Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Ugurkan83

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ben 2 sene önce yardımcı grafiker olarak işe girdim ist bi ajansta 800 ytl yubi sen boş ver kayseriyi ist gel dostum :D en kötü iltimalle 1250 girersin işe

benim niyetim var istanbul'a gelme konusunda.. grafiker arayan sağlam biryer var mı bildiğin?

design_tolga

🌟Usta Tasarımcı🌟
arkadaslar herkes guzel konulara değinmiş. Ben öncelikle bu işin okulunu okumadım. fakat ilgim merakım beni bi yerlere getirdi ilk corel öğrendim 800 tl maasla basladım sadece 2 yıl önce coreli cok hızlı kullanınca bıl halt zannetım kendımı sonra baktımkı dısarı corel birşey değil bende tasarımcı değilmişim kendimi geliştirmeye karar verdım gece gunduz videolar izledim dersler dinledim ve buarada 4 ıs degıstırdım hepsıde farklı sektorler matbaa dijital ve dokuma etiket tasarımcılıgı. cok uzatmayacagım su an illustrator photoshop corel kullanıyorum ve yenı basladıgım cinema 4d derslerınden onu ogrenmeye calsııyorum bunlar ılgı meraktır dıyebılırsınız ne ısıne yarayacak 4d merak işte :D... ve bı kac arkadas ne konusursan basta oyle gıder maasın demıs cok dogru su an 1500 lıra alıyorum belkı az ama 2-3 senelık bırı oldugum ıcın bunu basarı görüyorum kendımce ve sundan da emınım 2 sene sonra 2500 alacagım cunku hedef belırlemek kendıne yol cızmek ve gelıstırmek basarıyı getırıyor. kendımı tasarımda da gelıstırdım sadece program ogrenmekle kalmadım. gittiğim iş basvurularında portfolyo ıstenıyo verıyorum ama aynı zamanda benden bırsey ısteyın onun hakkında sıze cesıtlı tasarım yapayım maıl atayım dıyorum ve yapıp gonderdıkten sonra ıs basvurularında 1-0 one gecmıs oluyorum. ve cok sukur basvurdugum her ıse alındım hıc alınmadıgım olmadı. konu darmadagın oldu her yerden bırsey yazdım :D susuyum en ıyısı

design_tolga

🌟Usta Tasarımcı🌟
arkadaslar birde herkesin tasarımcıyım havasında deyıp kendını kenara cekıyor. Yahu tasarımcı dediğin zaten 4-5 bin tl alır elle çizme yeteneği olur sonra onu ekrana yansıtır ve bu tür tasarımcılar ayda maksimum 3 calısma yapar ve bunlar cok guzel olur. piyasada kı grafıkerler tabıkı hazır kullanacak köreliyor mu evet köreliyor fakat adam gunde 10 tane sıfırdan ıs yapacaksa hepsnı cızecek halı yok dımı kımseye haksızlık etmeyelım sartlar kotu hepsi bu bence

caferaslan

🌱Yeni Üye🌱
Ankara'da yaşıyorum bu mesleğe 19 yılımı verdim. Aldus freehandlerle, Design Studiolarla MacDrawlarla başladım. 10 inchlik siyahbeyaz bir ekranla... Hiç uyumadan kaç gece çalıştığımı bilirim. Matbaa mantığını Renk ayrımını, cmyk'yı sökeyim derken geçti yıllar. Çok iyi bir tasarım ustasıyla birlikte çalıştım (bilgisayar kullanmayı bilmiyordu). birbirimize el, göz, düşünce olduk. O kadar yüksem bir maaş alıyordum ki, ay sonunda hala paran oluyordu. Sonra programlar gelişti, mesleğe ilgi çoğaldı, herkes de grafiker oldu, traş payını bilmeyen, renk uyumunu bilmeyen, matbaa mantığını bilmeyen, tasarımın t'sini bilmeyen grafiker oldu. Bir programı öğrenen grafiker oldu. E nooldu.. Alternatif çoğaldı üç otuz paraya tasarımlar yapıldı. Günü kurtarmak adına bedavaya çalışıldı. Ve bu seviyeye gelindi. Mesleğe çok iyi bildiğim için hala maaşım iyi.. Ama bu maaşların düşük olması biraz da bizim suçumuz değil mi?...

