Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

crop area nasıl kullanılır

offernissim

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar crop areanın nasıl kullanıldığını bilen var mı aranızda

Benzer konular

Hande DEMİR

♾️Grafik Gurusu♾️
Crop Area Kullanımı
Illustrator’da hazırlanan herhangi bir çalışma yazıcıya baskıya gönderildiğinde ya da Export komutu ile istenen bir formatta kaydedildiğinde çalışma alanı içinde bulunan tüm objeler baskıya/dosyaya yazdırılır.
Hazırlanan çalışmanın sadece bir bölümü elde edilmek isteniyorsa Crop Area komutu yardımıyla basılması ya da Export edilmesi istenen bölge belirtilebilir. Bir Crop Area oluşturabilmek için Illustrator’un Rectangle aracı ile basılması ya da dışa aktarılması istenen bölge büyüklüğünde bir çizim hazırlanmalıdır. Bu dikdörtgen seçili durumda iken Object > Crop Area > Make komutunun verilmesi ile dikdörtgenin bulunduğu alan bir kırpma alanına dönüştürülür.
Bir objenin Crop Area halinde kullanılabilmesi için açı verilmemiş, herhangi bir Transform işleminden (Shear gibi) etkilenmemiş bir dikdörtgen olması gerekir. Kullanılacak dikdörtgen Crop Area haline dönüştürüldüğünde rengini yitirerek kros çizgilerine dönüşeceği için önceden hangi çizgi ya da alan rengine sahip olduğunun bir önemi yoktur.
Kırpma alanı olarak tüm sayfa kullanılacaksa herhangi bir dikdörtgen çizmeden Opject > Crop Area > Make komutu verilmelidir. Bu komut bir dikdörtgen seçili olmasına bakmaksızın doğrudan sayfa sınırlarını kırpma alanı olarak tanır.
Crop Area oluşturulduktan sonra üzerinde çalışılan belgenin bu alan içinde kalan kısmını bir resim belgesi olarak kaydetmek için File menüsünden Export komutunun verilmesi yeterlidir. Export penceresi üzerinde Illustrator’un özel olarak bu alanı kullanmasını sağlayacak bir ayar bulunmaz.
Ancak basım için Print penceresi üzerinden basılmak istenen alanın Crop Area olduğunu belirtmek gereklidir. Aksi takdirde Illustrator Artboard içindeki objeleri basılacak objeler olarak tanır. Print penceresi açıldıktan sonra pencerenin sol tarafındaki alandan Setup bölümü seçilmeli ve Crop Artwork to başlıklı menüden Crop Area seçilmelidir. Bu seçim yapıldığında Print penceresinin sol alt köşesindeki öngörüntü alanından basılacak alanın kırpma alanı ile sınırlandırıldığı görülebilir.
Illustrator içinde hazırlanan kırpma alanı işlemleri Object > Crop Area > Release komutu ile ipta edilebilir. Bu işlem sonrasında Crop Area’yı oluşturmak için kullanılan dikdörtgen obje çalışma alanında tekrar belirecektir.
Alıntıdır.

ADAMINbiri

🌟Usta Tasarımcı🌟
crop area.. bu araçla mesela diyelim sayfada çalışma yaptın ama sayfanın dışındada kullandığın veya orda durması gereken objeler var... sadece sayfa içindeki yaptığın çalışmayı başka bir formata çevirmek istiyorsun, örneğin jpeg, eps, tif vb... sayfanın içindeki çalışmanı seçip grupluyorsun ve seçili haldeyken crop area aracını alıp bir kere seçili alanın içine tıklıyorsun böylece sadece seçtiğin bölüm export ediliyor... aksi takdirde sayfanın dışındaki çalışmalarda exporta dahil oluyor...

Alınteridir :D

Hande DEMİR

♾️Grafik Gurusu♾️
crop area.. bu araçla mesela diyelim sayfada çalışma yaptın ama sayfanın dışındada kullandığın veya orda durması gereken objeler var... sadece sayfa içindeki yaptığın çalışmayı başka bir formata çevirmek istiyorsun, örneğin jpeg, eps, tif vb... sayfanın içindeki çalışmanı seçip grupluyorsun ve seçili haldeyken crop area aracını alıp bir kere seçili alanın içine tıklıyorsun böylece sadece seçtiğin bölüm export ediliyor... aksi takdirde sayfanın dışındaki çalışmalarda exporta dahil oluyor...

Alınteridir :D

şu ana kadar ilk defa alıntı yaptım. sorusu olan arkadaşa hemen yardımcı olabilmek adına. onda da taşlandım. :rolleyes: pes doğrusu.
hazırladığım bütün dersler alınterimdir. kesinlikle alıntı yoktur. :peace1:

offernissim

🏅Acemi Tasarımcı🏅
çok teşekkür ederim bakalım nasıl bişeymiş hemen deniyorum

ADAMINbiri

🌟Usta Tasarımcı🌟
şu ana kadar ilk defa alıntı yaptım. sorusu olan arkadaşa hemen yardımcı olabilmek adına. onda da taşlandım. :rolleyes: pes doğrusu.
hazırladığım bütün dersler alınterimdir. kesinlikle alıntı yoktur. :peace1:

mutlaka bu sitedeki emeğin çok büyük... izliyorum-görüyorum... benimkisi ufak bir espiriydi... hoşgörüne sığındım... sakın yanlış anlama... saygılar..

gulayist

🌱Yeni Üye🌱
ai cc kullanıyorum ve crop toolsu yok bu nasıl oluyr? napmam lazım tesekkurler

rhinokurt

🌟Usta Tasarımcı🌟
Crop Area komutunun görevini
Artboard Tool komutu yapıyor.
Artboard Tool simgesine tıklayıp sayfayı istediğiniz gibi ebatlandırabilirsiniz.
2aaeauo.jpg