Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Freehand de sorunum var

BERİVAN1

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar merhaba;
freehande yeni başlıyorum ve kutu çalışması yapıyorum.kutunun kenarlarını nasıl yuvarlayacağımı anlatırsanız sevinirim....

Benzer konular

alobar-pan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
freehand kaç'ta çalıştığını bilmiyorum ama corner radius diye bi seçenek var. object penceresinde olması lazım mx için. fh 9 için de info gibi ikonu olan pencerede.

alobar-pan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
öncelikle arka arkaya mesaj yazmanız flood'a giriyor ve yasak. bunu önlemek için "düzelt" seçeneği var.

object menüsü sağ üstte durur defaultta.
eğer yanlışlıkla kapamışsanız veya yok olmuşsa window -> object'ten görüntüleyebilrsiniz.
bulamadığınız araç pencereleri için üstteki windows menüsünü kullanın..

BERİVAN1

🏅Acemi Tasarımcı🏅
özür dilerim bilmiyordum;bu arada object i buldum ama object in içinde corner radıus u bulamadım ben mi göremiyorum acaba yani efektler falan hepsini buldum ama corner radıus u gmremiyorum. :(

alobar-pan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
corners'mış mx'te pardon

cornersab1.jpg

uniform seçeneğinin tıkını kaldırırsanız her köşeye ayrı ayrı değerler verebilrsiniz.
kolay gelsin

BERİVAN1

🏅Acemi Tasarımcı🏅
teşekkürler tamam :D bunu buldum ama peki kutu ya bunu nasıl uygulayacağım peki;pen toolla cizmiştim kutuyu :)

BERİVAN1

🏅Acemi Tasarımcı🏅
teşekkürler ama sadece ilk defa kutu yapıyorum :( başka problem yaşamıyorum genelde.....

ilkdilek

🏅Acemi Tasarımcı🏅
berivan hanım bende hazırlıyordum şimdi ama arkadaşlar yanıtlamışlar ama olsun başka kişilerde görebilir diyerek iki yoldan yapabilirsiniz

1.yol:
33432976qo6.jpg

2.yol:
fr1tc0.jpg

kolay gelsin ii çalışmalar

BERİVAN1

🏅Acemi Tasarımcı🏅
çok teşekkür ederim ilkdilek evet arkadaşlar sağolsun yardımcı oldular bunu anladım ve çözdüm :) sadece şu an pen tool ile çizdiğimiz kutunun üzerinde aynı yuvarlamayı yapacak bir yol varmıydı :) bu şekilde de çalışılır sorun değil ama buna takıldım şimdi ben :)

dgnznr

🌱Yeni Üye🌱
pen aracıyla her köşeyi düzgün yapma olasılığı azdır.

ama illa yapcam diyosan subselect ile ovallemek istediğin yeri tut ve oynat.

ama corners tan iyi sonuç alırsın. pen tool u decupe lerde kullan işine çok yarayacak

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
çok teşekkür ederim ilkdilek evet arkadaşlar sağolsun yardımcı oldular bunu anladım ve çözdüm :) sadece şu an pen tool ile çizdiğimiz kutunun üzerinde aynı yuvarlamayı yapacak bir yol varmıydı :) bu şekilde de çalışılır sorun değil ama buna takıldım şimdi ben :)

yoktur, pen tool ile çizdiğiniz kutuya yine pen tool aracıyla radius verebilirsiniz..
1 numarada köşeleri dik bir yamuk var.
2 numaradaki mavi alan içinde gösterilen yerlere pen tool ile nokta ekliyoruz ve yeşil alan içinde gösterilen noktayı siliyoruz.
3 numaradakine benzer bir şekil elde ediyoruz, yayların ucundan düzeltiyoruz
4 numarada tüm köşelere aynı işlem yapılmış, şeklin radiuslu hali..

picture2vv9.png

tumay60

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Berivan Arkadasim Kutu Ölçü Çizimi Genelde Bıçakcılardan Gelir..

Kutunun Pilyaj-Perferaj-Kesim Şekillerini onlar ayarlar sana yollar sende o bıçaklara göre çalışmanı yapabilirsin..

Ölçüleri ben çizeceğim ve Kenarlarını Radiuslu yapacağım diyorsan kutunun her yüzünü Rectangle ile (Kare) çizip o çizimi seçerek Object bölümünden Değer Girerek kenarları ovalleştirebilirsin Uniform Tikini kaldırarak Karenin istediğin bir kenarını Oval yapabilirisn umarım anlamışsındır.

Melih Yongacı

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Selam,

1- FreeHand MX programını açalım.
2- FreeHand programında yeni bir dosya açmak için File > New komutunu verelim.
3- Açılan dosya üzerinde ölçüsü önceden belirlenmiş bir geometrik çizimi oluşturmak için ( kare, dörtgen vb. ) Toolls > Rectangle (R) aletini alalım.
4- Bıçağımızı oluşturmak için bize gerekli olan çizimin bir parçasını Rectangle aletiyle oluşturalım.
5- Çizimi oluşturduktan sonra köşelerine eğim vermek için Window > Object paletine gidelim.
6- Object paletinin alt sağ kısmında yer alan " Corners " bölümüne eğer " Uniform " seçeneği işaretli ise vereceğimiz eğim değeri oluşturduğumuz geometrik formun dört köşesine eşit oranda uygulanır.

Örnek : Eğim değerini 5 olarak girdiğimizde geometrik formun dört köşesi de dışa doğru 5 değer eğim alır.

7- Eğer Corners > Uniform seçeneğini kaldırırsak köşe eğim değerlerini manuel olarak seçenekli gireceğiniz yeni bir bölüm açılır. Bu bölüme her bir köşe için ayrı değer girebilirsiniz. Hatta açılan bu bölümde bulunan köşe kilitlerini açarsanız yatay ve düşey olarak ayrı eğim değerleri bile girebilirsiniz. Bu da bir seçenek... Değerlendirmesi size bağlı.

8- Eğer bu yöntemi uygulamak yerine kutu veya herhangi bir çalışmanın bıçak izini Tools > Pen (P) aletini kullanarak oluşturduysanız, çizimin köşelerini bu yöntemi kullanarak eğemezsiniz. O zaman devreye tümüyle manuel göz kararı yine " Pen " aletini kullanarak atayacağınız noktalarla kendi köşe eğim şeklini oluşturmak kalır ki bunu da o şekilde oluşturabilirsiniz.

Bilgilerinize,

Saygılar...

BERİVAN1

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar çok sağolun gerçekten :) çok işime yaradı bütün bilgiler,kutu yapan bir firmada çalışmaya başladım da bışakları falan kendi hazırlıyorlar kutularla beraber....biraz kkarışık geliyor ama gerçekten çok sağolun :D