Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Grafikerlik öldümü?

designatör

🌱Yeni Üye🌱
Öncelikle yazımı ilgilenip okuyan herkese teşekkür ederim.

Ben grafikerliğin ekonomik yönden eskisi kadar tatmin edici olmadığını düşünüyorum. İş ararken bu işe başladığıma pişman oldum.:(

Ben bu işe ilk photoshop merağıyla başladım sonra netrona 2500 lira vererek kurs aldım bütün programları öğrendim, herşey buraya kadar güzeldi ama sıra iş bulmaya gelince büyük hayal kırıklığı yaşadım, grafiker olmakla sanayide tamirci olmanın arasında pek bir fark kalmamış, 400 liraya bir matbaaya girdim, çaycılık temizleyicilik sekreterlik taşımacılık işlerinede bakmaya başladım. ben grafikerim hizmetçi değilim diyerek çıktım yani verdiği parada benim başka yollardan kazanabileceğim paradan çok daha azdı. Hadi tamam diyorum matbaada stajyer olarak çalışıyordum ama şimdi başka bir yere tecrübeli olarak girmeye kalksam bile 1000 tl ye bile iş bulmam zor. Hayat bu parayla geçer mi? :( Şimdilik gencim ama birkaç yıl sonra bu şartlarda nasıl geçineceğim? :(
Sanırım grafikerliğin suyu çıktı.:(

Tecrübeli ablalar ve abiler bana ve benim gibilere bu konuda ne önerirsiniz. Web tasarım 3d modelleme gibi yan mesleklere mi geçmeye çalışalım yoksa alanımızda uzmanlaşarak bir şekilde grafiker olarak ekonomik yönden tatmin
olabilir miyiz?

timsah_sg

🏆Pro Tasarımcı🏆
ben 5 yıldır bu işi yapmaktayım düşündüğün kadar çok kazanmak için bir o kadar da çalışmak gerekli şimdi ben işimi seçiyorum iş verenler benimle çalışmak için sabırla bekliyorlar ama tatmin ediyor mu dersen hayır yine istediğim düzeyde kazanmıyorum sonuç olarak şurdan yola çıkabilirsin bu ülkede yılda ortalama 2000 işletme mezunu üniversiteyi bitirirken sence kaç tanesi kendi işini gerçekten yapabiliyor??? gereğinden fazla bir meslek gurubunda yığılma olunca bu gibi durumlarla karşılaşman gayat normal ancak bu seni yıldırmamalı çalıştığın meslek gurubuna dikkat etmeni tavsiye ederim evet gerçekten ben bana verilen işi harfiyen yerine getiriyorum elimden gelenden fazlasını yapıyorum dediğin sürece ilerlemen ve daha iyi kazanman için herhangi bir engel yoktur kolay gelsin...

cepcep

🏅Acemi Tasarımcı🏅
mrb, ilk çalıştığın yer öyle diye diğer firmalar için genelleme yapma, ben 18 yıldan beri bu işi yapıorum modelleme ve autocad 3ds max gibi programları öğrenirsen çok daha rahat edersin bence...kolay gelsin hayatında başarılar...

nuri03

🌱Yeni Üye🌱
ewet arkadaşlar grafikerlik gün geçdikce ölmeye başladı,
sizce neden grafikerlik ölüyor?
ben 5 yıldır garfikerlik yapıyorum ama memnunmusunuz diye sorarsanız kesinlikle hayır 1. iyi bir yer bulmak çok zor 2. adamınız olmadan biryerlere girmek çok zor 3.ortalıkda kursdan yada görsel sanatlardan mezun olmuş fakat birşey bilmeyen insanların öncelikli seçilmiş olmaları
ve avrupa ülkelerine göre reklam firmalarının kalitesiz olması ve yetenekli olanlara tanınmayan ortam ve seçimler birde benim taktığım olay arkadaşlar bu lenet CV olayı
avrupa birliği yasalarınca insanları artık cv ile belirlemeleri bukadar aptalca bir düşünce sistemi varmı sizce insanları görmeden kağıt üzerinde değerlendirmeleri ve seçmeleri sizin yeteneğinizi, görünüşünüzü, diksoyonunuzu görmeden karar vermeleri
ve atılan cv lerde gelen cevaplar:
yapmış olduğunuz başvurunuz değerlendirlmeye alınmışdır uygun posizyonda siz aranılacaksınız
herkese merhabalar ve iyi çalışmlar arkadaşlar

gizli

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.nanorator.com
Güzel kardeşim güzel bir konuya deyinmişin ama grafikerlik demek sadece program hakimiyeti değildir. Program hakimiyeti demek makina oparatörlüğü ile eşdeğerdir.

