Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

dergi yapiminda forma olusturma

serveribrahim99

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaslar normalde ben ulusal basindanim...bilindik tekli sayfalarda deneyimim bulunmaktadir....fakat ajans tecrubem olmadigi icin bilgisi olan arkadaslara bir sey danismak istiyorum... 80 sayfalik bir dergi cikaracagim...bunun icin quark dukumaninda....layout olusturarak 80 dokuman acmak mi gerekir...yoksa forma olusturmak zorunlumudur

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Quark bilmiyorum ancak freehand de ahmet arkadaşımızın forma yapma konusu hakkında çok güzel bir örnek anlatımı mevcut. İlgili konuya gitmek için lütfen tıklayınız.

serveribrahim99

🏅Acemi Tasarımcı🏅
evet arkadasin forma sablonunu gordum...fakat o forma 48 sayfalik icin... acaba 80 sayfalik degi icin forma olusturmaya gerek varmidir? yani layout acarken 80 sayfalik dokumani numara sirasina gore acsam...dergi bittiginde de sirasiyla PDF alsam 1-2-3 vs olarak....acaba forma olusturmam gerekirmi...kafam karisti vallahi...

miço

🌟Usta Tasarımcı🌟
derginin mizanpajını ve indexini oluşturmadan forma neden yapıyosun ben bunu anlayamadım?

serveribrahim99

🏅Acemi Tasarımcı🏅
derginin mizanpajını ve indexini oluşturmadan forma neden yapıyosun ben bunu anlayamadım?

yahu farzetki bitti mizanpaj ve intex.....yani buna kafa yorma bunun onemi yok....80 sayfa bitti diyelim...ben bunun PDFlerini alirken forma olusturmaya gerek varmi diye soruyorum...sadece sayfa 1....sayfa2....sayfa3 diye teker teker PDFalsam ve klasorlerde topladiktan sonra maatbaya gecsem yeterli degilmidir.....neyse galiba ben derdimi anlatamadim size...hayirli geceler

Bahtınur YILDIZ

♾️Grafik Gurusu♾️
yukarda gökhan tekinin yönlendirdiği konuda teknik mevcut siz 48değilde 80düşünün onu ve uyarlayın.hiç bilmiyorsanız bir matbaaya götürüp bastıracağınız yere hem öğrenin hem sorun yani aslan piş ağzıma düş yapmayın bazı şeyleri kendiniz üretin.iyi geceler.

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
server ibrahim....

hayır 16 lı olarak ayarlamana gerek yok
nomal bır kıtapı ya da degıyı acar gıbı sayfalarını, sayfa numaralarına gore calısıyorsun. neyı nereye hangı sayfaya gelecegı sıze ya da mızanpajcınıza aıt sen sadece sana verılen taslaktakı bılgılerı uygun sayfalarına yerlestırıyorsun

tek dıkkat etmen gereken sey safların formaya uygun sayıda olması 16 veya 8 ın katları. sanırım sızın formalar 8 ön 8 arka olarak basılacak ve bu 16 demektır... dolayısı ıle 80/16=5 forma ışın var demektır
sen 1. sayfandan 80. sayfaya normal calısmanı yapıp

fılmı alacagın yere ya pdf olarak ya da quark calısmanı goturmen yeterlıdır. onlar matbacının makınesıne gore ve cıltlenme seklıne gore otomatık olarak 30 sn. de formaları olustururlar...

kolay gelsın. basarılar

serveribrahim99

🏅Acemi Tasarımcı🏅
server ibrahim....

hayır 16 lı olarak ayarlamana gerek yok
nomal bır kıtapı ya da degıyı acar gıbı sayfalarını, sayfa numaralarına gore calısıyorsun. neyı nereye hangı sayfaya gelecegı sıze ya da mızanpajcınıza aıt sen sadece sana verılen taslaktakı bılgılerı uygun sayfalarına yerlestırıyorsun

tek dıkkat etmen gereken sey safların formaya uygun sayıda olması 16 veya 8 ın katları. sanırım sızın formalar 8 ön 8 arka olarak basılacak ve bu 16 demektır... dolayısı ıle 80/16=5 forma ışın var demektır
sen 1. sayfandan 80. sayfaya normal calısmanı yapıp

fılmı alacagın yere ya pdf olarak ya da quark calısmanı goturmen yeterlıdır. onlar matbacının makınesıne gore ve cıltlenme seklıne gore otomatık olarak 30 sn. de formaları olustururlar...

kolay gelsın. basarılar

sagolasin kardesim.....2 gundur bekledigim cevap buydu...eskiden ulusal basinda calistigimda kucuk 8 ila 16 sayfalik mini kitapciklarda yapiyorduk....onlarda forma olusturuyorduk...yani sen anliyorsun benim ne demek istegimi iste.....ama bu 80 sayfaliklarda sanirim seri olarak sayfalari basiyoruz pdf olarak...sonrasinda matbaa kensini formatlari olusturur diye dusunuyordum ama emin degildim...aciklayici bilgin icin tesekkurler kardes...eyvallhh...

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
rıca ederım...

pdf ı saglıkle ve sayfa nolarını dogru olusturabılırsen ki quarkta bu sorunu yasayacagını sanmıyorum, repro merkezı anlık bı sekılde bunu 5 forma halınde fılm veya ctp ye alacaktır. yardımcı olabıldıysem ne mutlu. kolay gelsın. kendıne ıyı bak

serveribrahim99

🏅Acemi Tasarımcı🏅
edit edilmistir...yardimlar icin tesekkurler...

