Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Freelance çalışmakla ilgili nasihat & öneriler...

TC3D Graphic Design

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
t.me
Namastee, freelance çalışmalara başladınmı merak ettim. Ve başladıysan sonuç ne oldu..?

Çok güzel, güncel bir konu. Tebrik ederim gösterdiğiniz yöntem ve önerilere.
merhaba creedwar :)
Biraz yakın çevreme çalıştım ama,
insan korkuyor şikayet falan ederler diye.

Vergi mükellefi olmadan aktif freelance çalışmaya korkuyorum.
Mükellef olmak için ise biraz birikime ihtiyacım var maddi anlamda.
O da şu sıralar yok. :)
Kısır döngü ye girdim sanki...

Artık çoğu reklam şirketi bünyesinde bence eleman çalıştırmak istemiyor.
Ben 5 sene önceki maaşa tamam dediğim halde iş bulamıyorum.

Durumu toparlarsam planım şu:
Vergi mükellefi olmak,
Home office olarak reklam Ajans larına ve Şirketlerine freelance çalışmak.
Belkide Elime laptop alıp doğrudan müşteri kovalayabilirim.

Hakkımda hayırlısı olsun, Ben ve Ben'im gibilerinin...

İyi çalışmalar...:emo1:

.

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
merhaba creedwar :)
Biraz yakın çevreme çalıştım ama,
insan korkuyor şikayet falan ederler diye.

Vergi mükellefi olmadan aktif freelance çalışmaya korkuyorum.
Mükellef olmak için ise biraz birikime ihtiyacım var maddi anlamda.
O da şu sıralar yok. :)
Kısır döngü ye girdim sanki...

Artık çoğu reklam şirketi bünyesinde bence eleman çalıştırmak istemiyor.
Ben 5 sene önceki maaşa tamam dediğim halde iş bulamıyorum.

Durumu toparlarsam planım şu:
Vergi mükellefi olmak,
Home office olarak reklam Ajans larına ve Şirketlerine freelance çalışmak.
Belkide Elime laptop alıp doğrudan müşteri kovalayabilirim.

Hakkımda hayırlısı olsun, Ben ve Ben'im gibilerinin...

İyi çalışmalar...:emo1:

Şikayet olacağını zannetmiyorum.Yani senin yaptığım bahçe hortumu:) ile sulamak sadece. Şaka bir yana, evden freelance tasarım için tamam derim ama evden çalışmak (home office) iyi düşün, çok ama çok ters kalınacak durumlar olabiliyor. Kendi reklam merkezini açmak gerçekten zor değil. Alsancakta kiralar 400-500 artık. Biraz daha gayret diyorum. Çevrene değilde müşterilerine güveniyorsan neden olmasın?
Kolay gelsin.

TC3D Graphic Design

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
t.me
Patlaşyış :D

Şikayet olacağını zannetmiyorum.Yani senin yaptığım bahçe hortumu:) ile sulamak sadece. Şaka bir yana, evden freelance tasarım için tamam derim ama evden çalışmak (home office) iyi düşün, çok ama çok ters kalınacak durumlar olabiliyor. Kendi reklam merkezini açmak gerçekten zor değil. Alsancakta kiralar 400-500 artık. Biraz daha gayret diyorum. Çevrene değilde müşterilerine güveniyorsan neden olmasın?
Kolay gelsin.

Önerilerin için teşekkürediyorum creedwar. :)
Ben'i düşündüğünüz için duygulandım Sağolun.

Daha önce işyeri açmıştım askerden gelince 1993 yılında 2 sene çalıştırdım ve sonunda kapattım.
İşyeri çalıştırmak banagöredeğil zor olay. Müşteri potansiyelimde yok zaten okadar.
Kendime kısacası patronlukta güvenemiyorum.

Şimdilik çalışabileceğim bir işyeri arıyorum.
Grafik tasarım, aplikasyon, digital baskı, atölye yardımcılığı veya dışmekan tabela montaj yardımcılığı gibi işlerde çalışabileceğim.
Bu işin okulunu bitirmediğim için adamakıllı biryere giremiyorum.
Tahsilim ve sertifikam yok.
Çok ta profesyonel değilim bildiklerim konusunda (kendime göre).

Yinede moralimi bozmuyorum,
hayata olumlu ve pozitif bakmayı öğrendim,
bu yaşıma kadar yaşadıklarım sayesinde.

Bu buhranlı günlerimde neredeyse 3DSMAX ı baya öğrendim, :D
sizde görmüşsünüzdür ilk yaptığım çalışmayı forumda paylaşmıştım.

Biraz Flash öğrendim birazda dreamweaver.

Bu krizde bunalıma giren işi bırakan arkadaşlar oldu forumda, onlara bile bu durumdayken moral verdiğime inanıyorum.

Şimdiki durumumu anlatsam, belkide çoğu insan intihar falan ederdi benimyerimde olsa :)

1-Babam 2002 de 12 senelik böbrek hastalığına yenik düştü, sırf döner sermayeye para yatıramadık diye.