turgay

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.turgaytosun.com.tr
caferarslan çok haklısın patronlarda değil suç grafikerim diyenlerde, birçok grafik ajansı müşteri kaçmasın diye grafikden para almıyor malzeme maliyetine kar koyduğunda kendini karda sanıyor, grafik çalışana verdiği maaşı külfet görüyorlar.... müşterileride alıştırıyorlar müşteri direk grafikere gelip hadi 2 dakka bana logo çizde işlerimizde onu kullanalım diyor, eee birileri yaa sana logoda çizeriz, sana özel tasarımlarda yaparız vs. müşteri yapılan işleri pahalı bulacak patron grafikeri külfet görecek sonra bizde burda maaşlar az maaşlar az diyeceğiz....
hepinize kolay gelsin....

gök-khan

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Eğer grafikerlik'den para kazanmak ya da kısaca hakkınızı almak istiyorsanız kendi işinizi yapacaksınız. Bugün artık tek göz, 2 masa hesabı ajansları geçtim, büyük, kurumsal ajanslarda bile grafikerlere doğru düzgün bir ücret ödenmiyor maalesef. Tabi burada suçlu olan paragöz, emeğin ne olduğunu bilmeyen patronlardan çok yine grafikerlerin kendisi. Eğer 700 tl gibi ücretlere razı olur, 10 liraya kart yapıp üzerine logoyu da beleşten yapıştırırsanız bu iş böyle gider. Biraz fiyatınızı yüksek tutun. Hatta iş görüşmelerine gittiğinizde eğer ki o işe çok acil ihtiyacınız yoksa fiyatta uçun. Kafanızda 2000 tl varsa, siz 3000, 3500 deyin. Varsın 2000'e düşsün o ücret. Diğer şekilde 1000 tl bile zor alırsınız.

womd

🌟Usta Tasarımcı🌟
bu meslekle ilgili bir eğitimim olmamasına rağmen bundan 2 sene önce bu işe başladım. freelance olarak çalışıyordum. serbest olmak, rahat olmak ve aynı zamanda evden para kazanmak hoşuma gitti. bir süre sonra müşteriler arttı, doğal olarak iş de arttı. ben artık gün boyunca şehri turlayan, müşterileri tek tek gezen, teslimat yapan biri haline geldim ki artık tasarım için geriye sadece akşam ve gece geç vakitler kalmaya başladı. bir süre sonra bu durum beni yormaya başladı ve netten iş paslayabileceğim genç arkadaşlar buldum, ancak o da pek sağlıklı yürümedi. kazancım bir ay 2000 lirayı bulurken, bir ay 500 liraya kadar düşebiliyordu. yani bir ay havamdan geçilmiyor, bir ay boynumu büküp oturuyordum. bu durumda hayata dair ne birikim yapabiliyor, ne de plan yapabiliyorsunuz.

neyse gelelim esas meseleye, yani grafiker maaşlarına...

2 senenin sonunda şehrimde bulunan en iyi reklam ajanslarına mail gönderdim, içlerinden biri hemen geri dönüş yaptı ve beni çağırdılar. ne eğitimim var, ne de ajans tecrübem, elimde sadece 2 sene boyunca yaptığım çalışmalar var. gittiğimde tüm çalışmalarımı gösterdim. dergiler, bültenler, kataloglar, kurumsal kimlikler, web siteleri, video-fotoğraf çekimleri, vs. önce hepsini tek başıma nasıl yaptığımı sordular, eğitimin olmadan bu kadar farklı şeye nasıl merak sardın, nasıl öğrendin bu kadar kısa sürede filan dediler. sonra ne kadar istediğimi sordular. hiç tereddütsüz 2000 lira dedim. sonra kıyasıya bir pazarlık başladı aramızda. 2 görüşme yaptık ve pazartesi günü 3. ve son görüşmeye gideceğim, tahminim 1500+sigorta+yemek şeklinde bir ücretle işe başlayacağım. ve şundan eminim ki yakın bir zamanda bu ücret 2000 liraya çıkacak ve dışardan yaptığım işlerle birlikte daha da artacak.

benim bu durumdan şahsen çıkardığım ve özellikle genç-yeni arkadaşların da dikkate almasını tavsiye ettiğim nacizane dersler şunlar:

1) portfolyosuz grafiker, yoğurtsuz iskenderdir. başvurduğum ajansın bana beklentilerimin üstünde bir ilgi göstesi ve 2000 lira istediğimde yüzüme şaşkın şaşkın bakmamalarının tek bir sebebi vardı, o da önlerine koyduğum portfolyoydu. istanbul'daki arkadaşlar 1500 lirayı küçümseyebilirler belki ama burada en baba grafikere maksimum 2000 lira ödenir. o yüzden ben hiçbir eğitimim, tecrübem olmamasına ve sadece 2 senelik freelance geçmişim olmasına rağmen başlangıç olarak bu rakamı gayet tatminkar buluyorum.

