Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

font türkçeleştirme

graphicturk

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.graphicturk.com
fontları türkçeleştirmekten anlayan arkadaşlar sabit bir konu şeklinde anlatım yapabilirlermi acaba ben bir adet türkçeleştirdim ama sonra gene aynı fontu tekrar yapayım dedim bozuldu bu konudan anlayan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim yada toptan seviniriz değilmi?:smile: alttaki resimdede göreceksiniz düzeltilmiş hali ve eski hali:

Son düzenleme:

Benzer konular

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Biraz araştırma yaptım.

İnternette araştırma yaparsanız, Font sorunları hakkında bilgiler var.
Üreticisi tarafından ücretsiz dağıtılan fontlardan unicode ayarları yapıldıktan sonra Türkçeleştirilip paylaşılan fontlar mevcut.

Birde "fontlab" programını deneyebilirsiniz.

Belki işinize yarar...Kolay gelsin.

Son düzenleme:

mac_ist

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.matbaa.org
Nette Ahmet Karakurt'un bu konuyla ilgili geniş bir açıklaması olan site var. Biraz araştırırsanız faydalı bir kaç PDF dökümana da ulaşabilirsiniz...

graphicturk

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.graphicturk.com
problemi çözdüm galiba ben generate all font yapıyordum şimdi sadece generate font yapıp fontu kaydettim az biraz düzelltim

senem sevtap

🌟Usta Tasarımcı🌟
fontları türkçeleştirmekten anlayan arkadaşlar sabit bir konu şeklinde anlatım yapabilirlermi acaba ben bir adet türkçeleştirdim ama sonra gene aynı fontu tekrar yapayım dedim bozuldu bu konudan anlayan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim yada toptan seviniriz değilmi?:smile: alttaki resimdede göreceksiniz düzeltilmiş hali ve eski hali:

Fontu nasıl türkçeleştirdiğinizi anlatır mısınız?

theseyit

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Ben türkçeleştirmeden yana değilim
Çünkü yaptğım bazı desen fontlar bozuldu o yüzden olduğu gibi bırakıyorum.Saygılarımla

graphicturk

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.graphicturk.com
Ben türkçeleştirmeden yana değilim
Çünkü yaptğım bazı desen fontlar bozuldu o yüzden olduğu gibi bırakıyorum.Saygılarımla
bende de baştan bozuldu ama uğraşınca olayı çözdüm ufak tefek aksaklıklar dışında bir problem yok onlarda o kadar önemli değil her yazıya nokta eklemek imkanımız yok onun için türkçe olmayan fontları türkçeleştirip yayınlayacağım burada

ETUDIANT

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Mac'te eskiden Fontographer diye bir program vardı ve orada çok rahat bir şekilde düzeltmeyi yapar truetyp kaydınızı yapardınız. Şimdi programlar lisanslı

Fontlab font software — create fonts with our font editor and font converter

bu siteden bütün ihtiyacınızı karşılayacağınız düşünüyorum.

Eğer uygun programları edinirseniz üzerine tıklayıp (g > ğ c>ç s>ş İÜÇÖŞĞ) ve gerekli noktalamaları üzerine çiziyorsunuz yeni kayıt yapıp Mac kullananlar için suitcase, yada extensis X programları üzerinden yükleyip programlarınızda kullanibiliyorsunuz.

Pc içinse Denetim masasından Yazı Tipi yükle bölümüne yükleyerek yolunuza devam ediyorsunuz...

graphicturk

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.graphicturk.com
fontlab da üzerine çizmeye pek gerek olmuyor yeterki font biraz türkçe bilsin aşağıda fontlab kullanım kılavuzu linkini veriyorum türkçedir ilgilenen arkadaşlar burdan indirebilir tabi fontlab programın temin etmeniz gerekir pc ve mac linkleri aşağıdadır:

pc için: RapidShare: Easy Filehosting
mac için: RapidShare: Easy Filehosting
fontlabkullanmklavuzuqo4.jpg

émmst

👑Efsanevi Grafiker👑
Mac için olan link hata veriyor. PC için olan çalışıyor ben bir şekilde hallettim. Teşekkurler yararlı paylaşım için.

Son düzenleme:

doorss

🌱Yeni Üye🌱
kullanım kılavuzunu yapan arkadaşlar teşekkürlerimi sunarım böyle başarılı çalışmalarınızı devamını bekleriz...

mesajali

👑Efsanevi Grafiker👑
font creator proğramını kullanıyorum gerçekten işe yarıyor
tamamen ingilizce zor gibi ama kolaylıkla istenilen yapılabiliyor
türkçe olan birfontu şablon olarak kullanabilirsiniz
eğer türkçe karakerler yoksa sağ klik yapıp en alttaki özellikleri (properties) seçin
name olanyere g yazıp Gbreve olanı seçin sonra mappings ten sellect i seçtikten sonra Latin Extented -A yı seçinsonra $011E kodu olan Ğ seçilmiş olur sonra diğer
türkçe karakterler aynı katogoriyle birlikte yapmaya devam edin
Latin Extented -A bölümü sadece türkçe karekterler içerir kod numaraları :
Ğ: $011E- ğ: $011F Ş : $015E ş : $015F İ:(idot) $0130
bunları işaretledikten sonra okeyleyip sonra işaretlendirdikten sonra kaydedin
eğer değişiklik yapmak istiyorsanız harfe çif tıkladıktan sonra içerisinde değişiklik yapabilirsiniz
buradan anlatmak zor ama sonradan birçok şeyi kendiniz öğreniyorsunuz
corelde de hazırlayabilirsiniz hazırladığınız şekli a4 büyüklüğünde yapıp kopyalayın harf kutusuna doğrudan yapıştırın çizdiğiniz şekil oraya yerleşir

saraykirtasiye

🌱Yeni Üye🌱
Ben eskiden FONTOGRAPHER programını çok kullandım.
Hem çok kolaydı hemde hiç sorun yaşamadım.