2-Annem zaten sık raslanmayan bir romatizma çeşidi olan ROMATEİT ARTEİT denilen iltihaplı eklem romatizması
hastasıydı şimdi birde 5 senedir en tehlikelisinden cilt kanseri ile boğuşuyor.

3-Beş aydır ev sahibine kiramı veremedim iş bulamadığımdan 1 Aylık kira bedeli 450 tl.

4-Kredi kartı 1.780 tl. askari ödemesini iki gün sonra ödeyemezsem haciz gelecek.

5-Benim oğlan Ellerinizden öper 12 yaşında allerjik astım hastası çoğu zaman acile zor yetiştiriyorduk kaybettiğimi düşünüyordum, mosmor kesiliyordu hastanede kavga ediyorduk personellerle. Allahtan şimdi daha iyi.

6-Beş sene öceki maaşıma tamam dediğim halde 5 aydır iş bulamıyorum (istediğimde 800 tl)

Buna rağmen moralim ve hayata bakışım bozulmadı elbet herşey olacağıyere varır.
Elimden gelen herşeyi yaptığıma inanıyorum.
Ve başıma ne gelirse gelsin herşeye Bundada Bir Hayır Vardır diyerek hayra yoruyorum.

Sizinde başnızı ağrıttım.
Böyle uzun yazılar yazmayı sevmem ama beni patlattınız creedwar :)

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
...

Ve başıma ne gelirse gelsin herşeye Bundada Bir Hayır Vardır diyerek hayra yoruyorum.

Başınıza gelenler için gerçekten çok üzüldüm. Umarım bir an önce sevdikleriniz sağlığına sizde güzel kazançlı bir işle huzura kavuşursunuz.

aloha34

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.vimeo.com
Önerilerin için teşekkürediyorum creedwar. :)
Ben'i düşündüğünüz için duygulandım Sağolun.

Daha önce işyeri açmıştım askerden gelince 1993 yılında 2 sene çalıştırdım ve sonunda kapattım.
İşyeri çalıştırmak banagöredeğil zor olay. Müşteri potansiyelimde yok zaten okadar.
Kendime kısacası patronlukta güvenemiyorum.

Şimdilik çalışabileceğim bir işyeri arıyorum.
Grafik tasarım, aplikasyon, digital baskı, atölye yardımcılığı veya dışmekan tabela montaj yardımcılığı gibi işlerde çalışabileceğim.
Bu işin okulunu bitirmediğim için adamakıllı biryere giremiyorum.
Tahsilim ve sertifikam yok.
Çok ta profesyonel değilim bildiklerim konusunda (kendime göre).

Yinede moralimi bozmuyorum,
hayata olumlu ve pozitif bakmayı öğrendim,
bu yaşıma kadar yaşadıklarım sayesinde.

Bu buhranlı günlerimde neredeyse 3DSMAX ı baya öğrendim, :D
sizde görmüşsünüzdür ilk yaptığım çalışmayı forumda paylaşmıştım.

Biraz Flash öğrendim birazda dreamweaver.

Bu krizde bunalıma giren işi bırakan arkadaşlar oldu forumda, onlara bile bu durumdayken moral verdiğime inanıyorum.

Şimdiki durumumu anlatsam, belkide çoğu insan intihar falan ederdi benimyerimde olsa :)

1-Babam 2002 de 12 senelik böbrek hastalığına yenik düştü, sırf döner sermayeye para yatıramadık diye.

2-Annem zaten sık raslanmayan bir romatizma çeşidi olan ROMATEİT ARTEİT denilen iltihaplı eklem romatizması
hastasıydı şimdi birde 5 senedir en tehlikelisinden cilt kanseri ile boğuşuyor.

3-Beş aydır ev sahibine kiramı veremedim iş bulamadığımdan 1 Aylık kira bedeli 450 tl.

4-Kredi kartı 1.780 tl. askari ödemesini iki gün sonra ödeyemezsem haciz gelecek.

5-Benim oğlan Ellerinizden öper 12 yaşında allerjik astım hastası çoğu zaman acile zor yetiştiriyorduk kaybettiğimi düşünüyordum, mosmor kesiliyordu hastanede kavga ediyorduk personellerle. Allahtan şimdi daha iyi.

6-Beş sene öceki maaşıma tamam dediğim halde 5 aydır iş bulamıyorum (istediğimde 800 tl)

