Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Dergi yayıncılığının temel prensipleri nedir?

scarfshawl

🌱Yeni Üye🌱
İyi bir süreli dergi yayımlamak için nelere dikkat etmeli?

M.EmreULVİ

🌱Yeni Üye🌱
Önemli bir konu gerçekten de bilgisi olanlar paylaşırsa seviniriz...

midurur

🌱Yeni Üye🌱
Ahret sorusu gibi geldi.. son 6 ayda cikardigim 5 dergiyi ve cektiklerimi düsününce :)

- Zamaninda cikmak (iyi bir basimevi)
- Cizgiyi belirleyip (icerik, renk, logo, tasarim) münkünse sasmamak
- Ilgiyi uyandiran konulari sürekli islemek (sosyal bir dergi yapma terleri dökerken, internetten aldigimiz "elma sirkesinin mucizesi" yazisinin en cok ilgi gördügünü görerek hayrete düstüm)
- Okuyucuyu (ki, TR`de az, Almanya`da da :) ) düzenli yayina alistirmak, beklentiyi saglamak,
- Okuyucuyu icerige dahil etmek (her köse yazarinin 20 arkadasi vardir)
- Yerel bir dergi ise, toplu resimlere yer vermek (her resmi cikanin 10 arkadasi vardir)(katilimi olanlar derginin reklamini yapar ve dagitir :) )
Tip:
2-3 dügün videosu ceken yerle anlasip, iki sayfa resim galerisi olusturun. Tek resim kullanmayin. 60 resim`de en az 120 kisi olur, bunlarin dostlari ile hemen en az 1000 kisiye ulasirsiniz.

Ekip:
- Cok iyi bir grafiker (hem insan, hem usta)
- Piyasayi taniyan, reklam alabilecek -bayan- eleman (bence en iyisi provision ile calismak)
- Administrasyon ile ilgilenecek, müsteri hizmeti verecek bir bayan
- Sef olarak her yerde bulunmak.. püüüüffff (dernek etkinleri, politikacilar, is adamlari etc, etc.....)
- Haber yapacak/yazabilecek Gazeteciler ile calismak (Spor, Röportaj, Icerik)(iyi gazeteciye 5N1K verirsin, gerisini o yazar, istersen 4 Sayfa)

Dikkat:
- sözlesmesiz calismayin (müsteri az ve öz olsun, yoksa 3-5 kurusun arkasinda kosturmaktan yorulursunuz)
- kendinizi ucuza satmayin, nasil baslarsaniz sizi herkes öyle bilir
- Örn.: ilan fiyatlarinda öncekilere göre fazla fark vermeyin, diger müsterinizi kizdirirsiniz.
- Administrasyonu aksatmayin (Ödeme hatirlatmasi, ikaz ve belki de mahkeme)
- Fix masraflardan kacinin (eger ilan asil geliriniz ise, her cikamadiginiz ay zarar)
- Müsterinizin Ödeme aliskaliklarini iyi takip edin (200 EUR`u 5 ay kosturusaniz yandiniz)
- Yan isleri ihmal etmeyin (Grafiker var nasilsa: Logo, kurumsal tasarim, flyer, kartvizit etc..)

DERGI CIKARMANIN EN KOLAY YOLU:
Iyi bir SPONSOR ile ise baslamak.....!!!!
Dergiyi bedavaya vermek...!!!: ;)

Cok derinlere daldim... :lol:
Viele Grüße
midurur

N/A2

🏆Pro Tasarımcı🏆
midurur arkadaşım ya inanın bu kadar olur yani.
her kelimesi doğru ve yaşanmış drama bu
evet aynen bir drama...
çok haklısınız.
ancak bu kadar anlatılabilirdi.

midurur

🌱Yeni Üye🌱
Kisa bir ek:
- Eger tek isiniz bu olacaksa baslangicta günde 16 saat calismaya hazir olmalisiniz.
- Bu baglamda ailenizin destegi cok önemli, aylarca sizin ortalarda dolasan silüetinizi görmek ve ev islerini kendileri halletmek zorunda kalabilirler..
- ben ilk üc ayda 10 Kilo verdim, buna da hazir olun :)

dip not:
mümkünse Abone sistemi olusturun. Her abone müsteri referansidir...!!!
(atiyorum) 1000 Abonelik bir derginin degeri daha coktur..

Viele Grüße
Ihsan

Benim derginin son sayisi, elestirilerinizi beklerim

p.s.: Admin Bey, link vermek yasak ise, kaldirin lütfen..

Son düzenleme:

taksi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
cok güzel anlatmissin, sanirim bu isi Almanya da yapiyorsunuz. beni sahsen rahatsiz eden, sizi tanimadigim icin bir yorum yapmak istemem. ancak türkiye de hasbelkader bu isi bir yerlerde ögrenen veya ögrendigini zanneden kisilere olacak. su anda almanya da, git gide bir yayin kirliligi yasanmaktadir. onlarca dergi gazete bende bir seyler kaparim hevesiyle, sirf is olsun torba dolsun yayina baslamaktadir. kiskanclik, cekememezlik ve inat bu kirlilige neden olmaktadir. el ele vermek söyle dursun, selami sabahi keserler.

ben dergicilikten gelmeyim. neler gördüm neler. hem de bu isi nezih demirkent ve ferhan camlikaya gibi insanlardan ögrenme imkani elde ettim. o nedenle iyiyi kötüyü ayirt etme olanagim var sanirim. saatlerce üc bes kurusa calisip, masalarin üzerinde uyurduk.

dergicilikte gördügüm eksiklikler: muhabir calistirmasini ve bulmasini bilmiyorlar. bulsalarda paralarini vermiyorlar.
bir iki pc programi bilen bu ise atiliyor. alt yapi "0"
o bicim fiyat kirma politika varki, neredeyse husumet güdülecek.

daha cok sey var ama anlatmak istemiyorum.

sezgi-sirin

🌟Usta Tasarımcı🌟
bu kadar güzel anlatılırdı.
Tabi bunların yanında iyi bir organizatörde lazım.
ve bol kahve :)
Sağolun arkadaşlar.

nesnelkuram

🌱Yeni Üye🌱
Ahret sorusu gibi geldi.. son 6 ayda cikardigim 5 dergiyi ve cektiklerimi düsününce :)

- Zamaninda cikmak (iyi bir basimevi)
- Cizgiyi belirleyip (icerik, renk, logo, tasarim) münkünse sasmamak
- Ilgiyi uyandiran konulari sürekli islemek (sosyal bir dergi yapma terleri dökerken, internetten aldigimiz "elma sirkesinin mucizesi" yazisinin en cok ilgi gördügünü görerek hayrete düstüm)
- Okuyucuyu (ki, TR`de az, Almanya`da da :) ) düzenli yayina alistirmak, beklentiyi saglamak,
- Okuyucuyu icerige dahil etmek (her köse yazarinin 20 arkadasi vardir)
- Yerel bir dergi ise, toplu resimlere yer vermek (her resmi cikanin 10 arkadasi vardir)(katilimi olanlar derginin reklamini yapar ve dagitir :) )
Tip:
2-3 dügün videosu ceken yerle anlasip, iki sayfa resim galerisi olusturun. Tek resim kullanmayin. 60 resim`de en az 120 kisi olur, bunlarin dostlari ile hemen en az 1000 kisiye ulasirsiniz.

Ekip:
- Cok iyi bir grafiker (hem insan, hem usta)
- Piyasayi taniyan, reklam alabilecek -bayan- eleman (bence en iyisi provision ile calismak)
- Administrasyon ile ilgilenecek, müsteri hizmeti verecek bir bayan
- Sef olarak her yerde bulunmak.. püüüüffff (dernek etkinleri, politikacilar, is adamlari etc, etc.....)
- Haber yapacak/yazabilecek Gazeteciler ile calismak (Spor, Röportaj, Icerik)(iyi gazeteciye 5N1K verirsin, gerisini o yazar, istersen 4 Sayfa)

Dikkat:
- sözlesmesiz calismayin (müsteri az ve öz olsun, yoksa 3-5 kurusun arkasinda kosturmaktan yorulursunuz)
- kendinizi ucuza satmayin, nasil baslarsaniz sizi herkes öyle bilir
- Örn.: ilan fiyatlarinda öncekilere göre fazla fark vermeyin, diger müsterinizi kizdirirsiniz.
- Administrasyonu aksatmayin (Ödeme hatirlatmasi, ikaz ve belki de mahkeme)
- Fix masraflardan kacinin (eger ilan asil geliriniz ise, her cikamadiginiz ay zarar)
- Müsterinizin Ödeme aliskaliklarini iyi takip edin (200 EUR`u 5 ay kosturusaniz yandiniz)
- Yan isleri ihmal etmeyin (Grafiker var nasilsa: Logo, kurumsal tasarim, flyer, kartvizit etc..)

DERGI CIKARMANIN EN KOLAY YOLU:
Iyi bir SPONSOR ile ise baslamak.....!!!!
Dergiyi bedavaya vermek...!!!: ;)

Cok derinlere daldim... :lol:
Viele Grüße
midurur

kesinlikle %100 doğru.ama eğer dergide sadece bir grafikerseniz çokta kullanılmamaya dikkat edin özen gösterin.hakkınıza sahip çıkın maaşlarınızı almaya dikkat edin..

gezmis06

🌱Yeni Üye🌱
Çok zor bir iş....

Ben fazla detaya girmeyeceğim. Sadece ana başlıklar üzerinde 4 tane ana karakter koyacağım sizlere...

1- Koordinatör (Ödün vermeyen)
2- Reklamcı (Tuttuğunu Koparan)
3- Haberci (Ne yazacağını fazlasıyla bilen)
4- Grafiker (Okuyucunun ne istediğini bilen)

eğer bu dört unsur ne kadar iyi olursa bir süreli yayın o denli güzel ve okunaklı olur. Zira bu 4 unsuru bulduğum anda kendi dergimi çıkaracağım:)

Saygılarımla...