Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

freelance olarak çalışanların dikkatine...

coskunalp98

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar freelance olarak, ya da evden olarak çalışacak arkadaşlar çok iyi okuyun lütfen bu yazımı, yoksa emekleriniz boşa gider.
İstanbulda bir gazete sözde haftalık çıkan bir gazete bu, buradan anlaştık mizampajını ben yapacaktım, haberleri net yoluyla gönderecekti. Ve ücrette de anlaştık. Buraya kadar herşey tamam. Ben istenilen sürede çalışmayı bitirip arkadaşa mail gönderdim, fakat ücretini ödeyeceğim dedği halde ya telf.nunu kapadı, ya da mail göndermeme rağmen bir türlü cevap yazmadı. Her seferinde ödeyeceğini söyleyip hazırlık aşamasında tabi kısacası adam dolandırıcı çıktı. Bu kulağıma küpe olsun, tabiki sizlerinde, emek boşa harcanmasın çünkü.
Yoksa ben bütün hazırlıkları tamamladıktan sonra baskı aşamasında bütün sayfalara tek tek ÖRNEKTİR yazabilirdim, parayı bankaya yatır, ondan sonra mail gönderirim diyebilirdim ama benim içimde kötülük olmadığından öyle bişi düşünmedim. Siz siz olun ona göre çalışıp çalışmamaya karar verin... saygılar

poseidon

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
positivedesign.webs.com
Maalesef bu tip sorunlarla surekli karsilasabiliyoruz. Zaten cevabi siz kendiniz vermissiniz, en iyi yontem calisma bittikten sonra calismanin ya kucuk boyutlarini gondermek ya da uzerine serit cizmektir... Hayat tecrubelerden olusuyor, iyi ya da kotu...

coskunalp98

🏅Acemi Tasarımcı🏅
biz herkesi kendimiz gibi bildiğinden yani pozitif yaklaştığımızdan öyle bişi başımıza geleceğini hiç tahmin etmiyoruz çünkü, insanız çünkü, emek veriyoruz, emeğe yazık.
Haa bu arada arkadaşlar bu gazete ist.da ümraniyede, o zatımuhterem de bu sitede **** nikiyle kayıtlı bilginiz olsun, ona göre davranın, saygılar

Moderatör tarafında düzenlendi:

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Malesef ki freelance çalışmalarda bu sorunlarla mutlaka karşılaşılıyor. İnsanlar hiç başkalarının haklarını düşünmüyorlar. Dediğiniz gibi çalışmanın jpeg halini yolladıktan sonra ücretin yarısını hesaba yatırıldıktan sonra çalışma dosyalarını göndermek daha uygun olacaktır. Ya da üzerine opacity düşük bir biçimde isminizi ekleme, "örnektir" yazma v.s...Özellikle freelance yapılan logoların; yarışma biçiminde yapılması ve müşteriin seçtigi logonun istenmesi, diğer yapılan logoların sadece bir alternatif sunması hiç hoş değil bence. Umarım freelance çalışan arkadaşların kulağına küpe olur. Bunun için dikkatli olmak ve herkese güvenmemek gerekiyor.

biz herkesi kendimiz gibi bildiğinden yani pozitif yaklaştığımızdan öyle bişi başımıza geleceğini hiç tahmin etmiyoruz çünkü, insanız çünkü, emek veriyoruz, emeğe yazık.
Haa bu arada arkadaşlar bu gazete ist.da ümraniyede, o zatımuhterem de bu sitede ******* nikiyle kayıtlı bilginiz olsun, ona göre davranın, saygılar

Haklısınız ama Kullanıcı adını vermeniz, etik açıdan uygun olmaz. :)

irm.art

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Yoksa ben bütün hazırlıkları tamamladıktan sonra baskı aşamasında bütün sayfalara tek tek ÖRNEKTİR yazabilirdim, parayı bankaya yatır, ondan sonra mail gönderirim diyebilirdim

Demeliydiniz ve yapmalıydınız da. Bu içimizde kötülük olup olmaması ile ilgili bir husus değil, mesleğimizin ne yazıkki artık getirilerinden ve olması zorunlu alanlarından biridir.

coskunalp98

🏅Acemi Tasarımcı🏅
belki haklısınız kullanıcı adı vermemek gerekiyordu ama, inanın insanların yüzüne baka baka yalan söyleyen tipler yokmu, emektir bu ya emekk. Hoş acısı çıkacaktır umarım fazlasıyla ondan, hatta o çalışmaları evimdeki pc arızalıydı, işyerimden yani çalıştığm gazeteden rica ettim, araya sıkıştırarak öyle çalıştım ki zorda kalmasın, işini halledeyim yani hep iyiniyetle yaklaştım, ama maleseffff yazık ama, insanın direncini kırıyor bu kişiler, soğutuyorlar

poseidon

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
positivedesign.webs.com
Ben sizin icin kullanici adini duzelttim, lutfen hakli olsaniz dahi diger kullanici isimlerini vermeyiniz...

larana

🏆Pro Tasarımcı🏆
ya bu devirde parayı almadan neden iş yapıyorsunuz?

coskunalp98

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ya dedim ya insanları hep kendimiz gibi biliyoruz diye, kulağıma küpe oldu ama ))

larana

🏆Pro Tasarımcı🏆
ahhhh ah! bencede olmalı. Gündemi takip edin bol bol. akla hayale gelmeyen o kadar dolandırıcılık var ki piyasada!

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
:) İyi niyetli arkadaşım. Ücretinin bir kısmı peşin bir kısmı bankaya yatırılmadan, online veya bizzat giderek hesabında parayı görmeden sakın birdaha böyle çalışma. Herkesi kendin gibi değil, kendini herkes gibi gör. Bu da kulağına küpe değil, küpeler olsun.

