Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Freehand Türkçe Karakter Problemi

Rüveyda SALIK

MissGraphic
👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.grafikerler.net
arkadaşlar benim bir maruzatım olacaktı !!
yeni mac geldi ve program ingilizce kuruldu.
Acaba ondan dolayımı bilmiyorum programlarımda türkçe karakter yazmıyor.
Normalda Find Text ten düzeltiyordum fakat Find Text'in Change to bölümüne bile karakterleri yazamıyorum.
Bunun sanırım bir programı vardı yada başka bir şekilde düzeltme imkanım varmı ?
Reklam sayfası olsa bir şekilde düzeltirim ama dergi haberleri malum çok fazla.
yardımlarınızı bekliyorum :(

Benzer konular

Rüveyda SALIK

MissGraphic
👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.grafikerler.net
arkadaşlar sorunumu çözdüm size de anlatayım.
Eğer Find Text 'i
(edit / find & Replace / text)
(find bölümüne değişmesini istediğiniz karakteri kopyalayıp yapıştırıyorsunuz. Change to' ya olmasını istediğiniz karakteri yazıyorsunuz. firts change diyerek başlatıp change diyerek ilerliyorsunuz. Tabi bu esnada yazı alanınızın seçili olması gerekiyor.)

denediyseniz ama ısrarla olmasını istediğiniz karakteri change to ya yazamıyorsanız bir yolu daha var.

Sistem tercihlerine giriyorsunuz.
Orda INTERNATONAL diye bir seçenek var. İkonu mavi bir bayrak.
Girdikten sonra INPUT MENU' ye girip dil seçeneklerinden TURKISH CARBON ve U.S yi tikleyip seçiyorsunuz.
Diyelim ki TURKISH CARBON seçeneği yok. Başıma geldi :)
www.apple.com.tr giriyorsunuz.
Üst menüden desteğe ve alt taraftaki yazılım arşivinden tümünü seçiyorsunuz. Daha sonra arşivde bulunan TigerTUSupport_Intel.pkg.zip dosyasını dawload ediyorsunuz.
İndimi :) şimdi açık olan bütün programları kapatıyorsunuz (msn dahil :) )
programı yükleyip restart diyorsunuz. Bilgisayarınız yeniden açılıyor.
Ve yine sistem tercihleri / INTERNATONAL / INPUT MENU diyip TURKISH CARBON ve U.S yi tikleyip seçiyorsunuz.
tabi bu anlattıklarım macintosh lar için geçerli.
bu kadar :)

Son düzenleme:

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
misss bende tam bunu anlatacatım. mesajını bugun okuyabıldım.
hayırlı olsun yenı MAC in. mercedese binmis gibi hissedersin kendini :)

yine bı sorun olursa bilgimce buaralardayım. kolay gelsin

Rüveyda SALIK

MissGraphic
👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.grafikerler.net
ne mersedesi adobe kendimi kızgın kumlardan serin sulara atlamış gibi hissediyorum :p :))
neyse konu dağılmasın. :)

redpepper

🌱Yeni Üye🌱
mac için bilemem; ama pc'de freehand'de türkçe karakter sorunu yaşayanlar için kısa yol: Shift Alt

yosunum83

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Font Sorunu

mac için bilemem; ama pc'de freehand'de türkçe karakter sorunu yaşayanlar için kısa yol: Shift Alt

Nasıl Yani Shift ve Alt Tuş Kombinasyonu ile mi çözülecek sorun mesela benim bazı fontlarda Türkçe olmasına rağmen i yazamıyorum?nasıl olacak bu iş

srcnyzgn

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.sercanyazgan.com
arkadaşlar sorunumu çözdüm size de anlatayım.
Eğer Find Text 'i
(edit / find & Replace / text)
(find bölümüne değişmesini istediğiniz karakteri kopyalayıp yapıştırıyorsunuz. Change to' ya olmasını istediğiniz karakteri yazıyorsunuz. firts change diyerek başlatıp change diyerek ilerliyorsunuz. Tabi bu esnada yazı alanınızın seçili olması gerekiyor.)

denediyseniz ama ısrarla olmasını istediğiniz karakteri change to ya yazamıyorsanız bir yolu daha var.

