Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Gestetner'lerde Alkol Sistemi ve Alkol Oranı

N/A7

🏆Pro Tasarımcı🏆
Arkadaşlar aranızda gestetner kullanan arkadaşlarımız var ise ve arada sırada alkolden dolayı problem yaşıyorlar ise size önereceğim bu miktarları uygulamanızı tavsiye ederim

1. Parlak kağıtlarda (Mat Kuşe) (Parlak Kuşe) vs Alkol Oranı %30 + %5 Hazne Suyu

2. Mat Kağıtlarda (1'inci hamur) (otokopi) vs Alkol Oranı %10 + %20 Hazne Suyu

3. Zeminli Baskılarda + Çok Tramlı Baskılarda %40 Alkol

Not: Zeminli Baskılarda Hazne Suyu Kullanmayınız

Benzer konular

N/A9

🏆Pro Tasarımcı🏆
Paylaşım için teşekkürler grafix.. Bu arada konu hazne suyundan açılmışken, kalıbınızın patlamasından muzdaripseniz... Hazne suyunu değiştirin...

N/A7

🏆Pro Tasarımcı🏆
Paylaşım için teşekkürler grafix.. Bu arada konu hazne suyundan açılmışken, kalıbınızın patlamasından muzdaripseniz... Hazne suyunu değiştirin...

kalıp deforme olmadığı sürece patlamaz ve fazla gerdirmemek şartıyla hazne suyuyla ne alaka anlayamadım?

N/A9

🏆Pro Tasarımcı🏆
Bunu bir ipucu olarak söyledim... Genelde matbaalarda ustalar birbirlerine suikast yaparlar.. Anlayamadıysanız anlatayım, aklınızda bulunsun... Şöyleki; deforma olmayan ve fazla gerdirmediğiniz bir kalıp takılıyken hazne suyuna bir damla benzin damlatın... İki dk. içinde patlayacak :D

N/A7

🏆Pro Tasarımcı🏆
Bunu bir ipucu olarak söyledim... Genelde matbaalarda ustalar birbirlerine suikast yaparlar.. Anlayamadıysanız anlatayım, aklınızda bulunsun... Şöyleki; deforma olmayan ve fazla gerdirmediğiniz bir kalıp takılıyken hazne suyuna bir damla benzin damlatın... İki dk. içinde patlayacak :D

size bunu kim söylemiş ise sallamış derim size mantıklı açıklamasını yapıyım ben ilk önce ondan sonra siz bi düşünün (15 mgr) kalınlığında üstelik alüminyum bir malzeme 1 damla benzin ile nasıl patlar 1 damlayı bırakın size derimki eğer elinizde var ise ofset bir makina %50 hazne suyu %50 benzin karıştırarak su kombinasyonuna doldurun ve merdaneleri kalıba verin 1 saatte o şekilde kalıba su verdirerek çalıştırın makinayı eğer patlar ise bende deniyecem sizde patladığına göre bendede hayli hayli patlayacaktır ben bu mesleği ölene dek bırakıcam her kulvarında hemde :D:D:D size birşey demiyorum burda çünkü ofset kullanmıyorsunuz heralde ama bunu size söyliyen bir usta ise ve yanınızda çalışıyor ise hemen işine son verin derim :D:D:D çünkü o adam hiçbirşey bilmiyor demekki

N/A9

🏆Pro Tasarımcı🏆
Öncelikle bunu bana söyleyen usta babam ve kendisi 40 yıllık matbaacı ve ayrıca bir matbaacı oğlu yani biz 3 kuşaktır matbaacılık yapıyoruz... (Yani sadece fazla forse verildiğinde patlamaz kalıp, böyle nüans şeyleri bilmek gerek) Ben burada kimseye yanlış bilgi vermem. Önce bir araştırın... Kovulmaktan korktuğunuz için deneyemiyorsanız, bir montöre sorun... Size bir şey daha söyleyeyim hazne suyuna benzin karıştırmak makinanın berbat bir şekilde ton yapmasına da neden olur ayrıca.. bunuda aklınızın bir köşesine yazın.. Niyetim kimseyle polemiğe girmek değil. Bildiklerimi aktarıyorum sadece...

N/A7

🏆Pro Tasarımcı🏆
Öncelikle bunu bana söyleyen usta babam ve kendisi 40 yıllık matbaacı ve ayrıca bir matbaacı oğlu yani biz 3 kuşaktır matbaacılık yapıyoruz... (Yani sadece fazla forse verildiğinde patlamaz kalıp, böyle nüans şeyleri bilmek gerek) Ben burada kimseye yanlış bilgi vermem. Önce bir araştırın... Kovulmaktan korktuğunuz için deneyemiyorsanız, bir montöre sorun... Size bir şey daha söyleyeyim hazne suyuna benzin karıştırmak makinanın berbat bir şekilde ton yapmasına da neden olur ayrıca.. bunuda aklınızın bir köşesine yazın.. Niyetim kimseyle polemiğe girmek değil. Bildiklerimi aktarıyorum sadece...

bende bu anlattıklarınız üzerime alınmıyorum zaten 14 yılım oldu matbaacılık sektöründe acayip derecede ton yapmayı sadece benzin değil bi çok şey sağlar ama sizin demiş olduğunuza bi anlam veremedim ozaman şöyle birşey yapalım ben bu işlemi videoya kayıt edicem ve burda yayınlıycam sizin dediğiniz şeyi ve göreceksiniz hangisi doğru hangisi yanlış kovulmaktan bahsederkenede sanki bana biraz aşşağılayıcı cevap verdiniz gibime geldi siz bu tür şeylerden dolayı eleman kovabiliyorsunuz yani ilginç :D

ss_sena

🌟Usta Tasarımcı🌟
arkadaşlar bilgilerinizden yararlanıyoruz teşekkürler de herkesin iyi olduğu konular vardır ve bunu yıllarla sınırlandırmak yanlıştır...insan 1 yılda kendini vererek gayret ederse 10 yılda öğrenen kişi kadar bilgiye sahip olabilir...tartışmaya gerek yok...ve bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler...

