Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

CorelDRAW 'da mikrofon çizimi anlatım dersi

Murat VARDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
bir çoğumuzun hergün yaptığı yada bildiği bu işlemleri Forever King arkadaşımızın ricası üzerine, zaman fırsatım olduğu için görsel bir anlatım olarak
sizlerle paylaşmak istedim.
bilmeyen arkadaşlara faydalı olması dileğiyle....

ztGum.jpg

1)- F6 Dörtgen çizim aracımızla oluşturmak istediğimiz şekli çiziyoruz.
2)- F10 shape tool ile hazırladığımız dörtgen kenarlarını orjinaldeki gibi yuvarlıyoruz.
3)- Şeklimizi oluşturduk şimdi renklendirme işlemine geçebiliriz.
4)- Eyedropper tool damlalık aracımızla orjinalin en koyu bölümünden renk örneği alarak oluşturduğumuz çizime transfer ediyoruz.
koyu bölgeyi seçmemizdeki amaç orjinalde koyudan açık tona doğru bir degrade (renk geçişi) olması nedeniyle bunu yapıyoruz.
5)- Eyedropper tool damlalık aracımızla transfer ettiğimiz rengi fountain fill menüsünden gerekli degrade geçişini yapıyoruz.
ben burada iki renk yerine özeli seçtim. çünkü; tonlamada bir ayrıcalık unsuru olduğu için (bakınız; 5 nolu jpg. fountail fill penceresi)
6)- Pentool aracımızla, yeşil renkli bölümün çizimine başlıyoruz. çizimi tamamladığınızda convert line curve (eğrileştirme) yapmayı unutmuyoruz ki hali hazır çizimin formuna en yakın hale getirmek için (her dilim için ayrı ayrı). ben burada en alttakini oluşturup duplicate ile alıp bir üsttekine uyarlayarak yapmayı tercih ettim.
7)- Artık çizimi tamamladık ve oluşturduğumuz şeklin üzerine almadan önce gruplayıp aling + left & top işaretleyip uygulamasını yapıyoruz.
8)- Gerekli hassas hizalama sonucu sola ve üstte bloklanmış çizgisel şeklimizin renk değişikliğini yapabiliriz.(ben burada fark edilsin diye dolgu renginde kırmızıyı seçtim)
9)- Eyedropper tool damlalık aracımızla orjinalin en koyu bölümünden renk örneği alarak oluşturduğumuz çizime transfer ediyoruz.
son olarak orjinal referans alınarak hazırladığımız çizimi tamamladık.

https://hotfile.com/dl/130113441/ab63483/forever.cdr.html buradan da cdr. halini edinebilirsiniz.

*Eğer görsel anlatımın daha net haline ihtiyaç olursa;
https://hotfile.com/dl/130130534/ce2df2e/anlatm_jpg.rar.html 4875 x 8735 pixel boyutunda buradan indirebilirsiniz. ( dosya boyutu 3 mb.)

faydalı olabilmesi adına...

Son düzenleme:

Murat VARDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
56 kişi okumuş,
6 kişi verdiğim linklerden indirme yapmış ne üzücü ki ;
kendilerine teşekkür etmek bana kalmış.
ilgi gösterdiğiniz için teşekkürler.

Seyit Tiken

🏆Pro Tasarımcı🏆
Murat bey elinize, zihninize ve gözünüze sağlık, harika olmuş. Bayağı zaman ve emek harcanmış, emeğinize sağlık, bunlar bir çırpıda olmuyor. Murat bey, benimle ilgili ufak bir çelişkiyi sizlere arzetmek istiyorum, bundan yaklaşık birbuçuk ay önce bir türlü düzgün çizemediğim basit bir şekli sitedeki arkadaşlardan yardım istedim, yardım gelmedi, buna diyeceğim bir şeyim yok, istenilen veya sorulan her soruya yanıt verilecek diye bir kaide yok, buna saygı duyuyorum, sizde ilgili arkadaşın talebine uygun olarak mikrofon çizdiniz, uyarı filan yapmadınız. Ben niye ufak bir çizim için uyarı alıyorum. Uyaran yöneticilerden değil, başka bir arkadaştan. Teşekkür ediyorum, Allah razı olsun.

https://www.grafikerler.net/baglama-cizimi-t116053.html

Murat VARDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
fazla üzerinde durmamalısınız,
olmuş bir kere bir daha olmaması dileğiyle...

mesefe

🏅Acemi Tasarımcı🏅
sitede yazılarını vede derslerini takip ettiğim değerli arkadaşlardan birisin ellerine ve emeklerine sağlık senden öğreneceğim çok şey var takibe devam

axoy38

🌱Yeni Üye🌱
elinize sağlık murat bey...corel draw da yapılan bir çalışma boyutu punto olarak nasıl ayarlanabilir yardımcı olur musunuz ?

musdemir

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
teşekkürler abi anlatm için.