Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Freelance çalışanlar için sözleşme

burak kara

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.buka-limon.deviantart.com
Arkadaşlar, internet ortamından iş yapan çoğu çalışanın bazı güven sorunları ile karşılaştığı ortada. Acaba bu duruma karşı iki taraf için de haklarını koruyan bir sözleşme yapılabilir mi? Böyle bir uygulama var mı?

Benzer konular

leventelpen

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
leventelpen.co.cc
Elbette sözleşme yapılabilir, hatta mutlaka yapılmalıdır da...

Haklarınızı, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre koruyacak ve kullanacaksınız. Kimse emeği bedava kullanmaya kalkmamalı. Freelance olarak çalışanlar, İş Yasası kapsamında değildir. Bu yüzden, yasal olarak 5846 Sayılı FSEK, devrededir.

Bu yasaya uygun olarak şartlarınızı ortaya koyabilir ve kendinize göre iki tarafın da kabul edebileceği bir sözleşme hazırlayabilirsiniz.

burak kara

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.buka-limon.deviantart.com
Bu sözleşme aynı ildeysek oluyor zaten. Fakat uzak illerdeki işverenlerle problemler yaşanıyor. Net üzerinden iki tarafı da tatmin edecek bir sözleşme gibi bir şey düşündüm. Bunun bir yolu varmıdır?

leventelpen

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
leventelpen.co.cc
Sözleşmede il farkı diye bir şey olmaz. Sözleşmeyi posta veya kargo iletebilirsiniz sanırım.

Net üzerinden ancak karşılıklı DİJİTAL İMZA ile olabilir. Aksi, en azından hukuken geçerli olmayacaktır.

Sözleşme yapmaz ve sorun yaşarsanız, karşı taraf ile yapılmış her türlü internet yazışması ve belgesi, ancak DELİL olabilir.

leventelpen

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
leventelpen.co.cc
evet bir sözleşme var,
[buradaki] linkten indirebilirsiniz.

ÖNEMLİ BİR HATA var...

Bir kere hosting hizmeti filan vermekle TASARIMın ne alâkası var?

Hosting hizmeti ayrı, TASARIM yapmak ayrı! Birisi hizmet, birisi sanat!

Sanat, HİZMET değildir!

Müşteri size gelip, "Şunu şöyle istiyorum" dese bile, sizin o isteği kendinize göre yorumlayıp kendi tarzınıza göre ortaya çıkardığınız iş, MÜŞTERİNİN DEĞİL, SİZİN fikrinizdir, SİZİN sanat çalışmanızdır...

Asla müşterinin size fikir verdiğini veya size kendi fikrini uygulattığını, dolayısıyla, FİKİR SAHİBİNİN MÜŞTERİ OLDUĞUNU düşünmeyin! Daha kısa yoldan söylenişi: Müşteri, kafasındakini uygulatabilecek SANAT YETENEĞİNE sahip olsaydı, size gelmezdi. Bitti!

Elbette burada bahsedilen tasarımcı, MÜŞTERİNİN HER DEDİĞİNİ HARFİYEN YERİNE GETİRMİŞ ve kendisinden hiç bir şey katmamışsa, o, ZATEN TASARIMCI DEĞİLDİR, hatta "uygulayıcı" bile değildir!

5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası kapsamında yapılmış bir ESER SÖZLEŞMESİ'nden bahsediyorum, burada, anlaşmazlık halinde tiçaret mahkemelerinin ve icra dairelerinin yetkili olduğu, bambaşka bir konu, "Tasarım Sözleşmesi" diye sunuluyor!

Sözleşme, 5846 Sayılı Yasa çerçevesinde olmalı, anlaşmazlık halinde, fikrî ve sınaî haklar mahkemeleri de yetkili olmalı...

Aslında bir sözleşme tipi var ama bunu zamanı gelince açıklayacağım. Şimdilik, internette bulabileceğiniz "senarist sözleşmesi" tiplerine bakınız. Bunu uyarlayabilirsiniz.

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Peki resmi olmayan bir sözleşme yapmanın anlamı nedir açıklarmısınız?
Herkes kafasına göre bir sözleşme yapar geçer.

leventelpen

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
leventelpen.co.cc
Sözleşmenin resmîliği, iki tarafın da onaylaması ve ıslak imzalarıyla geçerlilik kazanır. Ayrıca istenirse, noteri şahit göstermek için, noterde sözleşme imzalanabilir. Her iki sözleşme de hukuken geçerlidir. Noter önünde imzalanan, özellikle sorunsuzdur. Diğeri için, bilirkişi incelemesi gerekebilir ki genellikle gerekir. Sözleşmede bir taraf şirket ise mutlaka kaşe basmak zorunda.

Sözleşme yaparken herhalde karşılıklı bir mutabakat oluşacaktır. Kafasına göre nasıl yapsın ki? Anormal istekler, zaten kabul edilemez. Aksi, "zorla sözleşme imzalatmaya" girer ki, TCK'na göre, suçtur.

arkadaşlar burdaki sözleşme bir örnek'tir ve kendi durumunuza göre, iş işleyiş planınıza göre gerekli değişiklikleri mutlaka yapınız.

O sözleşme, ticarî bir sözleşmedir. Grafik tasarımcı, fikir ve sanat eseri sahibi olarak, bir "ESER SÖZLEŞMESİ" imzalayacak. Arada fark var.

sugupha

🌱Yeni Üye🌱
Freelancer fiyat teklif ve onay formu...

ben uzun süredir freelancer olarak çalışıyorum;
kendi hazırladığım fiyat teklif ve onay formunu kullanıyorum.
herkesin görüşü farklıdır tabiki ama henüz bi sıkıntı yaşamadım.

Örnek olarak kullanmak istersenız buyrun, değişikliklerde yapılabilir.:wink:

Lg7ds.jpg

demouser

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar bana bu sözleşme ve teklif mektupları örnekleri lazım yeniden paylaşabilirseniz sevinirim