Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Grafik tasarımında dile getirilmeyen kurallar - sorunlar

irm.art

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Sanırım dünyanın neresinde olursanız olun, yaratıcıların çektiği sorunlar hep aynı kalacak.

1. Fontlarınız , işinizi üzerinde gösterdiğiniz bilgisayarda bulunan, muhtemel en kötü font olarak varsayılacaktır.
  2. Eğer elinizde iki adet fotoğraf varsa, kötü olanı yazıcıya gidecektir.
  3. Ne kadar az vaktiniz varsa, bilgisayarınız o kadar işe yaramaz olacaktır.
  4. Satış bölümündeki elemanlar tarafından verilen sözlerin gerçekte hiçbir dayanağı yoktur.
  5. Satış bölümü elemanları her şeyi söz verebilirler.
  6. Eğer bir metin iki sözcük içeriyorsa bir tanesi yanlış yazılacaktır.
  7. Hız. Kalite. Karşılanabilirlik. Herhangi bir tanesini secin.
  8. İş yanlışsa bu asla grafik operaötürün suçu değildir.
  9. Sildiğiniz “içindekiler", müşterinin ilk bakacağı ilk şey olacaktır.
  10. OCR (Optik Karakter Tanıma) iyi bir komedidir.
  11. Eğer müşteriye üç adet tasarım gösterilecekse, sizin en az favoriniz olan veya her birinin herhangi bir en kötü kombinasyonu seçilecektir.
  12. Eğer iki adet tasarım gösterilecekse, başka bir üçüncü istenecektir. Bu da sağlanırsa, ilk ikisinden biri seçilecektir.
  13. Daha fazla kopya talep ederseniz, bunlar .jpg olarak gönderilecektir. Eğer resim isterseniz, powerpoint sunumları gönderilecektir.
  14. Müşteriler, kurumsal logolarını kullanılabilir, çıkışa hazır şekilde bulundurmazlar, bu yüzden sormanıza gerek yok.
  15. En iyi tasarımlar asla müşteri ile etkileşimden sağ çıkamazlar.
  16. Müşterinin eşinin adını yanlış telaffuz edeceksiniz.
  17. Sahip olduğunuz en iyi fikir daha önceden tescillidir.
  18. Kodunuzdaki hataları bulmanın en iyi yolu müşteriye, „bir yenilik“ göstermektir.
  19. Kafanızdaki imaja uygun bir (stok) fotoğraf daha çekilmemiştir.
  20. Yaratıcı ilham stüdyoya olan uzaklıkla ters orantılı olarak gelir.
  21. İşi bitirmek için izin verilen zamanla, müşteri tarafından şikayet edeceği şeyler üzerinde çalışması gereken zamanlar ters orantılıdır.
  22. Doktorlar, astronotlar ve tesisatçılar işlerini yapmak icin eğitime ihtiyaç duyarlar, fakat bilgisayarı olan herhangi bir kişi grafik tasarımcısıdır.
  23. Teknik destek SSS’si (FAQ) ne kadar ayrıntılı olursa olsun hiç kimse sizin sorunuzu daha önce duymamıştır.
  24. Müşterinin bir tasarımındaki renklerin sayısı orijinal spesifikasyonlardakinden (original bid specs) iki tane fazladır.
  25. Müşterinin diski sizin donanımıınızda çalışmaz & çalıştığı zaman ise kullanılamaz halde tescilli resimler barındırır.
  26. Eğer müşterinizin diskini okumak için yeni donanım satın alırsanız, bu, alacağınız bu tipteki disklerin en sonuncusu olacaktır.
  27. Müşteriniz çoğu zaman tasarımınızı beğenmeyecek ama neden olduğunu pek de bilmeyecektir.
  28. Bilgisayar çökmeleri her zaman işinizi kaydetmeden 30 saniye önce gercekleşir.
  29. Ne istediğini kesinlikle bilen bir müşteri, hiçbir fikri olmayan müşteriden daha kötüdür.
  30. Sağlayacak içerikleri olmayan müşteriler Lorem Ipsum’un kullanımı hakkında şikayet edeceklerdir.
  31. Her şey bir an önce yapılmalıdır, son tarihler inanılmaz önemlidir, ta ki müşteriniz malzeme sağlayıp, işinizi onaylayana kadar.
  32. Müşteri her zaman haklıdır. Ve aptaldır.

