Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Dünyanın ilk büyük frig sergisinden fotoğraflar...

Nur

👑Efsanevi Grafiker👑
25 aralık 2007 - 13 nisan 2008 tarihleri arasında
Yapı Kredi Vedat Nedim Tör müzesi,
Anadolu'da köklü bir kültür yaratarak kendilerinden sonra gelen
Roma ve Yunan Uygarlıklarını etkileyen/geliştiren Friglerin yapıtlarını/eserlerini konu eden bir sergiye ev sahipliği yaptı.
O dönemde defalarca gezdiğim bu sergide çektiğim fotoğrafları sizlerle paylaşmak istedim.
Çalınan tarihimizi "eyvah çalındılar" içerikli haberlerden öteye taşımak, tanımak, bilmek adına inceleyeceğinizi umuyorum.

51325248.jpg

13791626.jpg

59198906.jpg

14925760.jpg

80999350.jpg

24852229.jpg

25619965.jpg

30128400.jpg

23803532.jpg

Ve Örnekleri;
41776513.jpg

44335276.jpg

60187419.jpg

49875133.jpg

Not: Çekimleri flaşsız yaptığım için netliklerinde problem var, biliyorum.. Kusura bakmayın emi arkadaşlar :)

Bu arada Friglerden bahsedipte Midasın Eşek Kulaklarını anmadan geçmek olmaz :giggle:

32465079.jpg

Daha Fazla Bilgi için Yararlı Linkler;
FRİG DEVLETİ(MÖ. 750-300) | www.ozcanbortepe.com
FRiG UYGARLIĞI SERGiSi | Geziyorum.net - Aklım Fikrim Gezmekte!

Benzer konular

child_play

♾️Grafik Gurusu♾️
Paylaşım için teşekkürler Nur. :) Kum Taşı Kybele Başı ve Askılı Friz Levhaları çok hoşuma gitti. :) Yüreğine sağlık.

finfik

👑Efsanevi Grafiker👑
paylaşım için teşekkürler Nur ;)

:iloveyou:

skyfox

👑Efsanevi Grafiker👑
Frig vadisinin bulunduğu bölgede yaşıyorum. Tarihi eserlerin alelade taşlar gibi, tarla sınırları olarak dizildiği bir bölgede.. (Bunun en bariz örneğini Kütahya Çavdarhisar'da Aizanoi 'Harabeleri'nde görebiliyoruz)

Frig vadisinde üretim yapan bir sanayicimizin isteği üzerine epey araştırma yapmaya çalışmış ve aradığımız konularda hiç bir bilgiye ulaşamayıp, fotografları manipüle ederek sonuç almaya çalışıp sonra vazgeçmiştik; sahtekarlık olacağı düşüncesi ile..

Hititlerle ve Lidyalılarla zaman zaman karıştırılan Friglerin, adeta tarihten buharlaşarak yokolması gibi bir durumla karşılaşınca, bu konuların ne kadar araştırılmaya muhtaç olduğunu daha iyi anlamıştık..

En son dün araştırırken "Hayat ağacından beslenen keçiler" figürleri ile karşılaşıp, onları kullanmayı düşünmüştüm ama bilinen bir şey olmadığından vazgeçtim.. (Bkz. Askılı Friz Levhası)

Oralarda çok dolaştığım halde maalesef yerinde değil de, nette karşılaştığım ve çok etkilendiğim "Kümbet Kale" fotografı ile konuya katkı sağlamak istiyorum..

Bu konudaki hassasiyetiniz ve paylaşımınızdan dolayı, çok teşekkür ediyor ve kutluyorum.. :)

Frig.jpg

Nur

👑Efsanevi Grafiker👑
paylaşım için teşekkürler Nur ;)

:iloveyou:

Ben teşekkür ederim finfik.

