Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Deri Sandalye Modelleme

arizek

🌟Usta Tasarımcı🌟
sandalye2.jpg

bi 3d çalışmada gördüğüm bi sandalyeydi.. yeni başlayan arkadaşlara polygon ve spline modellemede pratik olabileceğini düşündüm..

öncelikle front penceresindeyken spline araçlardan "line" ile aşşağıdaki gibi bir çizgi atalım..
45743415.jpg

daha sonra aşşağıdaki resmin üst kısmında gözüken vertexleri seçip fillet uygulayalım.. yaklaşık olarak resmin alt kısmındaki gibi bi şekil alsın..
42647323.jpg

ortaya çıkan çizgiyi seçip, shift tuşuna basılı tutarak y ekseninde kopyalayalım..
62608475.jpg

daha sonra iki obje arasına line ile aşşağıdaki gibi yeni bir çizgi atalım.. çizgimizin uçları elimizden geldiğince diğer objelerin çizgi uçlarına yakın olsun..
39431439.jpg

çizdiğimiz çizgiyi yine shifte basılı tutarak x ekseninde aşşağıdaki gibi kopyalayalım..
53099331.jpg

daha sonra çizdiğimiz çizgilerden herhangi birini seçip attach ile diğer objelerle birleştirelim.. bunun için sağ taraftan attact butonuna tıklayıp sıra ile diğer çizgilerin üzerini tıklayalım..
67905118.jpg

şimdi elimizde sadece bir objemiz var.. aşşağıda gördüğünüz resmin üst kısmında seçili olan vertexleri seçelim ve "weld" uygulayalım.. az önce birbirine çok yakın bıraktığımız vertexleri şimdi birleştirmiş olduk.. birleştiğinden emin olmak için herhangi birini tutup sağa sola çekiştirebilirsiniz.. iki çizginin de hareket etmesi lazım..
daha sonra yine orta resimdeki vertexler seçiliyken alt resimdeki hali alacak değerlerde fillet uygulayalım
68294946.jpg

daha sonra objemiz seçiliyken modifiye penceresinde line modunda aşşağıdaki ayarları yapalım..
şimdi objemiz viewport penceresinde ve renderda gözükecek, istediğimiz kalınlıkta ve netlikte..
43273045.jpg

şimdi sahnemizde, aşşağıdaki 1. resimde gözüken şekilde bi plane oluşturalım.. (1x1)
sonra 2. resimdeki gibi üzerinde sağ tıklayıp convert to editable poly seçeneğini tıklayalım..
modifiye penceresinden edge modunu seçelim ve sağ taraftaki edgeyi seçip shift'e basılı tutarak 3 ve 4. resimdeki gibi yeni yüzeyler oluşturalım..
98971480.jpg

daha sonra aşşağıda sol taraftaki gözüken edgeleri seçelim ve sağ taraftaki gibi chamfer uygulayalım.. daha sonra bu objeye turbosmooth uygulayacağımızdan orada daha keskin bir hat oluşmasını sağlayacak..
59714664.jpg

buradan itibaren fazla detaya girmeden yazmam gerekiyo yoksa bu küçücük sandalye sayfalarca sürer :)
az önce uyguladıklarımızı şimdi plane'in diğer tarafına da uygulayalım.. (hatta kopyalayıp direkt karşıya birleştirebilirsiniz de..)
aşşağıdaki görüntüyü elde etmiş olmamız gerekiyo..
51425945.jpg

şimdi plane seçiliyken modifier listten "shell" modifieri seçelim.. değerleri aşşağıdaki görüntüyü yakalayacak şekilde verelim..
(özür dilerim, resimde "skew" modifieri göstermişim.. "shell" olacak..)
34379226.jpg

daha sonra aşşağıda görünen seçili edgeleri seçelim.. bunlar kenarları çevreleyen edgeler.. az sonra turbosmooth uyguladığğımızda daha düzgün hatlar elde etmek için chamfer uygulayacağız..
93646014.jpg

seçili objelere aşşağıdaki görüntüyü yakalayacak şekilde bir chamfer uygulayalım..
23031541.jpg

daha sonra objemize modifier listten "turbo smooth uygulayalım..
30014117.jpg

daha sonra aynı objeyi shifte basılı tutarak aşşağıdaki gibi kopyalayalım..
40245347.jpg

bu işlemden sonra şimdi spline objelerden rectangle alalım ve 1. resimdeki gibi sahneye bi dörtgen çizelim..
sonra üzerinde sağ tuş tıklayıp 2. resimdeki gibi spline a çevirelim..
daha sonra 3. resimdeki gibi tüm vertexleri seçelim ve üzerinde sağ tuş tıklayıp ok ile gösterilen "corner" seçeneğini seçelim..
şimdi çizgilerimiz eğrisel değil de, düz oldu..
98360409.jpg