Sizin de ekleyeceğiniz maddeler kesinlikle vardır diye düşünüyorum...

Not: alıntıdır.

Sitelerde dolaşırken içerikler hoşuma gittiği için sizlerle de paylaşmak istedim.

émmst

👑Efsanevi Grafiker👑
33. Siz işi Jpeg olarak atarsınız müşteri mutlaka maketini de görmek ister.
34. Yanınızda oturduklarında tasarıma katkıları olduklarını sanıp sürekli konuşurlar.
35. Yanınızda oturup sizi sinir ettikleri yetmiyormuş gibi tasarım parasından indirim isterler ve bahane olarak beraber yaptık derler!
36. Her işi göndermeden önce mutlaka ACİL ibaresi konulur işi onaya gönderirsiniz en üstten en alta herkes bir yorum yapar çorba olur 1 hafta toplayamazsınız.

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
Güzel paylaşım, teşekkürler:)

Çaresiz kaldığım bir durumu da ben eklemek isterim,
Müşteri sizden "farklı", "değişik", "ilginç" gibi havada kelimeler kullanarak tasarımlar ister, bunu ancak deneme yanılma yöntemiyle gerçekleştirebilirsiniz ki bu onlarca tasarım anlamına gelir :)

limoni

🏅Acemi Tasarımcı🏅
37.Tasarım bitmiştir.Müşteriye sunulur beğenilir ama son anda mutlaka düzeni bozacak bir resim veya yazı yazılması istenir.Bu bazen ufak kaydırmalarla halledilebilir ama bazen sil baştan yapmanız gerekebilir.Hem işide baskıya göndermeniz gerekiyodur.

irm.art

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Güzel paylaşım, teşekkürler:)

Çaresiz kaldığım bir durumu da ben eklemek isterim,
Müşteri sizden "farklı", "değişik", "ilginç" gibi havada kelimeler kullanarak tasarımlar ister, bunu ancak deneme yanılma yöntemiyle gerçekleştirebilirsiniz ki bu onlarca tasarım anlamına gelir :)

devamı olarak düşünüyorum
... ve bu çıkan onlarca tasarımın hiçbirininde maliyetini alamayız. Neden? ben bu kadar istemedim ki farklı değişik vb istedim. E kardeşim biz nerden bilelim senin farklılık anlayışını...

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑
Teşekkürler paylaşım için.. Bu liste 9999 taneye çıkarılabilir.. Ama çok güzel bi konuya parmak basmışsın.. ;)

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
devamı olarak düşünüyorum
... ve bu çıkan onlarca tasarımın hiçbirininde maliyetini alamayız. Neden? ben bu kadar istemedim ki farklı değişik vb istedim. E kardeşim biz nerden bilelim senin farklılık anlayışını...

Ben genelde etiket ve ambalaj tasarımı yapıyorum, bir gün şunu deneyeceğim, benden "farklı", "değişik" tasarım istendiğinde örnek veriyorum ürün beyaz peynirse, ortaya kocaman uçan daire veya E.T. resmi koyacağım, herhalde bundan daha farklı bir çalışma olamaz :)

levograf

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Kutluyorum İrem çok güzel irdelenmiş konular bunlar. Ortak problemlerimiz

irm.art

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Ben genelde etiket ve ambalaj tasarımı yapıyorum, bir gün şunu deneyeceğim, benden "farklı", "değişik" tasarım istendiğinde örnek veriyorum ürün beyaz peynirse, ortaya kocaman uçan daire veya E.T. resmi koyacağım, herhalde bundan daha farklı bir çalışma olamaz :)