Frig vadisinin bulunduğu bölgede yaşıyorum. Tarihi eserlerin alelade taşlar gibi, tarla sınırları olarak dizildiği bir bölgede.. (Bunun en bariz örneğini Kütahya Çavdarhisar'da Aizanoi 'Harabeleri'nde görebiliyoruz)

Frig vadisinde üretim yapan bir sanayicimizin isteği üzerine epey araştırma yapmaya çalışmış ve aradığımız konularda hiç bir bilgiye ulaşamayıp, fotografları manipüle ederek sonuç almaya çalışıp sonra vazgeçmiştik; sahtekarlık olacağı düşüncesi ile..

Hititlerle ve Lidyalılarla zaman zaman karıştırılan Friglerin, adeta tarihten buharlaşarak yokolması gibi bir durumla karşılaşınca, bu konuların ne kadar araştırılmaya muhtaç olduğunu daha iyi anlamıştık..

En son dün araştırırken "Hayat ağacından beslenen keçiler" figürleri ile karşılaşıp, onları kullanmayı düşünmüştüm ama bilinen bir şey olmadığından vazgeçtim.. (Bkz. Askılı Friz Levhası)

Oralarda çok dolaştığım halde maalesef yerinde değil de, nette karşılaştığım ve çok etkilendiğim "Kümbet Kale" fotografı ile konuya katkı sağlamak istiyorum..

Bu konudaki hassasiyetiniz ve paylaşımınızdan dolayı, çok teşekkür ediyor ve kutluyorum.. :)

Frig.jpg

Katkınız ve bilgilendirmenizden dolayı minnettarım.. Peki hala umut var mı doktor bey? :)

evrem03

🌟Usta Tasarımcı🌟
paylaşım için teşekkürler çok ilginçler :)

• Beğen
Tepkiler: Nur

Zerdali16

🌱Yeni Üye🌱
paylaşım için sağol Nur :) çok güzeller, gündelik eşyalardan biri kek kalıbına benziyor :D

• Beğen
Tepkiler: Nur

Nur

👑Efsanevi Grafiker👑

basilic

Memento mori !
👑Efsanevi Grafiker👑
paylaşım için teşekkürler Nur ' um:)
senin bu araştırmacı ruhuna hayranım:)

Son düzenleme:

hunterboy

♾️Grafik Gurusu♾️
Nurun sayesinde aydınlanıyoruz.
Çok teşekkürler süperler

Nur

👑Efsanevi Grafiker👑

özgüll

👑Efsanevi Grafiker👑
Nur'um çok güzel bir paylaşım :).

"...Tarihi eserlerin alelade taşlar gibi, tarla sınırları olarak dizildiği bir bölgede..."

Bu yorum bana Çorum'a Hattutaşlarla ilgili yaptığımız geziyi hatırlattı. Tarihe o kadar yabancı ve o kadar duyarsızız ki durumun gidişatı içler acısı.

Teşekkür ediyorum...:)

Zerdali16

🌱Yeni Üye🌱
Evet ya.. Hiç o gözle bakmamıştım.. Siz söyleyince ben de benzettim :)
İncelediğiniz için ben teşekkür ederim :)[/QUOTE]

rica ederim...
xD yemek, pasta vs. türü şeyere meraklı olduğum için direk görzüme çarptı. :)

Nur

👑Efsanevi Grafiker👑
Nur'um çok güzel bir paylaşım :).

"...Tarihi eserlerin alelade taşlar gibi, tarla sınırları olarak dizildiği bir bölgede..."

Bu yorum bana Çorum'a Hattutaşlarla ilgili yaptığımız geziyi hatırlattı. Tarihe o kadar yabancı ve o kadar duyarsızız ki durumun gidişatı içler acısı.

Teşekkür ediyorum...:)

Ben teşekkür ediyorum canım :)

Evet ya.. Hiç o gözle bakmamıştım.. Siz söyleyince ben de benzettim :)
İncelediğiniz için ben teşekkür ederim :)

rica ederim...
xD yemek, pasta vs. türü şeyere meraklı olduğum için direk görzüme çarptı. :)[/QUOTE]

Anlıyorum sizi :) Teşekkür ederim ilginiz için.

oreiro

🏆Pro Tasarımcı🏆
paylaşım için teşekkürler