Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Grafikler için cazip firmalar

nautilusOne

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Merhaba,

Bir mühendis için, google, microsoft, apple, türkiyede simens, netaş, turkcell .... falan gibi firmalar mühendisler için cazip firmalardır, ortamı iyidir, güzel projeler felan vardır, hafta sonları tatildir, iş seyahatları durumlarında harcırah falan gibi durumlar vardı, ancak

bir grafiker ve web tasarımcılar için hangi firmalarda çalışmayı neden seçmelidir, önereceğiniz firmalar neden caziptir bu konu hakkında tecrübelerini paylaşmak isteyen grafikeler varmı?

myunder

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Adam gibi creative ajanslarda çalışmalısınız. İki bilgisayar kapıp ofis açan yerlerden olabildiğince uzak durun. Creative ajans demek öyle aklına her eseni yapan yada uçan yer demek değil. Çalışacağınız kişilerin geçmişini iyice araştırın soruşturun. Eski gazeteci reklamcı matbaacı yada Orda burda iş yapmış insanlarla yola çıkmayın. Reklam da tasarım da iletişim de bir bilimdir. Iphone reklamındaki gibi parmak hareketi kadar ekran olması tesadüf değildir. Kulllandığınız o rengin de o yazı karakterinin ve büyüklüğününde bir nedeni vardır. Ve siz onun neden öyle olduğunu bilmiyorsanız yada bunu böyle yap diyenler size bunun cevabını veremiyorsa bir an önce bilen kişilerin yanına doğru yol alın.
İki sene öncesinde bana program soran insanların bugün tasarımcı olarak iş teklifleri attığını görüyorum. Yakşalık 12 yıldır ajanslardayım ve hala öğrenecek çok şeyim var. Zaman ve algı er geçen gün hızla değişiyor. Geçtiğimiz yıl beğenilen işler bu sene gözden düşüyor.
Ne yapın edin bu işin bilimini öğrenin. İşte o zaman bu işi ayağa düşürenlerden farkınız olacak.
Mutlu yıllar diliyorum...

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
Merhaba,

Bir mühendis için, google, microsoft, apple, türkiyede simens, netaş, turkcell .... falan gibi firmalar mühendisler için cazip firmalardır, ortamı iyidir, güzel projeler felan vardır, hafta sonları tatildir, iş seyahatları durumlarında harcırah falan gibi durumlar vardı, ancak

bir grafiker ve web tasarımcılar için hangi firmalarda çalışmayı neden seçmelidir, önereceğiniz firmalar neden caziptir bu konu hakkında tecrübelerini paylaşmak isteyen grafikeler varmı?

Üstteki arkadaşın düşüncelerine aynen katılıyorum.
Ama durumu daha açmak ve somut hale getirebilmek için şunları söylemekte fayda görüyorum.

Öncelikle bu tür yerler genelde çizgi üstü ajanslar olarak tanımlanır. O tür yerlerde çalışabilmek için ise kendimizin de çizgi üstü bir portfolyoya sahip olmamız gerekir.

Ve daha açık olmak gerekirse bu tür yerler genelde diplomaya ve tasarım birikimine bakar. Bir işletmeye girer girmez Corel biliyonmu sen? şeklinde soruyla karşılaşıyorsak, buradan en başta umudu kesmeliyiz zaten. GSF diplomamız yoksa en azından portfolyomuz ortalamanın çok üstünde değilse bu tür yerleri şimdilik düşünmesek daha iyi. Zaten yapılan tariflerdeki türden iş yerleri sadece istanbulda. Bir alt derecede Ankarada da çok kalite yerler var.

Diğer şehirlerde ise İstanbul ile direk iş yapabilen tek tük büyük müşteri yakalamış ortalamanın üstünde yerler ile karşılaşabilirsiniz daha çok. Onlar da şehir başına bir elin parmaklarını geçmez.

Yani bu uçuk sayılacak yerleri saymazsak en azından bazı somut göstergeleri iyi durumda olan işini iyi yapmaya çalışan ajansları diğerlerinden nasıl ayırabiliriz. 10 kusur yıllık iş hayatımda edindiğim bilgilere göre;

Bu iş yerleri isviçre çakısı aramaz. Hem css bilen hem video yapan hem de tasarım yapan adam aramaz. Bunu arayan adam zaten işden çakmıyordur.

Örneğin "Üniversite mezunu veya iyi portfolyosu olan, basılı örnek gösterebilecek, dergi mizanpajı yapabilen, ilgili masaüstü yayıncılık programlarına hakim grafiker aranıyor" şeklindeki bir ilan en azından ne aradığı bilen bir iş yerinin ilanıdır.

İstisnalar kaideyi bozmaz. Ajansda en azından 5-6 kişi çalışmalı. Herkesi çalıştıramıyorlarsa bile freelance olarak metin yazarı, illustrasyoncusu vb mutlaka olmalı. Ha bunun dışında birkaç kişilik çok özelleşmiş çok iyi iş çıkaran özel tasarım ofisleri de vardır. Onları ayrı tutmak gerekir. Ben de açtığım ofiste bu görüşler yola çıkmıştım. Ama freelance olmanın daha iyi olacağına karar verip ofisi kapattım. Ama yerim bir ajans değildi. Tasarım ofisiydi.

İş yerinde hiyerarşi düzenlenmişse ayrı bölümlere ayrı kişiler bakıyorsa. İşinin hakkını veren art direktör gibi ünvana sahip birileri varsa. O iş yerinde en azından ışık vardır:)

Makina parkına bakın; Eski bile olsa Apple makinalarla, Eizo, Lacie gibi monitörlerle çalışan bir yerse biraz para kazanabildiklerine, işlerine teknik yönden ciddiye aldıklarına kanaat getirebilirsiniz.

Uyduruk LCD TFT monitörleri (piyasada 100 -500 Tl arası satılan farklı açılardan bakıldığında renk ve netlik kaybı olan monitörler) görürseniz işyerlerinde. bir pantone kataloğu bile bulundurmadan iş yaptıklarını düşünüyorsanız (web tasarım harici) bir ciddiyet yada bilgiye sahip olmadıklarını öngörebilirsiniz.

Hepsinden daha önemlisi referanslarına yaptıklarına, web sitelerine bakın. İş kalite ve yoğunluklarına baktığınızda olayı çözersiniz zaten.

Eğer bu türden bir yer bulamıyorsanız size tavsiyem ajanslarda değil kaliteli matbaa, digitalci, gazete/dergi veya yayınevlerinde çalışın. Tamam yaratıcılık gerektiren daha az iş olacak ama en azından daha iyi bir yerde çalışacaksınız.