Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Grafik Tasarım hakkında lütfen bir bakın

darKGuitarisT

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar öncelikle selamlar.Ben Bursada yaşıyorum. Radyo ve Televizyon mezunuyum.Fakat bizim medya işi İstanbul ve Ankara dışında ölü olduğu için mesleğimi Bursa içerisinde icra edemiyorum.Açıkçası Bursadanda ayrılmak istemiyorum.Kendi sektörüm dışında başka sektörlerde iş bulmakta açıkçası çok zor benim için.Bursa içerisinde genelde ya otosanayi sisteminde işler bulunmakta yada benim istediğim yerlerde min 4-5 yıl deneyim istemekteler.Malum bende yeni üniversite mezunu olduğum için hiç deneyimim yok.Birçok iş ilanında (Türkiye genelinde ) grafik-web tasarım üzerine iş ilanları görüyorum.Açıkçası Bursada bu sektör hakkında bilgisini alabileceğim kimsede yok.Bilgeadam adındaki kursu mutlaka duyanlarınız olmuştur.Bursaya şube açtılar.Ankara ve İstanbulda bu kurstan mezun olup 800-1500 tl arası işe başlayan ve hala devam ettirmekte olan birçok arkadaşım var.Şimdi size soracağım şu bu kursun fiyatı 300 saat/200 saat web tasarım 100 saat grafik tasarım = 4.5 ay / 8.500 tl . Bu fiyat hat safhada fazla benim için fakat kendimi sıkıp bir şekilde halledebilirim.Bana kursun 4.5 ay sürdüğünü 4.5 ay sonunda zaten bir iş yapabilecek konuma geleceğimi ilk 5 ay kendimi sıkıp geri kalan taksitlerini iş bulup ödeyebileceğimi söylediler[Yaklaşık 24 ay senet ile :) ].Staj garantileri varmış ama iş garantimiz yok dediler.Sadece çalıştığı şirketlere önerebileceklerini söylediler.Şimdi sizden ricam bu bilgeadam bana yararlı olur mu? 4.5 ay sonunda gerçekten bir iş yapabilecek duruma gelebilirmiyim? Bileniniz varsa bu Bursa piyasası nasıldır ? 4.5 ay gidip sonrasında eğer iş bulamazsam geri kalan senetler feci duruma sokar beni ondan dolayı günlerdir kara kara düşünüyorum.Buradan sanırım belgeler sertifikarlar alıcakmışım sanırım.Bunların yararı ne gibidir? Yada bana başka tavsiyelerde bulunabilir misiniz ? Okuduğunuz ve yardım ettiğiniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:

skyfox

👑Efsanevi Grafiker👑
Çalışmak istediğin işkolunda bir iş bul. (Fakat asıl çalışmak istediğin firma değil, aynı işkolunda iştigal eden başka bir firma olsun.)

Üniversite mezunu olduğunu, yeteneklerinin ve donanımının bir bölümünü GİZLEYEREK ve o işi çok istediğini belirterek ve gerekirse defalarca müracaat et..

Sen, o işi gerçekten isteyip istemediğinden emin olduktan ve;
O işletme senin, onların aradığı/çalışmak istediği kişi olup olmadığına karar verdikten sonra oturur konuşursun. Eğer anlaşırsan ve istiyorsan kalır, ilerlersin..

Yok anlaşamazsan, o zaman asıl çalışmak istediğin firmaya az da olsa deneyim ve birikimlerinle gidersin.. :)

Uzun iş gibi gelmesin.

Bir düşün, son üç-beş ayın nasıl geçti? O zaman başlamış olsaydın, bugünlerde sonucunu almıştın.. :wink:

darKGuitarisT

🌱Yeni Üye🌱
Çalışmak istediğin işkolunda bir iş bul. (Fakat asıl çalışmak istediğin firma değil, aynı işkolunda iştigal eden başka bir firma olsun.)

Üniversite mezunu olduğunu, yeteneklerinin ve donanımının bir bölümünü GİZLEYEREK ve o işi çok istediğini belirterek ve gerekirse defalarca müracaat et..

Sen, o işi gerçekten isteyip istemediğinden emin olduktan ve;
O işletme senin, onların aradığı/çalışmak istediği kişi olup olmadığına karar verdikten sonra oturur konuşursun. Eğer anlaşırsan ve istiyorsan kalır, ilerlersin..

Yok anlaşamazsan, o zaman asıl çalışmak istediğin firmaya az da olsa deneyim ve birikimlerinle gidersin.. :)

Uzun iş gibi gelmesin.