2) grafiker bulunmaz hint kumaşı değildir. şunu hepimiz çok iyi biliyoruz ki etraf grafikerden geçilmiyor ve kendine grafiker diyenlerin bir çoğu 100 sayfalık dergiyi corel draw veya photoshop ile yapmaya çalışan, estetikten-tipografiden bihaber, yurtdışındaki güncel tasarım akımlarını takip etmeyen insanlardır. bu arkadaşlar kusura bakmasınlar, ama onların yeri küçük ve orta büyüklükteki matbaalar, tabelacılar, ozalitçilerdir. bu işletmeler şehirlerindeki büyük firmalarla, istanbul-ankara firmalarıyla rekabet etmeye ve zar zor ayakta kalmaya çalışırken bir grafikere kalkıp da 2000-3000 tl maaş verebilmeleri mümkün değildir. (kaldı ki ortada bu kadar çok grafiker varken!) bence grafikerlerden önce ayaklanması gereken matbaa-tabela ustalarıdır. çünkü malum, piyasada usta sıkıntısı var ama yine de bunların bir çoğu grafikerler kadar, hatta bazıları grafikerlerden az maaş almaktadır. üstelik şöyle de bir türkiye gerçeği var, siz üniversite okuyun, üstüne yüksek lisans yapın, askere gidin gelin ve en baba şirketlerden birinin finans departmanında işe başlayın. başlangıç maaşınız 800-1000 liradan fazla olmayacaktır. yani grafikerler bulunmaz hint kumaşı değildir, biraz gerçekçi olmak lazım.

3) nasıl başlarsa öyle gider. bugünün şartlarında küçük bir matbaada veya tabelacıda işe başlayıp daha sonra bir ajansa geçmek veya tam tersinin olması pek mümkün değildir. mutlaka vardır ama bunlar gerçekten az rastlanan durumlardır. çünkü böyle yerler genelde bütün işi tek bir elemana yüklerler ve bu ortamda hem çalışmak, hem de kendine mesleki gelişim için zaman ayırmak neredeyse imkansızdır. üstelik etrafında senin gelişimine destek olacak birileri de yoktur. o yüzden bu işe yeni başlayan benim gibi alaylı arkadaşlara tavsiyem, eğer bir süre idare edebilirim derseniz freelance olarak bu işe başlayın. bir süre deli gibi çalışmanıza rağmen muhtemelen pek para kazanamayacaksınız ama bu süreçte etrafa mesleğinizi kabullendirecek, piyasayı tanıyacak, çevrenizi genişletecek, matbaacı-tabelacı ile pazarlık yapmayı öğrenecek, yeri gelecek acı tecrübeler yaşayacak ve bunlardan ders çıkaracaksınız. ve en önemlisi de, evde oturup kendinizi geliştirmeye zamanınız olacak. ne zaman ki portfolyonuzu hazırlar ve kendinizi hazır hissedersiniz, işte o zaman istediğiniz yere başvurup ben 2000 lira istiyorum, 3000 lira istiyorum diye talepte bulunabilirsiniz ve yadırganmazsınız. bunun eğitimini alan arkadaşlara tavsiyem ise direk bir ajansa stajyer olarak kapak atmaları. bu arkadaşlar bu işin okulunu okudukları ve genç oldukları için ajansta çalışanlar tarafından benimsenir, ''bizim çömez'' diye kafası okşanır ve ajans sahipleri de bu arkadaşları düşük maaliyetleri sebebiyle çok severler. stajyer arkadaş da aldığı ücrete bakmadan bu süreçte kendini geliştirmelidir, çünkü etrafında buna müsait bir ortam vardır. birkaç sene sonra hem pozisyonu, hem de maaşı tatmin edici seviyelere gelecektir. en kötü ihtimalle cv'sine yazabileceği bir ajans referansı olacaktır. bu referans ile çoğu ajansın, hatta kurumsal firmalardaki reklam-ilan departmanlarının kapıları da kendisine açık olacaktır.

evet, baya uzun bir yazı oldu ama umarım birileri okur ve faydası dokunur.
hepinizin yolu açık olsun...

