Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Freelance Grafik Tasarım Fiyat Listesi

engin1978

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.ajansgrafik.com
Arkadaşlar, Piyasada belirlenmiş freelance çalışan arkadaşlar
tarafından düzenlenmiş 2008 ücret tarifesidir. isteyen olursa 2008
ajans fiyat listeside yollayabilirim kıyaslama yapmanız için.
lütfen biraz daha makul ve mantıklı olalım, bu işin bi piyasa değeri var.
değerinin altında fiyatlara çalışarak bu sektörüde öldürmeyin. eminimki her
biriniz büyük emekler vererek şimdi bulunduğunuz yere geldiniz.
kendinizi insan emeğine değer vermeyenlere kullandırmayın.

FSM Network Gönüllü Ekibi'nce hazırlanan
tavsiye edilen 2008 FREELANCE FİYAT LİSTESİ aşağıdadır:

>Kurumsal Kimlik/Marka Kimliği 2.500 ytl
>Storyboard (her bir kare için)
Renkli 140
SiyahBeyaz 120
>Basın/Dergi ilanı (advertorial dahil) 650
>Tek Kırım Insert/Körüklü Broşür 750
>Web sitesi (Proje bazlı fiyatlandırılır)
>Billboard/otobüs durağı panosu/maç panosu, diğer outdoor 650
>Araç üstü grafik düzenleme (Tümü yada bir bölümü) 650
>Faaliyet raporu/kurum tanıtım kitabı 1750
>Süreli yayın/Bülten (1-32 Sayfa Arası) 1450
>Logo 750
>Afiş/poster, pankart, dönkart (P.O.P) 450
>Ambalaj(Tek Parça) 850
>Antetli kağıt, kartvizit, zarf (mevcut logo ile en fazla 3 parça) 450
>Broşür/katalog
Tasarım 8 sayfadan az 950
8-24 sayfa 1450
24 sayfadan çok 1750
Uygulama 8-24 sayfa 25
24 sayfadan çok 15
>CD/kaset kapağı yada kitapçığı 750
>Değerli kağıt, çek, kredi kartı, kupon 450
>A4 Dosya 650
>Duyuru, uyarı tabelası, poster pano ya da bez afiş 350
>Etiket/sticker 450
>Fatura, makbuz, irsaliye vb. (mevcut logo ile en fazla 3 parça) 450
>Föy ya da el ilanı 550
>Fuar panosu, paneli ve ışıklı pano 350
>Kitap, dergi kapağı (ön ve arka yüz) 550
>Koli / Çanta 450
>Mönü 450
>Sertifika, onur belgesi 350
>Fuar Stand Giydirme 650
>Takvim 750
>Tebrik kartı, davetiye, zarf (mevcut logo ile) 350

Hazırlık giderleri (illüstrasyon, fotoğraf çekimi, dia kiralama, rötuş, dizgi, renk ayrımı, ofset film, dijital baskı, ofset ya da chromoline prova baskı, bilgisayar sistem çalışması, CD gibi taşıyıcı malzemeler vb.) ve KDV fiyatlara yansıtılmamıştır. Fiyatlar yalnız tasarım fiyatlarıdır. Uygulama ve uyarlama fiyatları tasarımcının insiyatifine bırakılmıştır.

Listedeki "tasarım" ücretleri sadece tek bir mecradaki (her bir gazete, her bir dergi, her bir televizyon, her bir radyo, her bir sinema, her bir açıkhava sözleşmesi ayrı mecra anlamındadır) yayın / kullanımları içindir. Birden fazla mecradaki yayın / kullanım halinde ödenecek ücret taraflar arasında ayrıca belirlenir.

menefrega

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.burakkomurcu.com
Çok güzel ve mantıklı bir paylaşım.. işi kapmak için delicesine rakam kırıyor bazı arkadaşlar.. sonra piyasada 50 liraya web yapan adamlar doluyo(şaka değil gerçek bu başıma geldi).. Bu adamlar kabus gibi... Piyası öldürüyor.. Bu işi hakkıyla yapıyorsanız biraz mantık çerçevesinde fiyatlar verin. Herşeyden önce bir emek veriyorsunuz, zaman harcıyorsunuz... Aldığınız 3-5 kuruşa değiyormu?