:D:D kesinlikle bu şekilde davranmalıyız. Sonunda ya iş bizim olur evet bu gerçekten bu işi biliyor denilir yada manykamıdır nedir bu adam...:D

teşekkür ederim levograf

grafiker.iso

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Her meslekte olduğu gibi grafik tasarımda da yüzlerce sorun ile karşılaşmak olağandır. Grafik tasarımcının esas yükümlülüğü bu sorunlardan şikayet ederek isyan etmek değildir. Bütün bu sorunların üstesinden nasıl gelinir diye kafa yorup uygulamalarını ona göre yapmak ve bakış perspektifini genişletmektir.
Öncelikle grafiker, grafik yönünden donanımını tam yapmalıdır.
Kendini tanıdığı gibi müşterisini de tanıyabilecek sosyoloji ve psikoloji bilgisine sahip olmalıdır. Yaptığı işin her noktasına izah getirebilecek bilgi ve anlatım(konuşma dilini kullanma) yeterliligine sahip olmalıdır. İşe başlamadan önce gerekli malzemelerin temini için müşteriyi azami derecede zorlamalıdır(ki oluşabilecek eksiklikler dolayısıyle müşterinin söyleyecek sözü olmasın). Yaptığınız işler, sizin öyle bir referansınız olsun ki; müşterinizin güvenini baştan kazanın. En başta müşterinizle öyle bir diyalog kurun ki, müşteri yapacağınız çalışmanın en iyi olacağı konusunda önyargı ile dolmuş olsun....
Grafik tasarımcı, kendi üzerine düşen görevi tam yaptığı sürece, sorunların ne kadar az ve büyütülmemesi gerektiğini doğal olarak görecektir.

irm.art

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Her meslekte olduğu gibi grafik tasarımda da yüzlerce sorun ile karşılaşmak olağandır. Grafik tasarımcının esas yükümlülüğü bu sorunlardan şikayet ederek isyan etmek değildir. Bütün bu sorunların üstesinden nasıl gelinir diye kafa yorup uygulamalarını ona göre yapmak ve bakış perspektifini genişletmektir.
Kendini tanıdığı gibi müşterisini de tanıyabilecek sosyoloji ve psikoloji bilgisine sahip olmalıdır. Yaptığı işin her noktasına izah getirebilecek bilgi ve anlatım(konuşma dilini kullanma) yeterliligine sahip olmalıdır. İşe başlamadan önce gerekli malzemelerin temini için müşteriyi azami derecede zorlamalıdır(ki oluşabilecek eksiklikler dolayısıyle müşterinin söyleyecek sözü olmasın). Yaptığınız işler, sizin öyle bir referansınız olsun ki; müşterinizin güvenini baştan kazanın. En başta müşterinizle öyle bir diyalog kurun ki, müşteri yapacağınız çalışmanın en iyi olacağı konusunda önyargı ile dolmuş olsun....
Grafik tasarımcı, kendi üzerine düşen görevi tam yaptığı sürece, sorunların ne kadar az ve büyütülmemesi gerektiğini doğal olarak görecektir.

Evet oluru ve olması gereken budur. Gelişmiş ülkelerde de inanın bunlar sağlanmış durumda. Belki Türkiye de ileri derece de yol katetmiş durumda. Ama belli bir noktadan sonra grafikerin elinden hiçbirşey gelmiyor. Misal vereyim matbaada çalışan bir grafiker müşterilerle iletişim kurmuyor iletişim kuracağı kişi patronu. işi yapıcak, patrona sunucak ve sonuç olarak birçok kargaşa ortaya çıkacak peki bu tasarımcının elinde mi? Şimdi bu arkadaşımız ne yapsın?