Arkadasım yazılarını okudum Allah sabırlar versın . bende 37 yasındayım ve ınan en az senınkıler kadar sıkıntılar ıcındeyım . Bu lafıma ınan senı cok ama cok ıyı anlıyabılıyorum.Hele cocuk kısmında ıcındekı sıkıntıyı allah kımseye vermesın derım.Istanbulda olsaydın belkı senle bır seyler yapabılırdık ama ızmırdeymısın sanırım , neyse
1-2 nacızane lafım olacak bu freelancer ısıyle ılgılı.Basıma gelen sıkıntıyı aylasayım sızlerle
12-13 yasında cocukların ınanılmaz ısler cıkardıgına sahıd oldum ve forumlar vasıtasıyle bu tıp ısler onlarada ulasabılıyor ve 3-4 ıste karsı karsıya geldım.sıze yemın edıyorum 1500 $ teklıf verdıgım ıse 50 TL ye yaparım demıs cocuk (ısın acı yanı teknık olarakta yapabılıyor) tabı bu bana koz olarak kullanıldı. bu tıp olaylarla cok karsılasılıyor.O yuzden bu sıkıntıların toplamından bır ders cıkardım.ve artık o sekıl calısıyorum.
surreklı prensıp edındıgım ve sızlere tavsıyem
1- Asla durusumdan tavız vermem.yanı benım fıyatım budur baskasınınkı benı ılgılendırmez ,o fıyataysa gıt ona yaptır derım.(Bu cok onemlı)
2-Kesınlıkle ıse baslayınca yarı fıyatını alırım cunku muhtemelen musterı pazarlık yada sonradan camıura yatıp kalanını vermıyor o yuzden 2 katı fıyat verıyor sıze yarısını alacagınızı o sızden ıyı bılıyor emın olun.cunku bu forumları ınlarda okuyor.(Burdan onlara saygılar :) )
3- Kesınlıkle ama kesınlıkle calısmalarınızı kapalı verın ustune adınızı yazın kullanamasınlar.yada tamamlanmadan vermeyın.
4- İşimi seviyorum ve saygı gosterıyorum.o yuzden banada saygı gosterıyorlar.yoksa herkez uyanık olmus bu dunyada.
5-En onemlısı sıkıntıdasınız dıye basınızdan o anlık sıkıntıyı atmak ıcın 2 lıralık ısı 1 lıraya asla ve asla yapmayın.gıdın borc bulun ama o ısı yapmayın . Unutmayınkı sıkıntı basımızdan hıc eksılmıyor malesef bu yuzden bır sure sonra bır bakmısızkı.artık 1 yerıne 0,5 tada 0,25 lıraya ıs yapar olmusuz cunku kafamız artık ona calısır oluyor.
yanı lafın ozu Asla kendınızden tavız vermeyın.unutmayın verdıgınız her fıyat hepımızı etkılıyor

Saygılar hepinize iyi calısmalar

TC3D Graphic Design

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
t.me
Arkadasım yazılarını okudum Allah sabırlar versın . bende 37 yasındayım ve ınan en az senınkıler kadar sıkıntılar ıcındeyım . Bu lafıma ınan senı cok ama cok ıyı anlıyabılıyorum.Hele cocuk kısmında ıcındekı sıkıntıyı allah kımseye vermesın derım.Istanbulda olsaydın belkı senle bır seyler yapabılırdık ama ızmırdeymısın sanırım , neyse
1-2 nacızane lafım olacak bu freelancer ısıyle ılgılı.Basıma gelen sıkıntıyı aylasayım sızlerle
12-13 yasında cocukların ınanılmaz ısler cıkardıgına sahıd oldum ve forumlar vasıtasıyle bu tıp ısler onlarada ulasabılıyor ve 3-4 ıste karsı karsıya geldım.sıze yemın edıyorum 1500 $ teklıf verdıgım ıse 50 TL ye yaparım demıs cocuk (ısın acı yanı teknık olarakta yapabılıyor) tabı bu bana koz olarak kullanıldı. bu tıp olaylarla cok karsılasılıyor.O yuzden bu sıkıntıların toplamından bır ders cıkardım.ve artık o sekıl calısıyorum.
surreklı prensıp edındıgım ve sızlere tavsıyem
1- Asla durusumdan tavız vermem.yanı benım fıyatım budur baskasınınkı benı ılgılendırmez ,o fıyataysa gıt ona yaptır derım.(Bu cok onemlı)
2-Kesınlıkle ıse baslayınca yarı fıyatını alırım cunku muhtemelen musterı pazarlık yada sonradan camıura yatıp kalanını vermıyor o yuzden 2 katı fıyat verıyor sıze yarısını alacagınızı o sızden ıyı bılıyor emın olun.cunku bu forumları ınlarda okuyor.(Burdan onlara saygılar :) )
3- Kesınlıkle ama kesınlıkle calısmalarınızı kapalı verın ustune adınızı yazın kullanamasınlar.yada tamamlanmadan vermeyın.
4- İşimi seviyorum ve saygı gosterıyorum.o yuzden banada saygı gosterıyorlar.yoksa herkez uyanık olmus bu dunyada.
5-En onemlısı sıkıntıdasınız dıye basınızdan o anlık sıkıntıyı atmak ıcın 2 lıralık ısı 1 lıraya asla ve asla yapmayın.gıdın borc bulun ama o ısı yapmayın . Unutmayınkı sıkıntı basımızdan hıc eksılmıyor malesef bu yuzden bır sure sonra bır bakmısızkı.artık 1 yerıne 0,5 tada 0,25 lıraya ıs yapar olmusuz cunku kafamız artık ona calısır oluyor.
yanı lafın ozu Asla kendınızden tavız vermeyın.unutmayın verdıgınız her fıyat hepımızı etkılıyor

Saygılar hepinize iyi calısmalar
Teşekkürederim sizede aloha34 sağolun.