Herkez bu mesleğe girmek istiyor herkez çok para kazanmak istiyor ama bu olanaksız her insan öğrenmek istediğini öğrenir ama çığır aşmak yaratıcı olmakta ayrı bir kabiliyet gerektirir.

İşini birde profesyonel yapanlar varki aslında profesyonellik diye bir kavram yoktur. Sadece çoğunluğun düşüncesini ilgisini çeken tasarımlar yapıp sunan insanlarda profesyonel lakabı takılıyor ve bu insanlar mesleğinin karşılığını alanlardır.

Günümüzde her insan çok para kazanma sevdasında grafikerlik meslekleğide çığırından çıktı ve bunun gibi daha nice meslekler var çığırından çıkan.

Bilinçli toplum olmamız gerekli sadece okul bitirmekle veya kurslarla değil tam anlamıyla okuyarak, görerek ve hissederek umarım sorularına bir cevaptır.

Her insan sevdiği ve becerebildiği işi yapmalıdırki biz Türkiye toplumu olarak bir yerlere gelelim sıkıntılar çekmeyelim.

Erkan ERGEN

🏆Pro Tasarımcı🏆
ewet arkadaşlar grafikerlik gün geçdikce ölmeye başladı,
sizce neden grafikerlik ölüyor?
ben 5 yıldır garfikerlik yapıyorum ama memnunmusunuz diye sorarsanız kesinlikle hayır 1. iyi bir yer bulmak çok zor 2. adamınız olmadan biryerlere girmek çok zor 3.ortalıkda kursdan yada görsel sanatlardan mezun olmuş fakat birşey bilmeyen insanların öncelikli seçilmiş olmaları
ve avrupa ülkelerine göre reklam firmalarının kalitesiz olması ve yetenekli olanlara tanınmayan ortam ve seçimler birde benim taktığım olay arkadaşlar bu lenet CV olayı
avrupa birliği yasalarınca insanları artık cv ile belirlemeleri bukadar aptalca bir düşünce sistemi varmı sizce insanları görmeden kağıt üzerinde değerlendirmeleri ve seçmeleri sizin yeteneğinizi, görünüşünüzü, diksoyonunuzu görmeden karar vermeleri
ve atılan cv lerde gelen cevaplar:
yapmış olduğunuz başvurunuz değerlendirlmeye alınmışdır uygun posizyonda siz aranılacaksınız
herkese merhabalar ve iyi çalışmlar arkadaşlar

nuri birincisi grafikerlerin Cv'si portfolyolarıdır, bizler aslında reklam pazarlamacıları değiliz yani müşteri ile birebir dialog kurmak bizim işimiz değil. Ha sizin bulunduğunuz işyerleri sunum dahil herşeyi sizden istiyorsa zaten yaptığınız grafikerlikten farklı birşey. Yani ben grafikerim dizgici değil, bir sayfanın mizampajını yaparım ama bu tüm sayfaları benim yazmam demek değil, onu yapması gereken ayrı. Yani demişsiniz ya diksiyon vb. bizim cv'miz yaptığımız işler ve attığımız imzalardır. Onun dışında yoq takım elbise giymemiş, yoq "r"leri söyleyemiyor, yok dili cok kaba, yok konusurken eeee diyor bunların hiçbirinin gözümüzde değeri olmamalı, işte bu nedenle cv olayına katılıyorum bir nebze de. en azindan mini eteği ve dekoltesiyle iş aramaya cikan bazi işini değil kendini sergileyenlerin önünde kalmış oluyorum:) (sözüm bayanlara değil, işi yerine kendini pazarlayan şarlatanlara) ve iyi iseniz zaten cv'lerden korkacak biseyiniz yok. İhtiyacı olan muhakkak size ulaşıyor. E zaten cok iyiyseniz başkalarının önereceği rakamlara köle olmazsınız kendi düzeninizi kurar ve yolunuza devam edersiniz.