51271492.jpg

leventelpen

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
leventelpen.co.cc
Bu konularda, fikrî ve sınaî haklar hukuk mahkemesine HUKUK davası açarak ve cumhuriyet savcılığına kamu hukuku tarafından CEZA davası açılmak üzere şikâyet dilekçesi vererek hukuk mücadelesi yoluyla tahsil edemediğiniz ücretinizi almak ve vermeyenlere ceza verilmesini sağlayarak hak arama yoluna gitmekten başka çareniz yok. Elbette sözleşme yapmak da garanti açısından gereklidir. Bu işlemler sırasında bir sözleşme olması, sizin avantajınıza olacaktır. Ancak sözleşme yoksa, bu hukukî süreç boyunca, diğer her türlü delili kullanabilirsiniz. Sözleşme bir "zorunluluk" değildir.

Bakınız:

https://www.grafikerler.net/yaptigim-logonun-ucretini-tahsil-edemedim-t52962.html#post487912

https://www.grafikerler.net/yaptigim-logonun-ucretini-tahsil-edemedim-t52962p2.html#post490058

https://www.grafikerler.net/dergim-...-bir-dergide-kullanmis-t52380.html#post487931

Herkes bu hukuk yollarını KULLANSA, bir daha kimse böyle ilkel bir kötü niyetli davranışta bulunmaya cesaret edemez. Benzer olayı ta 1992 yılında yaşamış biri olarak yazıyorum. Bu konuda HERKESİN aynı ortak hukukî mücadele yoluna başvurması, çok ama çok önemlidir.

coskunalp98

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Levent teşekkür ederim arkadaşım, emeğini harcayan bütün grafiker arkadaşlarımızı duyarlılığa ve dikkatli olmaya davet ediyorum, iyi çalışmalar

filipiti

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ajans lar neden batıyor acaba böyle on tane müşteri olsa tamam işte battın. benim bildiğim freelance olarak iş teslim edilse dahi müşteriye bir tarih verilir ve ufakta olsa bir kapora alınır işin teslim tarihi geldiğinde müşteriye örnek çalışma gönderilir ( kesinlikle orjinal vektörler deil ! ) düzeltilmesi yapılacak kısımlar değerlendirilip düzeltilir.
ve hesabınıza paranın tamamı yattıktan sonra orjinal iş gönderilir.
benim bildiğim bu şekilde zaten bu zincirleme tepkiyle devam ederse bi sorun çıkmaz taviz verildimi kimse para ödemez bence çünkü bu mesleği herkez hafife alıyor nedense ama gördükleri zaman öyle olmadığını anlıyorlar.

ozez

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.pitikare.net
öncelikle geçmiş olsun...sonuna kadar git hakkını her şekilde ara, telefon numarasından ,dergiden adresini mutlaka bulursun, başını ağrıt..ağrısın...:)

Arkadaşlar freelance olarak, ya da evden olarak çalışacak arkadaşlar çok iyi okuyun lütfen bu yazımı, yoksa emekleriniz boşa gider.
İstanbulda bir gazete sözde haftalık çıkan bir gazete bu, buradan anlaştık mizampajını ben yapacaktım, haberleri net yoluyla gönderecekti. Ve ücrette de anlaştık. Buraya kadar herşey tamam. Ben istenilen sürede çalışmayı bitirip arkadaşa mail gönderdim, fakat ücretini ödeyeceğim dedği halde ya telf.nunu kapadı, ya da mail göndermeme rağmen bir türlü cevap yazmadı. Her seferinde ödeyeceğini söyleyip hazırlık aşamasında tabi kısacası adam dolandırıcı çıktı. Bu kulağıma küpe olsun, tabiki sizlerinde, emek boşa harcanmasın çünkü.
Yoksa ben bütün hazırlıkları tamamladıktan sonra baskı aşamasında bütün sayfalara tek tek ÖRNEKTİR yazabilirdim, parayı bankaya yatır, ondan sonra mail gönderirim diyebilirdim ama benim içimde kötülük olmadığından öyle bişi düşünmedim. Siz siz olun ona göre çalışıp çalışmamaya karar verin... saygılar

pokumagaan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
parayı isteyince vermiyorlar, yarısını da isteyince bi ön taslak görelim yada bize güvenmiyormusun gibi sözler söylüyorlar böyle adamlarada iş yapmayın arkadaşlar bunların da kazığını ben yedim artık parayı vermeyene iş yapmıyorum onlarda parayı vermiyor bende işsizim doğal olarak :)

fairtail79

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
taylanozgurcaliskan.wordpress.com
Benim önereceğim şu ki; (bende bir freelancer im)
İyi bir portfolyonuz olmadan freelancer olarak çalışmayın.Ambalajınız iyi olsunki satış gerçekleşebilsin:)
İş veren öncelikle sizden alacağı sonuçları üç aşşağı beş yukarı tahmin edebilmesi ve ona göre size bir teklif sunması lazım.Bunlar işverenin kafasında netleşmediyse size karşı gerek ödeme gerekse çalışmanıza ödeyeceği miktar hem muallakta kalacaktır.
Muallakta olan işler karşılıklı iyi niyet ile yürür, profesyoneller ise emeğinin karşılığını kesin sözleşmelerle yaptıklarından hiç bir sorun yaşamazlar.
Yada ben böyle düşünüyorum:D

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
kapora... teminat... Güzel Türkçemizin güzel kelimeleri... Unutulmasa daha iyi olacak...