Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

coreldrawdan baskıya verilecek bir iş

hkocak66

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar coreldrawdan basıya verilecek resimli bir çalışma için
kullanılan resimler import edilmeden
* photosopta cmyk mı rgb mi yapmak gerkeiyor.
* psd mi yada ne olark kaydetmek gerekiyor.
* resulationu değer olarak kaç vermemiz gerkeir. (300 yada 600 diye biliyorum.)

şimdiden teşekkür ederim...

irm.art

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
photosopta cmyk mı rgb mi yapmak gerkeiyor = cmyk olması gerekmektedir. corelde birmap cmyk olarakta yapabilirsinz ama photoshopta renk ayarlarının kaybolma riski daha azdır (corele oranla)

* resulationu değer olarak kaç vermemiz gerkeir. (300 yada 600 diye biliyorum.)= 300 dpi cmyk uygundur

serap anıl

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Corel den baskıya vereceğiniz her iş CMYK olmak zorundadır. Resimler JPG formatında ve resulationu 300 olmalıdır.
Not:Eğer bu işin baskısı matbaa makinası değilde dijital makinalarda basılacaksa, 100 olmalıdır.(Aslında 100 olması şart değildir ama tavsiyem biraz daha yüksek tutarak 100 göndermektir. Çünkü dijital makinalardada baskı sırasında değer kaybetmektedir.)

cazgir35

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.ozkaner.com
arkadaşlar coreldrawdan basıya verilecek resimli bir çalışma için
kullanılan resimler import edilmeden
* photosopta cmyk mı rgb mi yapmak gerkeiyor.
* psd mi yada ne olark kaydetmek gerekiyor.
* resulationu değer olarak kaç vermemiz gerkeir. (300 yada 600 diye biliyorum.)

şimdiden teşekkür ederim...
Madem Corel'da baskıya vereceğiz Photoshop'a gerek yok. Fotoğrafları CorelDraw'a çağırdıktan sonra ana menüde Bitmap\Conver To Bitmap başlığı altında CMYK'yı seçip ve dp değerinide 300 yapmanız yeterli olacaktır.

M@rcos

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Resimleri Photoshop'ta CMYK yapmalısın.
Resimleri .tiff olarak kayıt etmelisin.
Çözünürlük çalışmana göre değişir.Standart olarak 300dpi'dır.

mkmiktat

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.etiketgroup.com
Herkes farklı yorumlar yapmış her arkadaşımızın yorumu değerli birbirinden ama yanlış olduğunu düşündüğüm noktalar var.

PS dosyasını cerele veya başka bir programda baskıya gönderilecekse bunu kayıt yaparken PSD uzantılı ve layerleri kapalı olarak alınız. TIFF ve JPEG formatları birer sıkıştırma dosyalarıdır hali ile renklerde kayıplar oluyor bu nedenle bu formatları mecbur kalmadıkça kullanmamanızı şiddetle öneriyorum (Bu not Matbaa Baskı Sistemi içindir)

TŞK herkese iyi çalışmalar

graphicturk

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.graphicturk.com
devamlı dijital baskı yaptığım için şöyle söyleyim corelde resimleri cmyk'yaçevir dijital baskı makinesinde baskı alıyorsan ve tiff olarak export et ben hep öyle yapıyorum hiç bir sorun çıkmıyor export ederken 100 dpi olarak export et istersen tiff'i lzw olarak sıkıştır herhangibi bir kayıp olmaz dosyanda yerden kazanırsın ayrıca baskının kötü çıkması sebepleri şunlar olabilir:
1-resimleri cmyk'ya çevirmemişindir
2- baskıyı yapan arkadaş düşük pass ta basmıştır
3-resimlerinin çözünürlüğünü düşüktür
4-makinenin kafalar tıkanmıştır
5-bunların hepsini yaptın diyelimki baskı gene kötü çıkıyor en yakın hurdacıyı çağır yada en yakın çöplüğe makineyi kaldır at

user82

🌟Usta Tasarımcı🌟
devamlı dijital baskı yaptığım için şöyle söyleyim corelde resimleri cmyk'yaçevir dijital baskı makinesinde baskı alıyorsan ve tiff olarak export et ben hep öyle yapıyorum hiç bir sorun çıkmıyor export ederken 100 dpi olarak export et istersen tiff'i lzw olarak sıkıştır herhangibi bir kayıp olmaz dosyanda yerden kazanırsın ayrıca baskının kötü çıkması sebepleri şunlar olabilir:
1-resimleri cmyk'ya çevirmemişindir
2- baskıyı yapan arkadaş düşük pass ta basmıştır
3-resimlerinin çözünürlüğünü düşüktür
4-makinenin kafalar tıkanmıştır
5-bunların hepsini yaptın diyelimki baskı gene kötü çıkıyor en yakın hurdacıyı çağır yada en yakın çöplüğe makineyi kaldır at

arkadaşım sen hiç matbaada basılan bir işin 100 dpi ile basıldığını ve iyi sonuç alındığını gördünmü dijital baskı dediğin iç mekan veya dış mekan baskılar sanırım bunlarda genelde buyuk ebatlı dosyalar olduğu için dpi ı düşük oluyor örneğin 20 m ye 5 m bir işi 300 dpi basamazsın dimi ama ofset baskı işi ayrı ofsette basılacak işler muhakkak 300 veya 305 dpi olmak zorunda tiff kayıt formatı ise baskıda en iyi sonucu veren format bazı arkadaslar corele psd olarak import etmekten bahsetmişler bunun daha iyi sonuc verdiğini soylemişler bugune kadar yaptıgım hiçbir işi psd olarak import etmedim ve hiç problem yasamadım baskıda resimlerin duzgun cıkması biçok şeye bağlı iyi çekim dogru ışık yüksek çözünürlük resimlerin düzgün işlenmesi filmci ve filmin kalitesi baskı makinesi ve ustasının becerisi vs vs neyse cok konustum sanırım forumda bu konuyla alakalı epeyce başlık var zaten :smile:

graphicturk

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.graphicturk.com
arkadaşım sen hiç matbaada basılan bir işin 100 dpi ile basıldığını ve iyi sonuç alındığını gördünmü dijital baskı dediğin iç mekan veya dış mekan baskılar sanırım bunlarda genelde buyuk ebatlı dosyalar olduğu için dpi ı düşük oluyor örneğin 20 m ye 5 m bir işi 300 dpi basamazsın dimi ama ofset baskı işi ayrı ofsette basılacak işler muhakkak 300 veya 305 dpi olmak zorunda tiff kayıt formatı ise baskıda en iyi sonucu veren format bazı arkadaslar corele psd olarak import etmekten bahsetmişler bunun daha iyi sonuc verdiğini soylemişler bugune kadar yaptıgım hiçbir işi psd olarak import etmedim ve hiç problem yasamadım baskıda resimlerin duzgun cıkması biçok şeye bağlı iyi çekim dogru ışık yüksek çözünürlük resimlerin düzgün işlenmesi filmci ve filmin kalitesi baskı makinesi ve ustasının becerisi vs vs neyse cok konustum sanırım forumda bu konuyla alakalı epeyce başlık var zaten :smile:
arkadaş baskı demiş matbaa veya dijital ayırmamış bende dijitali anlattım yeterlimi

hkocak66

🌱Yeni Üye🌱
teşekkür ederim arkadaşlar yorumlarınız için