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑

Yani diyorsunuz ki: bir dolmuş şöförü Önce çok iyi araba kullanacak, sonra güzergahını iyi bilecek, kıyafetine dikkat edecekki insan içine çıkıyor, haa ama yetmez matematiği kuvvetli olacak, konuşması düzgün olacak değil mi? sonuçta diyoloğa girecek, bukadarıda yetmez ya araba bozulursa bide tamir bilecek.... bu uzar gider..

Şimdi:
1.) Siz dolmuşa (minibüse) binerken tüm bu özelliklere sahip şoför arıyormusunuz?
2.) Bukadar özelliğin tamamının en iyi derecede mi olması gerekiyor? (Matemetik Profesörü, Motor Mühendisi v.b.)
3.) Tüm özellikleri barındıran biri neden Şoförlük yapsın ki?
4.) Diyelim ki hepsi çok iyi derecede,.. ve Şoförlük yapıyor sorun bakalım hiç sorun yaşamıyormu gün içinde, müşterileyle?

Sonuç:
Elbette toplum bilinci ve hizmet sektörü içinde bazı vasıflara sahip olmak şart ki bu vasıflar derecemizi hatta maddi imkanlarımızı belirler, ancak siz nekadar donanıma sahip olursanız olun ikili ilişkilerde karşı tarafın sahip olamadığı donanım sizin sıkıntılarınızı meydana getirir ve bunların çözümü sadece sizinle olmaz, olamaz... Bizler şikayetçi olmakla Şikayet belirtmek ve bunu düzeltmek için yapılacak şeylerin varolduğu ayırabilecek kadar bilinçliyiz.. Önemli olan müşteri sıfatındaki kişinin sizinle gireceği diyoloğun zeminini oluşturacak bir otokontrol, hatta bir işletme politikası yaratmaktır buda işverenlerin elindedir..

grafiker.iso

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Sorunlar hiç bir zaman sıfıra inmez. Ferdi sorumlulukların yerine getirilmesi, muhtemel sorunları en aza indirir. Ve ayrıca sorunları ortaya koyma, savunma ve ortadan kaldırmak için haklı çaba sergilemenin de temelini oluşturur. Bir söz söylediğiniz zaman, karşınızdaki muhatap sizin eksikliklerinizle bahane üretemez. Böylelikle daha çabuk sonuca ulaşılır.
İdeal olanı istiyorsanız, önce kendinizden başlamalısınız.

irm.art

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
İdeal olanı istiyorsanız, önce kendinizden başlamalısınız.

Şunu unutmayarak yorum yapmayı yeğlerim...
Kendimizden başlayabilmemiz için maddi açıdan kazanç sağlayacağımız yerin bizlere kendi ideallerimizi sunma fırsatını verip vermediğini göz önünde bulundurmamız gerekli...
Çıkardığınız işleri de birkenara bıraktım ortamınız oturduğunuz sandalyeden tuttuğunuz mause'a kadar başkasının seçimi ise bunda yapabileceğiniz çokfazlaq birşey yok. Altımda ki sandalye siyah renkte ise Benim idealimdeki de yeşil ise nasıl ve nerden başlayabilirim ki...?

Bu tartışma boyutunu daha fazla uzatmak istemiyorum yorumlarınız için teşekkürler. Bizler konumun içeriği ile kısa maddeler şeklinde gitmeye devam edelim...