Son düzenleme:

grapher37

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar ben Kastamonu'da grafiker bulamıyorum. İyi bir grafiker bulsam bende verecem 1000 lira ama yok gelenler hep amatör. Ben yetişemiyorum artık hem işte hem evde akşam çalışmak insanı çok yıpratıyor. Bir ayrıntıyı da unutmayalım lise grafik mezunları piyasada grafikerim diye dolaşıyor. Oturuyor maaş pazarlığı yapıyor otur yap bişeyler diyorum ben corel bilmiyorum fazla diyor :)

emiko

🌱Yeni Üye🌱
3 yıldır grafik alanında sınırlı ve tek düze dizaynlar yapıyorum. ve bilgime hiç bir artı katamıyorum. Maaş konusuda düşük...
ve çevremde belkide sizlerin aracılığı ile bir ajansta kendimi geliştirmek istiyorum. Hafta sonları çalışabileceğim iş bakıyorum. Hiç bir ücret talep etmeden çalışmak isterim.
Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevirim.

Hepyek

👑Efsanevi Grafiker👑
İyi ve tecrübeli bir grafiker iş ve maaş konusunda zorluk çekmiyor benim çevremde gördüğüm bu :D

webdesiigner

🏅Acemi Tasarımcı🏅
web tasarımcıya bile 600-700 teklif ediliyor .. 2 ay önce bi iş görüşmesine gittim inşaat firmasına adam para basıyor resmen bürsürü inşaatı var bildiğin zengin . Kurumsal kimlik çalışmaları katalog , broşür , web sitesi tasarımı sonra fotoğraf çekimi yapabilecek bir webmaster arıyor ilanın başlığındada web master aranıyor diyede yazmış he, hem web hem grafik hemde fotoğraf çekimi adamın aylık verceği maaşa şokk oldum 600-700 arası .. ordaki sekretere , çaycıya daha çokk para veriyordur ayıp yemin ederim ayıp o kadar işi yapacak ve alacağı para 600-700 bumu hakkı yazıkkkk gerçekten yazık !

womd

🌟Usta Tasarımcı🌟
web tasarımcıya bile 600-700 teklif ediliyor .. 2 ay önce bi iş görüşmesine gittim inşaat firmasına adam para basıyor resmen bürsürü inşaatı var bildiğin zengin . Kurumsal kimlik çalışmaları katalog , broşür , web sitesi tasarımı sonra fotoğraf çekimi yapabilecek bir webmaster arıyor ilanın başlığındada web master aranıyor diyede yazmış he, hem web hem grafik hemde fotoğraf çekimi adamın aylık verceği maaşa şokk oldum 600-700 arası .. ordaki sekretere , çaycıya daha çokk para veriyordur ayıp yemin ederim ayıp o kadar işi yapacak ve alacağı para 600-700 bumu hakkı yazıkkkk gerçekten yazık !

böyle insanları kafanıza takmayın. öncelikle birisinin bunların hepsini yapabiliyor olması çok az rastlanır bir durum. hepsini yapabiliyor olmaktan kastım profesyonel anlamda yapabiliyor olmak. yani fotoğraf makinesinin tuşuna basmayı bilmek, hazır şablonları değiştirip 'site yaptım' demek değil. ki bunları yapan insanlar için 600-700 lira bile biraz düşük bir rakam. bu ilanı verenler muhtemelen çalışacak eleman bulamayacaklar, iş başvurusuna gelenler muhtemelen ihtiyaçlarını karşılayamayacak. birkaç kötü tecrübeden sonra elemanı işten çıkaracaklar ve freelancer'ların ya da ajansların kapısını çalıp o vermek istemedikleri maaşı kuruşuna kadar, hatta fazlasıyla ödeyecekler.

webdesiigner

🏅Acemi Tasarımcı🏅
böyle insanları kafanıza takmayın. öncelikle birisinin bunların hepsini yapabiliyor olması çok az rastlanır bir durum. hepsini yapabiliyor olmaktan kastım profesyonel anlamda yapabiliyor olmak. yani fotoğraf makinesinin tuşuna basmayı bilmek, hazır şablonları değiştirip 'site yaptım' demek değil. ki bunları yapan insanlar için 600-700 lira bile biraz düşük bir rakam. bu ilanı verenler muhtemelen çalışacak eleman bulamayacaklar, iş başvurusuna gelenler muhtemelen ihtiyaçlarını karşılayamayacak. birkaç kötü tecrübeden sonra elemanı işten çıkaracaklar ve freelancer'ların ya da ajansların kapısını çalıp o vermek istemedikleri maaşı kuruşuna kadar, hatta fazlasıyla ödeyecekler.

Takmıyorum zaten pekkk.. benim zoruma giden o parayı teklif etmesi çokk az bi miktar benim hakkım neyse onu versin istiyorum ..