şimdi dörtgen üzerinde yeni vertexler oluşturmamız gerekiyor..
segment modunda "insert" komutunu kullanarak bunu gerçekleştirebiliriz..
insert butonunu tıkladıktan sonra imleci dörtgenin üzerine getirip tikladiğimizda yeni bi köşemiz oluşacaktır fakat imleci hareket ettirdiğimizde tekrar farklı bir çizgi uzayacaktır.. bunun için aynı yere 2 kere tıklamak düzgün bi köşe oluşturmamız için yeterli olur..
62708389.jpg

şimdi aşağıda 1. resimde görülen ayarlarla yine çizgimizi sahnede ve renderda görünebilen bir obje haline çevirelim..
daha sonra 2. resimdeki gibi x ekseninde hareket ettirip biraz da eğelim..
sonra yeni oluşturduğumuz vertexleri biraz çekerek 3. resimdeki hali almasını sağlayalım..
29553426.jpg

daha sonra yine tüm vertexleri seçelim ve daha önce de yaptığımız gibi tümüne gereken değerde fillet uygulayalım.. aşşağıdaki şekli çıkarmış olduk..
68186545.jpg

önceden bir plane yardımıyla modellediğimiz objelerden birini seçelim ve aşşağıdaki gibi 3 kopya daha oluşturalım.. gerekli uzunluk oynamalarını yapmamız gerekecektir..
62420841.jpg

daha sonra sahnemize aşağıdaki gibi 4 adet silindir yerleştirelim..
79096036.jpg

orta kısımdaki eğik silindirlere de diğer planeden oluşan objelerden birini kopyalayıp aşşağıdaki şekilde ayarlayalım.. sandalyemiz kullanıma hazır :)
61304043.jpg

kolay gelsin :)
sandalye1.jpg

TC3D Graphic Design

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
t.me
Arizek bu güzel ders için ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. +1
Sizden bu çalışmanın filmini koymanızı istiyeceğin sitemize :),
eminim daha anlaşılır olacaktır.
Ellerinize sağlık...

arizek

🌟Usta Tasarımcı🌟
rica ederim namasteeee..
film derken ?

video ders hazırlamayı kastettiyseniz bilgisayarım iki programı aynı anda birden kaldırmıyo.. o yüzden resimli anlattım..

arizek

🌟Usta Tasarımcı🌟
valla hafif şartlarda çalışabilecek bi video kayıt programı varsa olabilir ama camtasia ile denediğimde sonuç hüsrandı.. neyse, teşekkürler :)
gökhan teşekkürler..

Gökhan YILMAZ

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.sanatolsun.com
arizek bahsettiğin program çok ağır, isim vermim ama 150 Kb lık programlar var, nedemek lafımı olur :) sende az eleştirmedin bizi canıma okudun, yok gölgeler ışıklar kaplamalar, bekliyoruz videonu, ders videosunun içinde, kendinide göster bi kaç atraksiyon yap, reklamın olsun :)

arizek

🌟Usta Tasarımcı🌟
öyle deme gökhan, ben sadece gözüme hoş gelmeyenleri söylerim.. reklama ne gerek var hem.. ben bu programdan para kazanmıyorum ki.. eğlence için kullanıyorum :)

bahsettiğin küçük programlardan birini buldum sanırım.. eğer sağlıklı çalışırsa bu sandalyeyi değil de, farklı objelerin modellenişini video olarak kaydedebilirim..

crazyglad

👑Efsanevi Grafiker👑
Emeğinize sağlık güzel bir ders olmuş..

Gökhan YILMAZ

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.sanatolsun.com
biliyorum biliyorum şaka kardeşim, ama bu işi profesyoneliğe dökebilirsin, mesh kullanımı anlatırsan, bilmeyen çok insan öğrenir, biliyorsun en son aşama :) yada senin şu meşjur robotlarından biri üzerinde çalış

arizek

🌟Usta Tasarımcı🌟
ben saha öğrenme aşamasındayım.. ileride inşallah.. :)
teşekkürler crazyglad

muratdirim

🌱Yeni Üye🌱
sandalye.jpg

arizek sonunda yaptım :smile: fakat ben biraz değitşrdim. oturulan deri kısmı ana gövdeye bağlı mesela...

arizek

🌟Usta Tasarımcı🌟
elinize sağlık.. oldukça güzel görünüyo..

:)