mailadresilazim

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
bunu düzeltip yayınlamak gerekiyor birde standart deniyor ama bunun bir standartı yok 3 asagı 5 yukarı aslında illa bu fiyat olacak degil ama musterilerde bilmesi lazım dısarıda yaklasık ucreti bu bunun altı ustu olur gerci bunu duysalar asla ustunu kabul etmezler :)

djmatrak

🌟Usta Tasarımcı🌟
bunlar tasarım ücretlendirmesiyse bedavaya çalışmışız desene :D

prozac159

🌱Yeni Üye🌱
Çok mantıklı olmuş bence de ancak sanırım bu liste bile insanların fiyat kırması için bir sebep olacak. "Bak abi millet bu fiyat diyo ben sana şu fiyata yapıyorum gibi"

nihavend77

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
bunu freelancer iş talep eden ve siteye ilan bırakan tüm herkese otomatik gönderilcek şekilde ayarlamak lazım
birde herkes bu fiyatlara sadık kalırsa bi organize olmuş oluruz
free de çalışmış olsak bi standart gelmiş olur piyasaya

zeyneperyigit

🌱Yeni Üye🌱
paylasim icin cok tesekkurler...
bence de herkes keyfine gore fiyat verip piyasa degerini dusurmemeli.

Safari

♾️Grafik Gurusu♾️
Herşey iyi güzelde (Gazete ile çok yakından ilgim olduğundan) gazetelerde hele de bir yerel gazetede bu fiyatları söylediğinde zaten iş alamazsınız ki.
Ajans da çalıştığım halde bir renkli sayfa çalışması 30 TL en ucuzu iskontolu fiyatı
8 sayfası 900 küsür TL diyorsunuz ben anlayamadım. :S

engin1978

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.ajansgrafik.com
Sevgili Grafiker Safari, orada yazılanlardan doğru dürüst birşey anlamadığın
gün gibi ortada, daha ben sana ne diyeyimki yani. bu senin gazetelere ve yerel gazetelere
vereceğin fiyat değil zaten. hergangi bir gazetede yayınlana bilmesi için yaptığın ilan ve reklam çalışması için. (Örnek - Media Markt - Teknosa - Altın, Pırlanta, takı firmaları yada buna benzer firmalar) içindir. şu ana kadar büyük firmalarla, holdinglerle çalışmamış olabilirsin. ama birgün
inşallah karşılaşacaksın. bakalım ne fiyata ne çalışmalar yapacaksınız ozaman.

üstelik istersen bu dediğim işleri ajansların ne kadar a yaptığına dair bir fiyat listesi daha yollayayım da iyice bi bak bakalım ne göreceksin. rakamları duysan gece uykuların kaçar heralde.

biraz daha dikkatli oku bence bundan sonraki yazıları.

noyfa

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bu fiyatların yarısından daha az fiyatlarda calışan arkadaşlarım var.
yeterki iş gelsin para az olsada yaparım düşüncesindeler.
paylasım için teşekkürler..

Safari

♾️Grafik Gurusu♾️
Sevgili Grafiker Safari, orada yazılanlardan doğru dürüst birşey anlamadığın
gün gibi ortada, daha ben sana ne diyeyimki yani. bu senin gazetelere ve yerel gazetelere
vereceğin fiyat değil zaten. hergangi bir gazetede yayınlana bilmesi için yaptığın ilan ve reklam çalışması için. (Örnek - Media Markt - Teknosa - Altın, Pırlanta, takı firmaları yada buna benzer firmalar) içindir. şu ana kadar büyük firmalarla, holdinglerle çalışmamış olabilirsin. ama birgün
inşallah karşılaşacaksın. bakalım ne fiyata ne çalışmalar yapacaksınız ozaman.