HisarMedya

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bazı firmalar var burdan bi çakayım dedim:)
Bunlar kanımca grafiker+web programcı sömürücüsü.
İş ilanlarına şöyle bir aydır bakıyorum.
Ha kısaca okullu olmayanların bu meslekten ben para yemesine karşıyım.
okudum yok pörtfoy yok çalışmalar.
Ne malum internetten indirip adamın önüne sunmadığın?öyle kekleyenlerde var iş verenleri.
Şimdik gelelim benim sömürücü dediğim işverenlere.
Adam öyle bir liste yapıyorki HEM grafikerlik mesleğini kapsıyor HEM WEB programcılığını.Aradan ikisinide çıkarıyor.verdiği ücret 1300'ü geçmez..
hem dinamik web sitesi tasarlattıracaksın hem kurumsal kimlik katalogunu felan.Bu işin ayrı mesleği web programcısıdır.Bilgisayar programcısı ve Grafikeri bi arada bulunan elemanları aramaları sömürücülükten başka bişey değildir.verdiği ücret dediğimi geçmez.
Bu iki meslekte allaha şükür elimde var.Marka ajans,firma olmak istiyorsanız.Okulunu okuyan üniversitesine harcını vermiş,diplomasını almış,Üniversitesine,okuluna örgün gitmiş olanları almanız kalitenizi ortaya koyar.Bazı firmalar okullu grafikerleri,programcıları sevmiyorlar.kendileri vasıfsız yetiştiği için yediremiyorlar.

mamican

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar bizim mesleğimizin aslında şu kadar diycek bir net ücreti yoktur. işimiz el emeği göz nuru gibi ben 7 yaşındna itibaren yetişmeye başladım baba mesleği
babam 2.000 alıyo ben 1.500 askerliğim biteli 5 ay oldu bu işte en iyi para kazanma yöntemi proğramın çokluğu değil çevrenin olmasından kaynaklanır sonuç kendi yerin. butik ajans sana meslek le ilgili alakalı herşeyi öğretiyor, zaten kar zarar anlaşılıyor. herkese iyi calismalar dilerim

gulizkdd

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bende butik ajans açmayı istiyorum ve de düşünüyorum. Fakat dediğiniz gibi çevre çok önemli ve ajans açabilecek kadar çok çevrem yok malesef :(

erha28

🌱Yeni Üye🌱
bundan 3 sene kadar önce bi arkadaşın vasıtasıyla grafiker kursuna yazıldım 3 ay cumartesi pazar gittim toplamda 80 saat anca.arkadaşım tekstil firmasında lazerle taş dizaynı ve kesim yapıyordu bana sende kursa git bi iş buluruz dedi öyle kursa başladım.kurs daha bitmeden bi işyerinde haftalık 200 ile işe başlamıştım 2009 ta yardımcı grafiker olarak işe başladım benden hariç 2 grafiker daha vardı onlarla 3 ay takıldım biyandan da iş bakıyodum 3 ay sonra bi firmaya ustayım diye kapak attım 3 senelik tecrübem var dedim.1 milyar +ssk ve yemek cumartesi pazar tatil ile işe başladım.şimdi 1,400 alıyorum hala çalışıyorum aynı yerde bildiğim bişeyde yok biraz corel o kadar diğer programları bilmem bile 2 taş kalıbı yapar otururum akşama kadar .kısaca o kadar programı biliosanız daha fazla paraları hak ediyosunuz

mandrake44

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ya arkadaşlar ben şunu anlamadım ben muğlada şuanda 1300 tl ile başlangıç yaptım ki muglanın ufak bir ilçesinde ondan öncesinde malatyada 1500 tl veriyorlardı ya aslında her programı bilen arkadaşlar acaba tmm bi programda uzman olsalar daha iyi deilmi adam hem web tasarımcı hem grafiker hem animasyoncu hem fotorafcı hem o hem bu ben alıyorum 800 tl diyor bırakın allah aşkına gerçekten bir iki program bilin ama uzman olun ve piyasamızıda düşürmeyin...

byhemsinli

🏆Pro Tasarımcı🏆
en iyisi freelance çalışmak kafan rahat ...

soan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
2000 iyi bir maaş mı sizce istanbuldayım ve 6 yıllık tecrübem var ?

pardon ama iyi değilse kaç bin tl olmalı? 5000 mi?? hangi ajans veriyor bu paraları merak ediyorum... ortalama bir ajans ayda 50 bin kazanır mı? haydi kazandı diyelim, eleman maaşları 10 bin tutsa vergisi ssk sı stopajı elektrik su yemek yol ıvır zıvır adamların eline ne kalıyor ki maaş diye 3-4 bin dağıtsınlar herkese?

o maaşları vericez diyen patronlar gerçekten veriyorlar mı her ay üstelik zamanında bir de bunu merak ediyorum...