Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

gazete hazırlıgı ile ilgili birkac soru

özlemgüleç

🏅Acemi Tasarımcı🏅
mrb arkadaşlar çalıştığım şirket gazete cıkaraçak ve onay için prova bir çıkış alacagız ama daha önce hiç böyle bir çalışma yapmadım. gazete hazırlarken bır sıralama sekli varmıdır. yoksa diger gazetelerdeki sıralama şekli gibi ni yapılmalıdır .nelere dikkat edilmelidir.
bu konu hakkında bilginiz varsa yardımcı olabılırmısınız

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
mrb arkadaşlar çalıştığım şirket gazete cıkaraçak ve onay için prova bir çıkış alacagız ama daha önce hiç böyle bir çalışma yapmadım. gazete hazırlarken bır sıralama sekli varmıdır. yoksa diger gazetelerdeki sıralama şekli gibi ni yapılmalıdır .nelere dikkat edilmelidir.

Sıralama derken ne sıralaması, sayfa sıralaması mı yoksa haberlerin sayfa üstündeki sıralaması mı? Bir de forumda aratın olması lazım...

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑
Gazete hazırlanırken dikkat edilmesi gereken çok konu vardır.. Mizampajla ilgili bir kaç önemli detayı vereyim..

Ölçüler mutlaka Sütun X Cm olarak hazırlanmalı buda gazetenin hazırlığı aşamasında Sütun sayısını önceden belirlemek anlamına gelir ve bir gazete enine olacak şekilde 7 veya 9 sütundan oluşmalıdır.. Benim önerim 7 Sütun.

Ayrıca her sayfanın değişmezleri (sabitleri) belirlenmelidir.. Örneğin İlk sayfaya konulması gereken iç sayfalara devam haberleri.. Yerleri ve ölçüleri önceden belirlenip birdaha değişmemelidir. Okur açısından.

Dizginin Yalın ve Okunaklı olması çok önemlidir asla artistik tasarım yapılmamalıdır. Farklılığı hissettirecek küçük uygulamalar ile estetik katılabilir..

10 Punto ve altında olan yazıların renkleri siyah dışında kullanılmalalıdır Lakin baskıda sıkıntılar oluşacaktır..

Son düzenleme:

kopukhasan

♾️Grafik Gurusu♾️

corelde gazete hazırlarken dikkat etmen gereken bir konu var
dosya boyutu arttıkça hata verme ihtimali artar o nedenle sık sık kaydet
ben zamanında bir sayfayı 3 kez hazırladığımı biliyorum bu sorun nedeniyle

Safari

♾️Grafik Gurusu♾️
Corel 12 için gerekli bilgiler

Üstteki linki indirirsen
* Corel'den çözünürlüğü düşürmeden siyah beyaz / renkli ayırt etmeden işlerini PDF'ye dönüştürebilirsin
* Dönüştürdüğün işlerde sorun yaşamazsın
* PC'de indesing programınde kullanabilirsin, (MAC OS X'de İndesing desteklemez PDF'yi)
* Sonra benim için dua edebilirsin :)