Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

06sema

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba

Ben yaklaşık 16 yıldır bu işi yapıyorum.

Açık hava reklamcılığı, ders kitapları dizgisi v.s.

Şu an aslında bildiğim fakat çalıştığım kişilere açıklayamadığım bir konu var.

Ben galiba anlatamıyorum bu konuyu. Bana yardım edin arkadaşlar

Corel de kitap kapağı tasarımı yapıyorum şu an bir yayınevine

Fakat firma sahibi corel de çalışılmış bir kapak rengini her hangibir print dan aldığında ton farkı çıkıyor. Ama ben bunun monitorle printın farklı olduğunu anlatamıyorum.

Bir de corel de pantone renkleri kullanırken çıktıya yakın görünümü monitorde nasıl gösterebilirim. Belki çok güleceksiniz. Ama corelin renk kalibrasyonunu yaptım ama patrona bunu anlatamıyorum. Bu işten pek anlamıyor. Tonlar farklı deyip işin içinden çıkıyor

Görüşmek üzere

:sad:

Moderatör tarafında düzenlendi:

Benzer konular

Androit

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
:D çok kolay canım eline bi parça cam al dikkat elini kesme arkadasına turuncu bi fon kagıdı koy kagıdın bir kısmı dışarda kalsın patronunu canım etrafında dolaştır her açıdan fon kagıdıyla camdan gelen görüntünün farklı oldugunu anlayacaktır :D tabi erkandan gelen görüntününde aslında böle bir değişim geçirdigini idrak eder umarım :D

haa bide unutmadan print ettiginiz kagıdın türüde önemli baktın anlamıyo daha kaliteli bi printer almasını iste foto baskısı al bide

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Printerler ve ofset baskıların arasında her zaman fark olmuştur. Ayrıca birde printerdeki kartuşunuzun doldurma yada orjinal olması bile renklerde yanılmaya sebep olabilir. Fakat yüksek kalitede fotoğraf baskısı alabilen printerlerde ofsetbaskıya yakın renkler elde edebilirsiniz. Androit in de dediği gibi eğer printer iyi bir model değilse patrona bütçeyi yeni bir printer alması için ayarlamasını söyleyin. =)

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Böyle işlerde profesyonel printer kullanılması gerekiyor. Epson un photodeluxe modellerini inceleyiniz. Renk farkı iyi bir kalibrasyon ile ortadan kalkar =).

Ayrıca ufak bir not: Lütfen kurallara uyalım, uymayanlarıda uyaralım=) Forumumuzun sayfalarında BÜYÜK HARF ile mesaj yazmak yasaktır.

Saygılarımla.

IV.Murat

🌟Usta Tasarımcı🌟
firma sahibi haklı

ben,imde başıma geldi corelde bir magenta ağırlıklı resmi print ettiğimde mora yakın bir renk çıktı. bende photoshopta çıkışı aldım. bunu çözümü sanırım yok. en iyisi tiff yapıp öyle gönder çıkışı bu şekilde alsınlar

isaydin

🏅Acemi Tasarımcı🏅
cmyk-rgb farkı olmasın arkadaşlar bahsettiğiniz

ancientwisdom

🏅Acemi Tasarımcı🏅
merhaba, bu işe ilk başladığımda çalıştığım işyerinde roland sw540 dijital baskı makinesi kullanıyordum. monitördeki renklerle çıktıdaki renkler arasında gözle açıkça seçilebilecek renk farklılıkları yşıyordum.
onca denemelere, kalibrasyon ayarlarına rağmen düzeltemediğim bu sorunun ardından teknik servisi çağırdım.
corelde renk kalibrasyonlarını baskı makinesinin türüne göre yeniden düzenledik.

istdiğin renklerin de olduğu bir renk skalası hazırlamanı, baskının yapılacağı makineden bu baskıyı almanı ve programın kalibrasyonunu ona göre ayarlamanı öneririm. en kesin ve kısa yol budur.
o makineden baskı alacağın zaman hep bu ayarları kullanabilirsin böylece.
ayrıca diğer arkadaşların söylediği gibi makinenin ve kullanılan boya-kartuş vb maddelerin kalitesi sonucu kesinlikle ve şiddetle değiştirir.
biz grafikerlerin yoğun ve sıkça yaşadığı ve en çıldırtıcı sorun olan baskı renklerindeki değişiklik için ismini hatırlayamadığım bir program ve cihaz kullanılıyor.
rengi bu cihazla tanıtıyorsun, ve kullanıyorsun, zahmetli olmasına rağmen önemli işlerde kullanılabilecek bir yöntem...
hepimize kolay gelsin...

maricchi

🌱Yeni Üye🌱
slm
baskı yapan arkadaslara seslenıyorum
yaptıgınız calısmayı jpg rgb olarak gonderın
tekrar programa alıp bu defa tiff cmyk olarak gonderıp baskı yapabılırsınız
renkler gayet canlı ve ekran kalıbrasyonlarınıza uyacaktır
bazı renkler dısında artık onlarıda sız cozebılırsınız
tsk edrm

bygrafiker

🌟Usta Tasarımcı🌟
slm
baskı yapan arkadaslara seslenıyorum
yaptıgınız calısmayı jpg rgb olarak gonderın
tekrar programa alıp bu defa tiff cmyk olarak gonderıp baskı yapabılırsınız
renkler gayet canlı ve ekran kalıbrasyonlarınıza uyacaktır
bazı renkler dısında artık onlarıda sız cozebılırsınız
tsk edrm

Bu söylediğin Dijital Baskılar için geçerli değil mi.. Ofset Baskıda Bu şekilde bir şey yaparsak İş tümüyle Problem Olur.. Özellikle Siyah renkte tamamiyle problem yaşarız..