Bir düşün, son üç-beş ayın nasıl geçti? O zaman başlamış olsaydın, bugünlerde sonucunu almıştın.. :wink:

Üstad medya işinden hiç ümidim yok.Sektör değiştirmeyi planlıyorum.Sanayi tarzı şeyler bana göre değil.Aynı zamanda müzisyenim fakat ne yazıkki müziktende para kazanılmıyor artık.Aklıma en çok yatan meslek grafikerlik oldu.Sadece bu kursa gittiğimde bana faydası olur mu ? Bu kursun verdiği sertifikalar ne kadar geçerli? 4.5 ay bitiminde gerçekten bir grafiker gibi iş bulabilecek kapasiteye gelebilirmiyim? İş bulma olanaklarım nelerdir bulsamda ne tür maaşlar dönüyor bu piyasada ? Genel ama özellikle Bursada bu sektörü bilen büyüklerimden ve arkadaşlarımdan yardım istiyorum.

luxor

🌱Yeni Üye🌱
Kursa başlamak elbette teorik olarak fikirlerini uygulamaya dökme konusuna yolunu açabilir.
kurs sertifikaları geçerli olacaktır elbette ve kursa gitmen evet faydalı. ancak firmalar da hızlı iş bitirmek açısından doğal olarak tecrübeli arkadaşlarla çalışmayı isterler.
Dolayısıyla, kendini de sürekli geliştirmen gereken bir sektör seçiyorsun. öyle ki reklam sektörü gerek tasarım, gerek fikir konusunda sürekli gelişiyor. En önemlisi bir farklılığın olması ki bu seçtiğin sektörde yolunu açsın.
sürekli tasarımlar yaparak ve araştırarak- uygulayarak - deneyerek gelişime açık olman gerekiyor kanaatindeyim.
kursu bitirip, kurs bilgisiyle istediğin kapasiteye elbette ulaşamazsın. kurs sana programları kullanmayı ve belli bir tasarımı, ilgili programlar ile yapılış yollarını - mantığını anlatır.
sana tasarım kabiliyeti konusunda destek olamaz .Bu konuda kitaplar(Tasarım) ile ve gerekiyorsa programlama(web) konularında kendini geliştirmen şart elbette. Kurs sonrası çalışmaya başlayacağın bir firmada kendini sürekli geliştirmen (aybaşını bekleyen biri olmadan) ve belli bir süreç sonunda taşlar yerli yerine oturduktan sonra sürekli daha iyi tecrübe ve daha iyi firmalar ile yoluna devam etmen en mantıklı yol bence. Parayı ilk etapta ikinci plana atman şart. tasarım sadece programları kullanmayı bilmek demek değildir. Gireceğin ajansların senden bekledikleri yetenekler olacaktır.
selamlar, başarılar
yolun açık olsun.

darKGuitarisT

🌱Yeni Üye🌱
Kursa başlamak elbette teorik olarak fikirlerini uygulamaya dökme konusuna yolunu açabilir.
kurs sertifikaları geçerli olacaktır elbette ve kursa gitmen evet faydalı. ancak firmalar da hızlı iş bitirmek açısından doğal olarak tecrübeli arkadaşlarla çalışmayı isterler.
Dolayısıyla, kendini de sürekli geliştirmen gereken bir sektör seçiyorsun. öyle ki reklam sektörü gerek tasarım, gerek fikir konusunda sürekli gelişiyor. En önemlisi bir farklılığın olması ki bu seçtiğin sektörde yolunu açsın.
sürekli tasarımlar yaparak ve araştırarak- uygulayarak - deneyerek gelişime açık olman gerekiyor kanaatindeyim.
kursu bitirip, kurs bilgisiyle istediğin kapasiteye elbette ulaşamazsın. kurs sana programları kullanmayı ve belli bir tasarımı, ilgili programlar ile yapılış yollarını - mantığını anlatır.
sana tasarım kabiliyeti konusunda destek olamaz .Bu konuda kitaplar(Tasarım) ile ve gerekiyorsa programlama(web) konularında kendini geliştirmen şart elbette. Kurs sonrası çalışmaya başlayacağın bir firmada kendini sürekli geliştirmen (aybaşını bekleyen biri olmadan) ve belli bir süreç sonunda taşlar yerli yerine oturduktan sonra sürekli daha iyi tecrübe ve daha iyi firmalar ile yoluna devam etmen en mantıklı yol bence. Parayı ilk etapta ikinci plana atman şart. tasarım sadece programları kullanmayı bilmek demek değildir. Gireceğin ajansların senden bekledikleri yetenekler olacaktır.
selamlar, başarılar
yolun açık olsun.

İşte benimde kafamı kurcalayan nokta bu.Sonuçta evet program öğrenicem orada.Bilgisayar programı öğrenmekte pek birşey yok önemli olan hayal gücü ve tasarım işi.Acaba ben bu kursu bitirdiğimde hayal gücüme bir katkısı olacak mı becerebilir miyim beceremez miyim hiç bir fikrim yok açıkçası