Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Cumhuriyetin ilk yılları

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Çok özel fotoğraflar. Teşekkürler yasemin.

Yalnızca şunu merak ettim ki ilk karedeki bayan neden yuvarlak içine alınmış? Bilginiz var mı?

Yasemin

Belgisiz Sıfat
👑Efsanevi Grafiker👑
Çok özel fotoğraflar. Teşekkürler yasemin.

Yalnızca şunu merak ettim ki ilk karedeki bayan neden yuvarlak içine alınmış? Bilginiz var mı?

Soymasaydın yazmayacaktım ama sorduğunuz için rahatça paylaşabilirim

Dört genc kiz, bir imam, yer cami, yil 1926
Bir fotoğrafın düşündürdükleri....

(Kızların baş örtülerine dikkatle ediniz!)

Safiye Ayla’nın kayıp fotoğrafı bulundu!

Muharrem AYDIN
9 Nisan 2008

Ataturk’un huzurunda da sarki soyleyen, Cumhuriyet doneminin en onemli Turk muzigi sanatcilarindan Safiye Ayla’nin yetimhanede buyudugu yillara ait kayip bir fotografi ortaya cikti.

Fotografin, Safiye Ayla’nin yetim kizlarin bakildigi Kagithane’deki Caglayan Dar’ul-Eytami’nda kaldigi yillara ait oldugu belirlendi. Dar’ul-Eytam’da kizlara halicilik, corapcilik ve bicki-dikis gibi kurslarin yani sira, piyano ve din dersleri de veriliyordu. Fotografin cekildigi Sadabad Camii de Caglayan Dar’ul-Eytami’nin yaninda yer aliyordu.

Kagithane Belediyesi Basin Danismani Huseyin Irmak’in hazirladigi "Osmanli Belgeleri’nde Kagithane" isimli kitapta yer alan fotograf, unlu sarkicinin yetimhane gunlerine de isIk tutuyor. Irmak, Safiye Ayla’yla ilgili sunlari soyledi:

"Din dersleri yetimhanenin hemen yanindaki Sadabad Camii’nde (Aziziye Camii) yapilmis. Kizlarin camiye toplu halde girerken fotograflari var. Bu fotograflardan birinde, mihrabin hemen onunde, imamla birlikte oturan dort kiz cocugu vardi. 1926’da yetimhanedeki butun cocuklarla birlikte cektirdigi ve bizzat imzaladigi bir fotografini da bir muzayedede bulduk."

Fotoğrafın alıntı yapıldığı yerde bu yazı paylaşılmış...

ma®tin

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Teşekkürler Yasemin gerçekten harika bir paylaşım.

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Bilmiyordum, Safiye Ayla demek... Allah rahmet eylesin.

Yasemin

Belgisiz Sıfat
👑Efsanevi Grafiker👑
Teşekkürler Yasemin gerçekten harika bir paylaşım.

:angel:

Fotoğrafların açıklamalarında dini ve siyasi yorum yapıldığından açıklamalarını yazmadan paylaştım...

ama bir fotoğrafım daha yorumunu yazmak istiyorum

Bildiğiniz gibi Cumhuriyetimiz Kurulmadan Önce Kadınlarımız Sadece Çiftçilik ve Hayvancılık gibi işlerle uğraşmış,kısıtlıda olsa sağlık ve eğitim alanında çalışmışlardır. Cumhuriyetin Kurulduğu ilk yıllarda kadınlarımız yine çiftçilik ve dışında diğer alanlarda çok aktif olamamıştır.Ancak Ulu Önderimiz Olan Mustafa Kemal ATATÜRK”ün önderdiğindeki devrimler ve yenilikler sonrasında kadınlarımız yavaş yavaş ta olsa toplum hayatında içinde bulunduğu kısıtlı iş alanlarından sıyrılıp hayatın her alanında çalışarak bende varım demiştir.Spordan,askerliğe,sanattan,edebiyata,siyasetten bilişime her alanda büyük başarılara ulaşmıştır.Günümüzde bir çok büyük şirketin yönetiminde kadınlar söz sahibidir. Örneğin Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler SABANCI gösterilebilir. Siyaset alanında bayan milletvekili ortalaması bir çok ülkeye göre artış göstermektedir.
Kadınlarımızın Bugün Çalıştığı meslekler
Türk Silahlı Kuvvetlerinde Subay ve Astsubay Olarak

Emniyet Genel Müdürlüğü Kadrolarında Polis ve Amir Olarak
Her Türlü Kamu Kurumunda Memur ve İşçi Kadrolarında Çalışarak.
Sağlık Sektöründe Doktor,Hemşire,ATT,Ebe ve Sağlık Memuru Olarak
Finans Sektöründe Bankacılık,Sigorta Brokerliği,Borsa Brokerliği ve Dealer Olarak
İletişim Sektöründe Call Center hizmetleri,Müşteri Hizmetleri Temsilciliği ve Kurumal İletişim Elemanı Olarak,Halkla İlişkiler Biriminde olarak
Bilişim Sektöründe Ar-Ge ve Teknik Personel Olarak...

grafiker_emrah

♾️Grafik Gurusu♾️
güzel paylaşım o günlerin yaşantısını daha iyi anlatıyor bizlere teşekkürler ;)