serap anıl

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Benim ürettiğim zor müşteri formülleri:
-Tasarım konusunda bilgiçlik taslıyorsa hemen bir çay ikram edip bilgisayarın başından kalkar,"lütfen bana istediğiniz tasarımı en ince detaylarına kadar anlatın"derim.(Müşteriye topu atarım.)Hızlı başlar ama o kadar suskun dururum ki; hiç yorum getirmemem müşteriye psikolojik baskı yapar, çok ciddi dinlerim, asla soru sormam,bilgiçlik yavaşlar.
-Sonra bilgisayarın başına geçer ne istiyosa sallama yaparım.
-Bitirdiğim anda mausu bırakır,müşteriye döner "siz beğendiniz mi? diye sorarım.
-Evet derse "ben hiç beğenmedim ama parayı veren düdüğü çalar,kullanıcak olan sizsiniz önemli olan sizin beğenmeniz "derim.
-Psikolojik baskım ve kafa karıştırmam o noktada başlar ve müşteri topu bana atmaya başlar. Şurası şöylemi olsaydı dediği anda "bana biraz müsade edin, bir tasarım taslağıda ben hazırlıyayım, ücretini istemiyorum" derim.
-O dakikadan itibaren müşteriyle hiç ilgilenmem, kendi bildiğimi okurum.
-Bittiği andada "aslında boşuna zaman kaybettik, siz zaten beğenmiştiniz öncekini"der; yaptığımı siler,koltuğuma yaslanırım.
-Müşteri paniklenir ve işi sildiğime üzülür, "aslında çok da güzel olmuştu, keşke silmeseydiniz"dediği anda cont Z yapar,işi geri alırım.
-Benim yaptığım tasarımı incelemeye başladığı anda bana teslim olmuştur.

émmst

👑Efsanevi Grafiker👑
Benim ürettiğim zor müşteri formülleri:
-Tasarım konusunda bilgiçlik taslıyorsa hemen bir çay ikram edip bilgisayarın başından kalkar,"lütfen bana istediğiniz tasarımı en ince detaylarına kadar anlatın"derim.(Müşteriye topu atarım.)Hızlı başlar ama o kadar suskun dururum ki; hiç yorum getirmemem müşteriye psikolojik baskı yapar, çok ciddi dinlerim, asla soru sormam,bilgiçlik yavaşlar.
-Sonra bilgisayarın başına geçer ne istiyosa sallama yaparım.
-Bitirdiğim anda mausu bırakır,müşteriye döner "siz beğendiniz mi? diye sorarım.
-Evet derse "ben hiç beğenmedim ama parayı veren düdüğü çalar,kullanıcak olan sizsiniz önemli olan sizin beğenmeniz "derim.
-Psikolojik baskım ve kafa karıştırmam o noktada başlar ve müşteri topu bana atmaya başlar. Şurası şöylemi olsaydı dediği anda "bana biraz müsade edin, bir tasarım taslağıda ben hazırlıyayım, ücretini istemiyorum" derim.
-O dakikadan itibaren müşteriyle hiç ilgilenmem, kendi bildiğimi okurum.
-Bittiği andada "aslında boşuna zaman kaybettik, siz zaten beğenmiştiniz öncekini"der; yaptığımı siler,koltuğuma yaslanırım.
-Müşteri paniklenir ve işi sildiğime üzülür, "aslında çok da güzel olmuştu, keşke silmeseydiniz"dediği anda cont Z yapar,işi geri alırım.
-Benim yaptığım tasarımı incelemeye başladığı anda bana teslim olmuştur.

Siz baya zorlu bir yol seçmişsiniz valla..Her müşterinin bu durumda böyle yapacağını sanmıyorum..Ters etki de yapabilir:)

irm.art

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Serap hanım bana kalırsa da işin en zor kısmından yola çıkmış. Bana bu dediğiniz sadece masallarda olur gibime geliyor. İşin en iyi kısmından bakıyorsunuz. emmst arkadaşımında dediği gibi ters tepme olasılığı oldukça yüksek.

serap anıl

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Yukarıdaki iki arkadaşım izlediğim yolun ters tepebileceğini düşünmüş. Ters tepme olasılığı yüzdesi sıfır. Çünkü ben zaten yaptığım işi silmişim, parada istemiyceğimi peşin söylemişim. Sonuçta müşterinin yaptığıda olsa benim yaptığımda olsa müşterimin işi yapılmış ve ben paramı haketmişim. Bunlar çok zevkli oyunlar ama rolünüzü iyi oynadığınız takdirde, bence bi deneyin sizde.Sevgilerimle...

irm.art

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Size bol şanslar serap hanım fikirsel tatminkarlığımı almadan bir işi denemem. Teşekkür ederim.