üstelik istersen bu dediğim işleri ajansların ne kadar a yaptığına dair bir fiyat listesi daha yollayayım da iyice bi bak bakalım ne göreceksin. rakamları duysan gece uykuların kaçar heralde.

biraz daha dikkatli oku bence bundan sonraki yazıları.
Sizinle tartışmıcam bunu.
Freelanse olarak yazıyor holding demiyor.
Bir arçelik'in logosunun ne kadar ücretle yapıldığı bende biliyorum. Demek istediğim içinde bulunulan durumun daha doğrusu grafikerler için içinde bulunulan durumdan bahsediyorum.
Çalıştığım yere yeni eleman almak için bir gazeteye ilan verdik aynı gün 100'den fazla ilk mülakatı geçen oldu.
Arayanların haddi hesabı yok.

Size sadece şunu söyleyebilirim bakış açısı..

bu fiyatların yarısından daha az fiyatlarda calışan arkadaşlarım var.
yeterki iş gelsin para az olsada yaparım düşüncesindeler.
paylasım için teşekkürler..

Engin bey alın size hemen mesajınızdan sonraki mesaj.
Başka birşey demiyorum.

Evet evet.. Bakış açısı ;)

engin1978

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.ajansgrafik.com
Herkes istediği işi istediği fiyata yaptırmakta serbest, ona kimse karışamaz ama
bir düşün ha balık halinde kasa taşımış ve amelelik yapmışsın ha o fiyatlara iş yapmışsın,
farkı ne ki? ikiside amelelik değil mi? sence o adamın biryerlere gelme şansı nedirki?
tek yaptığı piyasayı gittikçe öldürmek olacaktır. kendi işine bile saygısı yoksa onu neyle itham edebiliriz ki? ama ikaz ettim sadece. ben bu piyasada 10 yıllık deneyimi olan biriyim,
ben onun gibi nelerini gördüm nelerini. oda anlayacak nasılsa sen meraklanma. sen kendini
düzenlemeye bak sadece. sana çokk örnekler veririm de tartışmanın ne yeri nede zamanı.
zaman çalışmak zamanı. sende takılma bence bukadar,

brendie

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Keşke bu fiyat tarifesine oyulsa ama nerdee....

nihavend77

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ooooo tantanaya bak yaa arkdaşlar unutmayınız biz aynı taraftayız. lütfen birbirimiz anlamaya çalışalım. polemik yapmaya gerek yok.
tartışmamız gereken nasıl bir ortak fiyat politikası oluşturabiliriz. belki bir dernek gibi hareket edilebilnir (sadece fiyat değil kastım her anlamda). böylelikle bir özerklik kazanmış olur freelancer çalışan insanlar. belirli kuralları olur. iş verende bi muhattap bulur bu şekilde.
belki bi ütopya ama bazı şeyler vardır ki ütopyalardan doğmuştur

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
ooooo tantanaya bak yaa arkdaşlar unutmayınız biz aynı taraftayız. lütfen birbirimiz anlamaya çalışalım. polemik yapmaya gerek yok.
tartışmamız gereken nasıl bir ortak fiyat politikası oluşturabiliriz. belki bir dernek gibi hareket edilebilnir (sadece fiyat değil kastım her anlamda). böylelikle bir özerklik kazanmış olur freelancer çalışan insanlar. belirli kuralları olur. iş verende bi muhattap bulur bu şekilde.
belki bi ütopya ama bazı şeyler vardır ki ütopyalardan doğmuştur

bu ne kadar bir mesaj olmuş böyle... kaç gündür midem ağrıyor sıkıntıdan artık çünkü bir fiyat listesi oluşturamadım... örneklere bakıyorum, yarısını söylesem dayak yer miyim ki acaba? oluyorum... işin şakası bir yana, iş alabilir miyim korkusu hat safhada... ülkenin durumu, insanları geçtim şirketlerin alım güzü ortada, gerçekçi olursak bu fiyatlar ne olabilir?... olmalı demiyorum o kısımdan çoktan geçtim...