Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Corel Draw'ın Geliştirilmesi İçin Öneriler

Seyit Tiken

🏆Pro Tasarımcı🏆
Arkadaşlar Herkese Selamlar,
Corel Draw'ın yetersiz olduğu alanlar ve "keşke böyle bir şey olsaydı daha iyi olurdu" gibisinde, Corel'in eksikliklerini düşünce-yorum babında paylaşım olursa belki faydalı bir amaca yardımcı oluruz diye düşünüyorum. Corel Draw'ın X6 sürüm hazırlıkları şuanlar yapılmaktadır. Herkese kolay gelsin, saygılar ve sevgiler.

Benzer konular

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
Benim Corel'den böyle bir isteğim var 90 derecelik dönüşler için tek tuş, buton veya kısayol olabilir. Kullandığım başka bir programda Space tuşu 90 derece çevirmeye yarıyor ve inanılmaz işe yarıyor ...

TC3D Graphic Design

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
t.me
Murat VARDAR CorelDraw programının piridir bence,
kendisinin önünde saygıyla eğiliyorum yerlere kadar.
Her türlü sıkıntınızda bizlere en iyi çözümleri sunuyor,
istediğiniz "eksik" sandığınız özellikler kesin bir yerlerinde bu programın vardır.
O na danışın, yada o size yetişir. : (

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
Murat Hoca'mın Corel'e ne kadar hakim olduğunu biliyorum ama programa ek yapıp yapamadığı konusunda emin değilim :)

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.corelturk.blogspot.com
Benim Corel'den böyle bir isteğim var 90 derecelik dönüşler için tek tuş, buton veya kısayol olabilir. Kullandığım başka bir programda Space tuşu 90 derece çevirmeye yarıyor ve inanılmaz işe yarıyor ...
Bu tip küçük özellikler makro yardımıyla çözülebilir. Dilerseniz size örnek teşkil etmesi açısından küçük bir makro yazabilirim.

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
Teklifiniz için tşk. ederim ama bu işlem için macro kullanmak işlemden daha uzun sürer. Tek tuşla kullanımda ise çok faydası oluyor...

Seyit Tiken

🏆Pro Tasarımcı🏆
Corel Draw'da makro kullanımı çok seyrek konuşulan bir alan olarak düşünüyorum, ayrı bir başlıkta Corel'e hakim ve Corel Makrolarını iyi bilen üstadlardan bir açılımda bulunurlarsa güzel olur diye düşünüyorum.

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
Teklifiniz için tşk. ederim ama bu işlem için macro kullanmak işlemden daha uzun sürer. Tek tuşla kullanımda ise çok faydası oluyor...
Makroya kısayol atayarak tek tuşla kullanabilirsiniz. Ben şu anda bir nesne seçip sadece "ç" harfini tuşlayarak saat yönünde, sadece SHIFT + "ç" tuşlayarak da saat yönünün tersine çevirebiliyorum. ;)

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
O halde tam benim arayıp da bulamadığım bir şey olmuş. Bu macroyu paylaşırsanız çok sevinirim ... (Ben macroyu uzun yoldan düşünmüştüm Tools/Macros/Run Macros vs vs. :( )

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
Paylaşım için tşk.ler ... (Denedim süper oldu, bu macroyu diğer arkadaşlara da şiddetle tavsiye ederim)

Son düzenleme:

Murat VARDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
@ZxxxE, Makronun ve yükleme ile ilgili tüm detayların olduğu sıkıştırılmış dosyayı buradan indirebilirsin.

bu denli faydalı bir paylaşım için,
bende teşekkürlerimi iletmeden edemeyeceğim,
paylaşım için teşekkürler Kürşad ÇAKIR.
emeğinize bilginize sağlık

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
bu denli faydalı bir paylaşım için,
bende teşekkürlerimi iletmeden edemeyeceğim,
paylaşım için teşekkürler Kürşad ÇAKIR.
emeğinize bilginize sağlık
Forumda bundan daha değerli makro paylaşımları yapılıyor. Mesela CorelDRAW içindeki bitmap'leri PS'de açıp işleyip tekrar CorelDRAW içine yerleştiren bir makro paylaşılmış.

Benimki sadece CorelDRAW makrolarıyla neler yapılabileceğini gösteren naçizane bir örnek.

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
Aklıma gelen diğer bir kullanım kolaylığı ise Shape Tool ile çalışırken seçilen iki noktanın hizalanması için kısayol tuşları (E,C,vs.) çalışmıyor bunu çalışır duruma getirebilir miyiz? ...

reborn

🏆Pro Tasarımcı🏆
bende corel draw makroları arasına esko artwork gibi kullanım kolaylığı sağlayan ve görsel olarak tatmin edici yeniliklerin getirilmesini ve 3d özelliğininde geliştirilmesini öneriyorum.

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
Bu da makroyla çözülebilir ;) Fakat varsayılan olarak gelse tabii ki daha iyi olur.

Sayın K.Çakır uygun bir zamanda sanırım bir macro daha yazarsınız :) Macro yazmak sizde alışkanlık yapmış olabilir . Siz mocroyu yazın ben kısayol atarım, işin zor kısmı bana kaldı ya neyseee :) ...

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
bende corel draw makroları arasına esko artwork gibi kullanım kolaylığı sağlayan ve görsel olarak tatmin edici yeniliklerin getirilmesini ve 3d özelliğininde geliştirilmesini öneriyorum.
Esko çok ciddi bir firma ve ürettiği yazılımlar da hem çok başarılı hem de çok pahalı. CorelDRAW için bu tarz eklentilerin çıkması biraz zor. Fakat 3d özelliğinin geliştirilmesi ve hatta sıfırdan yazılması gerekli.