Sistem tercihlerine giriyorsunuz.
Orda INTERNATONAL diye bir seçenek var. İkonu mavi bir bayrak.
Girdikten sonra INPUT MENU' ye girip dil seçeneklerinden TURKISH CARBON ve U.S yi tikleyip seçiyorsunuz.
Diyelim ki TURKISH CARBON seçeneği yok. Başıma geldi :)
Turkey IMC - Apple IMC Türkiye giriyorsunuz.
Üst menüden desteğe ve alt taraftaki yazılım arşivinden tümünü seçiyorsunuz. Daha sonra arşivde bulunan TigerTUSupport_Intel.pkg.zip dosyasını dawload ediyorsunuz.
İndimi :) şimdi açık olan bütün programları kapatıyorsunuz (msn dahil :) )
Ve yine sistem tercihleri / INTERNATONAL / INPUT MENU diyip TURKISH CARBON ve U.S yi tikleyip seçiyorsunuz.
bu kadar :)

çok tesekurler bu problemle bende karsilastim ve buyuk bir sorun sayende sorundan kurtuldum.

ozy

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
bu kadar uzun yola gerek yok aslında bende bi küçük bi program var tıklıyorum evet diyorum düzeliyo. Göndericem ama nasıl göndereceğimi bilmiyorum

htchrn

🌱Yeni Üye🌱
bendede var aynı sorun ve TURKISH CARBON ve U.S yok sadece TURKISH CARBON bu var o zmn napıcaz

Rüveyda SALIK

MissGraphic
👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.grafikerler.net
...
Turkey IMC - Apple IMC Türkiye giriyorsunuz.
İndimi şimdi açık olan bütün programları kapatıyorsunuz.

maximbulka

🌱Yeni Üye🌱
shıft alt sadece kısayoluu tr deyse ingilizceye ingilizcedeysede tr ye cevirmeyi sağlar

hsynmi

🌱Yeni Üye🌱
slmm o program bana çok lazım nasıl alırım sizden mail adresine gelmezmi zipp li olarak

reyhans

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar merhaba, şu an aynı problemi bende yaşıyorum, yukarıdaki adımları uyguladığım halde halen freehande yapıştırdğm tüm metinler problemli..
yardımcı olursanız sevinirim.

reyhans

🌱Yeni Üye🌱
rüveyda hanım aynı yöntemle yapıştrıyorum, türkçe fontları kullanıyorum ama yinede problem çözülmüyor :(

arkadaşlar problemin kesin çözümünü buldum "süper bul değiştir" isimli nefis bir türkçe yazılım.. reklam olur mu bilmem ama elma bilgisayar cevat bey'e çok çok çok teşekkürler.

Slaytanic

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Carbon ile bende Rüveyda Salık sayesinde çözdüm teşkkür edeirm kendisinde,
Imac aldık iyi güzel ilk işi yapalım dedik fh bir açtım aman aman tr karakter yok başımdan kaynak sular döküldü allahtan çözüm önerisi işe yaradı...

bresson

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar eğer hiçbir şekilde %100 çözüm bulamıyorsanız %1000 çözüm burada biraz ugraştırıcı ama kesin çözüm :)
1. fontlab studyo prg indiriyosunuz sonra türkçe olmayan yazı karakterini masa üstüne alıyosunuz .
2. adım programı açıp fontu çalıştırıyosunuz şimdi işin can noktasındayız....
3. ş bastağınızda çıkan simge ne ise onu buluyosunuz açılan tabloda ş harfi ile o simgenin yerini değiştiriyorsunuz .
bütün tr harfleri değiştiriyosunuz bir font ortalama 1-2 dk sürüyo.

ÖNEMLİ : fontların yeri değişti :) ok o zaman fontu kaydederken ** generate font ** diyosunuz isminin başına tr koyup ok diyosunuz . fontunuz hazır istediğiniz yerde kullanın :) tabi masaüstünden sisteme atın yine :))