N/A9

🏆Pro Tasarımcı🏆
yazdıklarınızı unutuyosunuz galiba bunu yapan ustayı kovmamızı söyleyen sizdiniz... Ben ona istinaden böyle bir cevap yazdım... :D Siz bu işlemi yapıp videoya kaydedersinizde... Hazne suyuna karıştırdığınız maddenin benzin olduğunu koklayarak mı anlayacağız.. Yanlış anlamayın ama sizi tanımıyorum... Bana özelden matbaanızın adresini pm atın gelip benzini ben koyayım makinanıza öyle videoya çekelim o zaman:D nasıl fikir ama.. ben sevdim..:D

muzzi

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar. Bilgilerinizi paylaşmanız çok güzel bişey tabiki, ben hayalin arkadaşımızın söylediği şeyi yıllar önce bir ustadan duymuştum. ama denemedim şimdi bir kişiden daha duyunca doğru olma olasılığı yüksek bence.

N/A7

🏆Pro Tasarımcı🏆
adresi pm den attım en kısa zamanda bekliyorum :D

N/A9

🏆Pro Tasarımcı🏆
Siz bayağı ciddiye aldınız, onur gurur meselesi yaptınız olayı yahu... Arkadaşlar gerçekten atmış adresini pm den :D benim işim gücüm var arkadaşım.. Ama yolum o tarafa düşerse söz elimde bir bidon benzinle gelcem :D...

plotter

🌟Usta Tasarımcı🌟
siz burda böyle atışıyosunuz.. gidince kesin kavga edersiniz...:DD:

N/A9

🏆Pro Tasarımcı🏆
siz burda böyle atışıyosunuz.. gidince kesin kavga edersiniz...:DD:

Yok canım atışmak falan.. :D Didiştik birazcık işte.. Niye atışayım o kendi doğrusunu söylüyor, ben kendi doğrumu, kimsede art niyet yok meraklanma.. :D

N/A6

🌟Usta Tasarımcı🌟
Herkes iyi bildiği konuda yazsın lütfen. Kalıbı Benzin vidonuna dahi asanız bir şey olmaz. Hatta üzerinde boya kuruyan kalıpları benzin ile temizliyorduk eskiden. Solvent icat oldu benzin tarih oldu. Kulaktan dolma bilgiler ile bilgi vermeyelim lütfen! Bu güne kadar ofsete kaç kalıp taktım bilmiyorum ama epeeey taktım galiba kalıpları bizim çıraktan başka hiç bir kimyasal patlatmıyuor :)

N/A7

🏆Pro Tasarımcı🏆
Herkes iyi bildiği konuda yazsın lütfen. Kalıbı Benzin vidonuna dahi asanız bir şey olmaz. Hatta üzerinde boya kuruyan kalıpları benzin ile temizliyorduk eskiden. Solvent icat oldu benzin tarih oldu. Kulaktan dolma bilgiler ile bilgi vermeyelim lütfen! Bu güne kadar ofsete kaç kalıp taktım bilmiyorum ama epeeey taktım galiba kalıpları bizim çıraktan başka hiç bir kimyasal patlatmıyuor :)

teşekkür ederim sevgili matbaacı abim :D

htmetin

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar konu baştan sona yanlış Zaten.. Konuyu açan arkadaş Alkol değerlerinden bahsetmiş ama gerçekten alkolü fazla kaçırmış olacakki yazdıklarının gerçekle bir alakası yok malesef. %40 Alkol nedir yahu..? Taş çatlasın hazne suyu katılmış sertliği ayarlanmış bir suya en fazla %10 alkol katılır.. fazlası hem ziyan hemde kalıba zarar verir.. Lütfen doğru bilgi paylaşımı yapalım.

Kalıp patlaması olayına gelince.. 30 yaşındayım 15 yıldır matbaacıyım <Gestetnerde yaptığım milyon baskılara güvenerek söylüyorum.. daha ben kalıp patladığını görmedim.. Bırak benzini; alüminyum-*çinko karışmı kalıplar, petrol rafinerisine düşse yine patlamaz.. :)

lanetdunya

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ben anlamam abi veriden, %40'dan falan. kalıbı bile lavabo açıcı ile açarım ben. kalıbı açarım hazne suyuymuş, alkolmüş, zamkmış falan hiç ilgilenmem. yallah baskıya :)

şaka bi yana ama konu yanlış. boyanın kalitesinden, kalıbın kalitesinden, fikser kullanıp kullanmamasından, hatta hava şartlarından bile; usta bilir ne ayar çekeceğini.

ecomontor

🌱Yeni Üye🌱
tamamen saçmalık ben 22 yıldır montörlük yapıyorum hazne içine banyo koyulduğuna çok şahit oldum fakat banyo bile kalıbı uçurmaktan öteye gidemez kalıp yıltılmasının yegane sebebi blanket forsasının orantısız verilmesinden kaynaklanır