Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Gazete neden enine düz yırtılmaz...

grafipapatya

♾️Grafik Gurusu♾️
17042008105510gazete0rcqt7.jpg

Denerseniz göreceksiniz ki, bir gazete sayfasını yukarıdan aşağıya düzgün olarak yırtabilirsiniz. Ancak sağdan sola yani enine yırttığınızda düzgün yırlamazsınız, muhakkak zikzaklar oluşur.Gazete kağıdının ana maddesinin ağaç olduğunu hepimiz biliyoruz. Bir gazete kağıdında ağacın lifleri yukarıdan aşağıya olacak şekilde gelir.

İşte bu sebeple bir gazete sayfasını düşey olarak yırtarsanız, yırtık, liflerin yolunu takip ederek düzgün bir şekilde aşağıya kadar iner. Enine yırtıldığında, her life rastlayışında yırtılma zikzak çizer.
Peki lifler niçin düşey doğrultuda? Bunun nedeni kağıdın üretiliş biçiminde yatıyor. Bu lifler çok az su içeriyor ve üretim bandında, bandın hareketi boyunca yayılıyor. Üretim bandı sonunda su kuruyor ama, lifler kağıtta uzunlamasına yer alıyor

C3ng0

👑Efsanevi Grafiker👑
peki gazete neden su sızdırmaz :D gecen arkadasım söyledi bi gazete suyı sızdırmıyor denedim :D

gulsah_grafik

🌟Usta Tasarımcı🌟
Bende bu konu da bilgi ekliyeyim gerçi matbaacılarda bilir buna kağıdın su yönü denir ve hiç bi kağıt çeşidi su yönünün tersine düzgün bi şekilde yırtılmaz