. Neredeyse 8 senedir çıkmayan ölü bir yazılımla uğraştığının farkındasın sanırım. Yaşın genç diye düşünüyorum freehandde harcadığın her dakika zarardır. Onda güncel yazılımlardaki birçok özelliği bulamazsın.

Örneğin hala fh ile çalışan yerler ciddi bizi sıkıntıya sokmaya başladı. Çünkü o kadar eski ve antika bilgilerle hareket ediyorlarki artık unuttuğumuz antika yöntemleri hatırlamak ve uğraşmak zorunda kalıyoruz. Tiffleri pathlemek gibi:)

Ama sana şunu rahatlıkla söyleyebilirim eğer ai, id hadi çok istiyosan azıcık fh bilerek iş ararsan çok daha kaliteli yerlerde (genelde) işe girebilirsin (tasarımın kesinlikle daha iyi olmalı). CorelDrw kullanmanın en temel yan etkisi küçük dijitalcilere, tabelacılara, kötü matbaalara, 1000 kartvizit 5 tl'cilere, promosyonculara sıkışıp kalmaktır. Ama diğer yazılımlara geçtiğinde çok daha parlak temiz bir iş dünyasının olduğunu göreceksin.

CorelDraw'ın ikinci yan etkisi; Hemen hemen grafik, video ve web araç ve programların tamamıyla ters mantıkta yapılanmış olmasıdır. Kendisi bu anlamda bir ekoldür. Diğer yazılımları kullananlara corelin bu kadar ters gelmesinin, yada corelcilere diğerlerinin ters gelmesinin nedeni budur.

Corel kullanırsan diğer tüm yazılımlar sana kısayol, araç kutusu, ve toollar bazında garip gelecektir. Ama yazılım öğrenmeye freehandle başlayan bana mesela after effectsden museye, encoderden premiereye, auditiondan cinema 4d ye kadar hiç bir yazılım çok zor gelmedi kolayca kavradım. Çünkü mantık aşağı yukarı hep aynı.

Diğer konuları da araştırarak kendin bulmalısın araştırki çok şey öğren.

Son düzenleme: