Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

dergi yayını için InDesign yardım pls.

oben0000

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar, biz iki arkadaşla indesign da bir yerel dergi tasarladık, 6 aydır uğraşıyoruz, sonun şablonları, dergi stratejisini hazırladık, programı kullanmasınıda yerel bir dergi çıkartmak için yeterli süzeyde öğrendik, ama ikimizde yayın usülleri, ve resmi konularda hiç bir şey bilmiyoruz, ruhsat almak şirket kurmak gibi, biz ufak bir ilçede oturuyoruz, ofis için bir dükkan ayarladık, şimdi biz yarın gidip ne yapmamız gerekiyor, internetten ulaşabildiğimiz tek şey, savcılığa bir beyanname vermemiz gerektiği başka hiç bir şey bilmiyoruz, daha önce yerel bir dergi çıkartmış prosödürü bilen bir arkadaştan bilgi rica ediyoruz, sağlıcakla kalın yardımlarınız içinde şimdiden teşekkürler. sevgiler saygılar,

Safari

♾️Grafik Gurusu♾️
Savcılığa gidip imtiyaz belgesi almanız gerekiyor
Zaten gittiğinizde size nelere dikkat etmeniz gerektiği anlatılıyor
İlden ile değişebiliyor kimi savcılık farklı şeyler isteyebiliyor.
Ayrıca;
Künyesinde İmtiyaz Sahibi, Sorumlu Yazı işleri müdürü olması, dergiye ait bir adres ve telefon, yayın sayısı, yayın yılı. Baskı tarihi, basıldığı matbaa ismi ve telefonu, yazılması gerekiyor
Bunlardan biri dahi eksik olsa cezası var.

oben0000

🌱Yeni Üye🌱
anladım güzel kardeşim teşekkür ederim yardıma ama, belediye gidip ruhsat almayacakmıyız, savcılıktan imtiyaz belgesini aldık, tuttuğumuz yere gidip başlayabilirmiyiz çalışmalara, şirket kurmak ruhsat almak bir zorunluluğumuz yokmu? kardeşim ilgilenirsen sevinirim.

Safari

♾️Grafik Gurusu♾️
Dergi hazır diyorsun..
İmtiyaz belgesini bir adres belirtip alabilirsin.
Sonra bürona yerleşirsin tuttuğun büroya da belediyeden gidip ruhsatını vergi levhanı alırsın.
Ama savcılık detaylı bilgi verecektir.

oben0000

🌱Yeni Üye🌱
anladım güzel kardeşim, gerçekten daha hiç bu işlerle işimiz olmadı bizim, arkadaşım sözleşmeli öğretmenlik yapıyor, ben resepsiyonistlik yapıyorum bodrumda yazları, başladık bir şekilde, şimdide araştırıyoruz, yani önce gidip matbaayla anlaşalım, sonra beyannameyi alalım, belediye ye gidip ruhsat için başvuralım, alalım ruhsatımızı vergi levhamızı oturup yerleştirelim şablona verileri, hazır oluncada yayınlayalım, (yayınla ilgili zorunlulukları savcılıkta öğreniriz zaten) teşekkür ettim kardeşim.

Safari

♾️Grafik Gurusu♾️
Birde şunun için ruhsatı sonra alırsın dedim.. Çalışmayı yaptım dediğin için. ve ruhsat bi iki günlük bir iş olmadığından sorun çıkarmazlar.
Ruhsat sorana cevap bekliyorum diyebilirsin mesela..
İşin daha hızlı yürümesi açısından.. Ayrıca reklam almışsındır muhakkak ne oldu dergi diye soranlarda olacaktır.

hakanyilmazlar

🌱Yeni Üye🌱
Dergi çıkarmak için benden de biraz katkı olsun; Basın savcılığından 2 adet form verirler. 1- Mevkute Sahip ve mesul müdürlerine ait bilgi çizelgesi, 2- 5680 sayılı basın kanunu gereğince verilecek beyanname. İkişer adet hazırlanır. Ek olarak, Valilik Makamına yazılmış dilekçe; xxx isimli, xxx içerikli, xxx süreli dergi çıkarmak istiyoruz, gereğini... diye. İmtiyaz sahibi ve sorumlu yazı işleri müdürü ayrı kişiler ise ikisi için de form doldurulur. İkisi arasında yapılacak görev sözleşmesi de ilave edilir. Yine matbaa ile yapılacak sözleşme dosyaya ilave edilir. Sorumlu yazı işleri müdürü en az lise mezunu olmak zorundadır. Her ikisinin de yüz kızartıcı suçlardan ve devlete karşı işlenen suçlardan ceza almamış olması gerekir. Hazırlanan evrakları basınsavcılığı birini kendi arşivinde tutar, diğerini içişleri bakanlığına gönderir.
Dikkat edilmesi gereken hususlar;
- Dergi hangi sürelerde yayınlanacaksa buna dikkat edilmelidir, aksamamalıdır.
- Herhangi bir değişiklikte (adres, yayın süresi, mesul md. vs.) mutlaka basın savcılığına bildirilmelidir.
- Baskıdan sonra dergiyi dağıtmadan bir veya iki örneğini basın savcılığına bırakmak gereklidir.
Bu yazdıklarıma dikkat edilmemesi durumunda mahkeme ve ceza durumlarıyla karşılaşabilirsiniz.
Yine Kültür Bakanlığına başvurarak ısbn numarası alınabilir.
İşyeri açmak için Belediye ve Vergi dairesine başvuru tamamen ayrı konulardır. Basın savcılığını bunlar ilgilendirmez.
Biraz karışık oldu galiba ama takıldığınız yer olursa daha ayrıntılı bilgi verebilirim.

İyi çalışmalar dileklerimle,

oben0000

🌱Yeni Üye🌱
kardeşim aydınlatıcı bilgileriniz için çok teşekkür ederim, yani öncelikle savcılıktan işleri halletmeliyiz, bunları hallettik diyelim yetki belgemizi aldık, daha sonra gidip belediyeden işyeri açma ruhsatımı almamız gerekiyor, yoksa yazılı basın olduğu için başka bir şeymi almamız gerekiyor, yada bir şirketmi kurmamız gerekiyor,

grafiker safari kardeşim, dergimizin şablonlarını çizdik, stratejisini, yazarlarıyla anlaşmaları yaptık, içeriğinin organizasyonunu yaptık, ofisimizide ayarladık, bir kaçta reklam aldık dediğiniz gibi, (tabi yayınlanınca parasını alacaz :) :) sadece bu ruhsat ve resmi işlemler kaldı, tabi birde matbaa işi var. amacamız şu, ilk ay bir beklenti içerisinde değiliz, ücretsiz 350 baskıyı esnafa dağıtacaz, ilk ayın giderlerini üstlendik arkadaşımla. sen ce doğru bir yoldamıyız, küçük bir ilçe burası amasyaya bağlı.

Safari

♾️Grafik Gurusu♾️
Bu arada şunu düzeltmeliyim.
Savcılıktan sonraki işlem belediye değil maliye imiş. Muhasebecimize sordum. Belediye ile işi yok maliyeden halledicekler dedi.
Bu yola girmişsin bi kez :) doğrusunu değilde neler yapılabileceğini tartışmalı/araştırmalısın.
Bi kaç taktik verebilirim.
350 adet az sayıda.
Yerel bir dergi isen ilçedeki ileri gelir vatandaş yada yetkili mercii ile röportaj yapabilirsin. Sonrasında ropörtaj yapmak istemeyenler olacaktır. Onlarında hayatını, özgeçmişini dergi içeriğinde yer verebilirsin.
Bunun ne katkısı olucak ilk sayı dahi olsa ücretli satmalısın. İnsanlar kendine ait resmini ve kendisine ait bilgileri görmek isterler bana kalırsa en az 10 TL'den satarım onları.
Sonrasında İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük illerde ve diğer illerde bulunduğun ilçenin mutlaka bir derneği vardır.
İçerik kendi memleketi olduğundan onlarda satın alacaklardır.
İlk sayıda ücreti biraz düşük verip, birinci sayıda keşke çıksaydım diyenler çok olucaktır.
Bi kaç yere de reklam verebilirsin

Ama şu var ilk bir kaç sayı bişeyler kazanayım değilde masraflarını çıkaracak şekilde fiyat uygulaması yapmalısın..
Bu işin içinde olduğumdan bunları ve bi çok şeyi daha iyi bildiğimi düşünüyorum.
Bu bilgileri herkes vermez :)

Ayrıca bu mesaja bi rep verebilirsin :)

oben0000

🌱Yeni Üye🌱
kardeşim çok saolasın, biliyorum aradığım bilgiler bunlardı, başka yerde gerçekten hiç öneri yok, 350 baskı az diyorsun yani, seçim ayağına bu ara röpörtaj sıkıntısı çekmedik, aslında reklamlarımızda iyi, ilk ay ücretsiz dağıtma işini tekrar düşünecem, içeriğini biraz kişilere yönelik tutarsak insanlar para verir, çünkü bizim ilçede 6-7 tane ileri gelen aile var, onlardan birilerini yayınlarsak, bütün esnafa satarız, zaten tüm esnaf onların akrabaları, ama bireysel vatandaş gelipte dergi almaz ofisten, araştırıyoruz, seçimler üstü inşallah başarılı olacaz, inşallah allah utandırmaz,çok çok teşekkürler sana yardımlardan ötürü.eminim ki senin bilgilerin forumdaki bir çok arkadaşında kafasındaki soru işaretlerini kaldıracaktır.

Safari

♾️Grafik Gurusu♾️
Yardımcı olabildiğime sevindim..
Ama şu da var en kötü ihtimalleri düşün, iyi ihtimallerle yetin.. Psikolojik olarak rahat olursun. Olumsuz olarak baktıklarında seni sevindirir.
Ama şunu bence es geçme büyük illerdeki derneklerin raflarına koy.
Mesela ben samsunluyum.. Samsun'da neler oluyor diye merak edebilirim ama internetten bakabilirim.
Ama ilçe haberleri çok çıkmıyor ve ilçenin tanıtımı felan çok önemlidir gurbettekiler için. Dolayısıyla Derneklere fazla sayıda dergi bırakmalısın.
Onlarda şu şekilde çalışıyor bildiğim kadarıyla % komisyon alıyorlar senin adına satışını yapıyorlar.
Komisyonuda derneğe bağış olarak kaydediyorlar.
İlçede sattığın dergiden daha çok satarsın bu şekilde.

sametweb

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar kafama takılan mevzuu burada bir nebze filizlendiğinden yeni konu açma ihtiyacı hissetmedim, sorumu bu başlık altında sormak istiyorum.

Biz de bir dergi yayınlamak için gerekli olan çalışmalara başladık. Yalnız dergimiz üniversitedeki öğrenci kulübümüz bünyesinde çıkacak. Satışı da üniversitede fakülte içerisinde, kantinde, yoğunluk olan kısımlarda elden yapılacak. Bunun için de aynı hukuki işlemleri yapmamız gerekiyor mu acaba? Yani kurumsallaşmak şart mı? Bir tüzel kişilik kazanmadan da bir dergiyi basıp elden satamaz mıyız? Bu bir suç mudur? Bilen arkadaşlardan yardım etmelerini istirham ediyorum.

Sevgiler.

mailadresilazim

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
aynı soruyu bende forum kirliliği olmasın diye şu yönde sorayım bende bir gazete çıkarmak istiyorum ama öyle gerçek haberler filan değil haftalık ve bunu bedava dağıtmak istiyorum bunun içinde basın savcılğı gibi kurumlara başvurmak gereklimi sonucta bedava dagıtılacak

Safari

♾️Grafik Gurusu♾️
Şöyle anlatayım.. Önceki sene bir pazar günü saçımı kestirmek istedim.
İstanbul Bağcılarda bir tane açık kuaför bulamadım.
Esenler'e gittim ordaki tüm kuaförler açıktı.
Bağcılar Belediyesi kuaförlerin pazar günü açılmasını yasaklamış
Ama Esenler Belediyesi yasaklamamış.
Tabi bu Kuaförler ve Berberler odası yönetimiyle ilgili bir karar
Bunu herkes uygulamayabiliyor.
Arkadaşlar kafama takılan mevzuu burada bir nebze filizlendiğinden yeni konu açma ihtiyacı hissetmedim, sorumu bu başlık altında sormak istiyorum.

Biz de bir dergi yayınlamak için gerekli olan çalışmalara başladık. Yalnız dergimiz üniversitedeki öğrenci kulübümüz bünyesinde çıkacak. Satışı da üniversitede fakülte içerisinde, kantinde, yoğunluk olan kısımlarda elden yapılacak. Bunun için de aynı hukuki işlemleri yapmamız gerekiyor mu acaba? Yani kurumsallaşmak şart mı? Bir tüzel kişilik kazanmadan da bir dergiyi basıp elden satamaz mıyız? Bu bir suç mudur? Bilen arkadaşlardan yardım etmelerini istirham ediyorum.

Sevgiler.

Söylemek istediğim şey şu kardeşim. Bulunduğun il yada ilçe adliyesine gidip basın savcısı ile bu konuyu görüşmen. o detaylı bilgi verecektir.
Siyasi içerik bulunmadığı sürece çoğu yerde izne gerek yok.

Safari

♾️Grafik Gurusu♾️
aynı soruyu bende forum kirliliği olmasın diye şu yönde sorayım bende bir gazete çıkarmak istiyorum ama öyle gerçek haberler filan değil haftalık ve bunu bedava dağıtmak istiyorum bunun içinde basın savcılğı gibi kurumlara başvurmak gereklimi sonucta bedava dagıtılacak
Aynı konu senin içinde geçerli arkadaşım. Bedava yada ücretli farketmez. Siyasi içerikli olduğu zaman değişiyor herşey o daha zorlu bir olay.

ertares

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
merhaba arkadaşlar

yerel ve ulusal bir çok dergide çalıştım

basın kanunu oldukça ağır bir kanundur. her sayıda gidip savcılığa 5 tane bırakmanız gerekiyor.

Siyasi içerikli yazılar yazmayın, benden size tavsiye, başınız ağrır.

dergi işi maalesef külfetli ve maliyetli, yerel dergiler içinde düşünecek olursak, getirisi her ay riskli bir iştir.

Ama genede başarılar dilerim. yardımcı olabileceğim bir konu olursa hiç çekinmeden sorabilirsiniz, gerçi arkadaşlar her şeye cevap vermişler ama olsun

fazla bilgi göz çıkartmaz, sağlıcakla kalın