Son düzenleme:

sayet

🌱Yeni Üye🌱
biraz geç oldu ama

arkadaslar normalde ben ulusal basindanim...bilindik tekli sayfalarda deneyimim bulunmaktadir....fakat ajans tecrubem olmadigi icin bilgisi olan arkadaslara bir sey danismak istiyorum... 80 sayfalik bir dergi cikaracagim...bunun icin quark dukumaninda....layout olusturarak 80 dokuman acmak mi gerekir...yoksa forma olusturmak zorunlumudur

arkadaşım formayla uğraşma senin ebatların belli ama matbaanın da makine ebatları var. ve haliyle fimcide çok basit şekilde forma oluşturulur. hangi ebat mekinede basılacaksa oraya uygun filimci deki arkadaş montajını yapar.
ukalalık yaptıysam af ola

aysgl

🌟Usta Tasarımcı🌟
bende bunu merak ediorum açıklayıcı anlatımın için tşk ederim adobe...peki bir soru daha bu kesim ve kırım paylarını nasıl ayarlıyoruz QuarkXpress'te sonuçta bunuda matbaa ayarlamıyo sanırım bu konudada bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim

HORUS

👑Efsanevi Grafiker👑
arkadaşım formayla uğraşma senin ebatların belli ama matbaanın da makine ebatları var. ve haliyle fimcide çok basit şekilde forma oluşturulur. hangi ebat mekinede basılacaksa oraya uygun filimci deki arkadaş montajını yapar.
ukalalık yaptıysam af ola

forma bağlamak bu kadar kolay olmamalı ve bir grafiker bu işi yapıcaksa bunu bilmeli
her işi başkalarından beklememeli
ve alınan maaş hakedilmeli derim ben

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
bende bunu merak ediorum açıklayıcı anlatımın için tşk ederim adobe...peki bir soru daha bu kesim ve kırım paylarını nasıl ayarlıyoruz QuarkXpress'te sonuçta bunuda matbaa ayarlamıyo sanırım bu konudada bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim

rica ederim. bir sorun olursa lütfen yazınız.

forma bağlamak bu kadar kolay olmamalı ve bir grafiker bu işi yapıcaksa bunu bilmeli
her işi başkalarından beklememeli
ve alınan maaş hakedilmeli derim ben

dostum sana katılmamak elde değil.

o zaman derim ki bunu biraz açalım. yani herşeyi bilgisayara yaptırarak bilinmesi gerekenleri unutuyoruz.

arkadaşlar şimdi bizim dergimiz çıkacak. ve matbaa bunu 16 şar sayfalık (ön ve arka olmak üzere) formalar yapmamızı istedi. diyelimki repro merkezinde otomatik montaj programı yok. o zaman iş başa düştü mecbur siz bunu elle yapacaksınız.

aslında cok basit iş.

önce bir dosya kağıtı alın elinize boş bir a4. bunu once ikiye katlayın. sonra yıne yine 2 ye katlayın. daha sonra yine. şimdi elimizde bulunan katlanmış kağıtın açık olan uç kısımlarını aynı bir sayfa açar gibi numalaralandırmaya başlayın. elinizdeki kağıt tam 16 sayfayı gösterecektir.

şu an elimizde 1 ön 1 arka olmak uzere 2 forma hazır demektir.

bu konuda belirtilen 80 sayfalık dergi için kaç forma olacağını söylemiştim. yineleyelım bunu:

80 (sayfa fayısı) / 16 (1 formadaki sayfa sayısı) = 5 adet forma

yani kısaca yukarıda hazırladığımız katlanmış kağıttan 5 tane hazırlıycağız
bunları da üst üste koyarak yine sayfa numalaralırını 80 e kadar veriyoruz.

işin en basit kısmını geçtik.

şimdi efendim asıl işleme geldik.

katladığınız formalardan birini, açın önünüze koyun.

gördünüz mü yazdığınız sayfa noları size sayfaların nerelere ve nasıl geleceği konusunda bilgi veriyor.

burada tek dikkat etmeniz gereken şey makinenin MAKAS kısmımı her formada AYNI YÖNDEN VERMEK.

bu kağıta göre bir şablon hazırlarsınız kroslarını ve forma bilgilerini yazarsınız. sonra derginizi sayfa sayfa cağırarak (tabi bunu pdf ten yaparsanız daha kolay olur) elinizdeki katlanmış kagıtlara göre montajını yaparsınız.

biraz karmaşık gibi bir iş ama aslında çok basit ve eğlenceli bir iştir. bir kere yaptınız mı alışırsınız.

ama bir de yanlış yaptınız mı yandınız demektir. "Bu ne be amatörler gibi kağıt katlıyoruz, çocuk gibi" sakın demeyin.

inanın bana dünyanın neresine giderseniz gidin ve emin olun en profesyonelinden en beceriksizine kadar bu kağıt katlanır. ve sizi kimse yadırgamaz.

umarım anlatabilmişimdir. kolay gelsin.

BlueBeach

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
benim gibi forma numalarını doğru koycağı yeri bilipte çalışmayı başaka yere koyamayın. Çok üzülürsünüz.Dalgınlıkla yaptığım bi olay la başka sayfa başka sayfada çıktı. Forma bağlarken çok dikkat li olmanız gerekmektedir.