Androit

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
siyah renkte problem yaşamamk için tavsiiyem %100 hepsine vermeyin %80%64 % 74 gibi karıştırın

HORUS

👑Efsanevi Grafiker👑
evet siyahı tek kullanmak sonucun kötü çıkmasına sebep olur

ibozo

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ben siyah zemini 50 40 40 100 olarak kullanıyorum
sonuç kuru zemin baskı kadar güzel
tavsiye derim

bymcmusa

🌱Yeni Üye🌱
bendede aynı problem mevcut, web sıtesı sablonlarında ornegın aynı goruntu ortaya cıkmıyor!

naziştutan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
aynı sorunu bende cok yaşadım.çıldırıdğım anlarda oldu.Kullanilan kağıt cok önemli çıkışlarda. Ve sürekli kullandıgım bu kağıttan renk scalası oluşturdum.Ve Extra işlerde müşteriye burdan renk göstererek çıkış alıyorum.Çünkü anlatamıyosunuz.Monitör renk ayarlarıda cok önemli tabi.Aynı işi başka pc de açtığınızda renk faklı gözüküyor.Bende böyle bi çözüm buldum

kara kule

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Bu söylediğin Dijital Baskılar için geçerli değil mi.. Ofset Baskıda Bu şekilde bir şey yaparsak İş tümüyle Problem Olur.. Özellikle Siyah renkte tamamiyle problem yaşarız..

hele de kuşeye basılırsa siyahlar arka verir. :)) bu arada iç mekan digital baskıda srgb olarak baskıya gönderirseniz daha parlak bir görüntü alırsınız. özellikle hp 5500 gibi 2 sene öncesi ve ondan sonraki çıkan modellerde...

neyse asıl konuya dönelim. mesele sadece patrona çıkışları göstermek ise.
tavsiyem diğer arkadaşlar gibi olacaktır. tiff olarak export edip ps'da basman.

yalnız cmyk renkleriyle pantonedeki tüm renkleri birebir yakalaman. biraz zor gibi. bizim şirket logosunda aynı sorunu yaşadım. extra baskılarda (matbaa tek ya da iki renk baskıları) problem olmuyor pantone numarası belli olduğu için. ama digitalde bastığım zaman problem yaşıyorum. onu da ps e attığım zaman renklerin level'leriyle oynayarak üstesinden gelmeye çalışıyorum. patrona gönderiyorum. onay gelirse baskıya gönderiyorum.

elinde pantone katoloğu var mı bilmiyorum. ama şöyle de yapabilirsin.
önce corelde pantone olarak renk ver sonra aynı renk penceresinde cmyk'ya tıkla. biraz renk kaybı olabilir. sonra çıkış alıp pantone katoloğundakiyle karşılaştır. ve hangi rengin eksik olduğunu görmeye çalış. biraz zor ama ben bir kere yaptım ve sürekli aynı tonları aramakla uğraşmıyorum.

bigalı

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar sizlere bir iyi birde kötü haberim var
bu sorun iin adamlar monitör yapmış kasası deride ışıktan korunmalı bir ekran
lacie marka
bu iyi haber
kötü haber ise bu ekran piyasada yok
sanırım ithal edilmiyor çok aradım
yaptığınız işi direkt olarak baskı rengiyle gösteriyor
eğer bulabilirseniz haberim olsun sağolun

Jakoben

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar sizlere bir iyi birde kötü haberim var
bu sorun iin adamlar monitör yapmış kasası deride ışıktan korunmalı bir ekran
lacie marka
bu iyi haber
kötü haber ise bu ekran piyasada yok
sanırım ithal edilmiyor çok aradım
yaptığınız işi direkt olarak baskı rengiyle gösteriyor
eğer bulabilirseniz haberim olsun sağolun

Bu monitör hakkında bilgisi olan oldugunda lütfen yeni bir topik açsın..

lala

🏅Acemi Tasarımcı🏅
baskı mantığı CMYK dır ama
çalışma is RGB dir.

hakan_turmus

🏅Acemi Tasarımcı🏅
tiff-cmyk veya jpg den çevirilmiş bir çalışmanın renmk tonlarında sen istemesen dahi %10-15 kayıp oluyor. Bunu şiddetle yapmamanızı tavsiye ediyorum.Kalmış ki işleri direk pdf e çevirmende dahi yaşadığın sıkıntı varken tiff-cmyk veya jpegden dönmüş bir iş baya kayıp hasıl eder. Çok sakıncalı bence.