Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Hangi Macintosh?

hdblack35

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar,
evdeki PC ye ek olarak bir apple Macintosh almak istiyorum.
Fakat modeller, fiyatlar içerisinde boğulmuş durumdayım. Mac kullanan arkadaşlar yorum yaparak yardımcı olurlarsa sevinirim.
Kullanacağım programlar;
Photoshop
Pagemaker
Indesign
Illustrator
After Effects
FreeHand
3DS Max

Bunları rahatlıkla çalışabileceğim Notebook yada Dekstop modeli olarak ne önerebilirsiniz.
Bu programlar ile çalıştığımda zorlanmamam gerekiyor.

Ayrıca eğer bulursam 2.el almak mantıklımıdır?

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Tşk.
Saygılar,

:iloveyou:

Benzer konular

hdblack35

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Nüket Hanım,
model olarak tam nedir?

Tşk.

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
iMac 20" 2.4GHz/1GB/250GB/SD
2.4GHz Intel Core 2 Duo.1066MHz

yada bir nesil öncesi, ikinci el intel islemcili herhangi bir imacG5 alabilirsiniz...

hdblack35

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Tşk.
Peki son bir soru:
Bu programları bu Notebook ile rahatlıkla kullanabilirmiyim peki?

MacBook MB403LL/A (4GB) 2.4 Ghz
Intel® Penryn 800 Mhz. 2.4 Ghz. 3 MB Cache Core™ 2 Duo T8300 İşlemci
4 GB 667 Mhz. DDR2 (Max. 4 GB) Ram
160 GB HDD (5400 rpm) SATA HDD
DVD-RW Double Layer
Intel® X3100 Max. 144 MB Ekran Kartı
Bluetooth 2.0-Extreme 802.11n Wireless Network
Speakers,Mikrofon,Sight kamera,Wirelles Antenna
Mac OS X 10.5 Leopard işletim sistemi

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Kulanırsın...
Fakat ben diz üstü bilgisiyarlarada tasarım yapamiyorum.
is gürüsmelerimde sunum için kulanıyorum genellikle...birde evin degiski alanlarında nete girmek için... çalisam gerektiginde imac'te oluyorum..

hdblack35

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bana yurtdışından işler geliyor ve mac font olduğu için işleri kaçırıyorum :(
Bende 2 tane PC notebook var ben tüm tasarımlarımı notebookta yapıyorum. Nadiren dekstopta çalışıyorum.
Amacım evin dışındaykende çalışma yapabilmek.
Bu yüzden notebooka daha sıcak bakıyorum aslında.
Ama biraz pahalı ürünler olduğu için almadan önce sizin gibi kullanıcıların fikirlerini öğrenmek istiyorum.
Ben bu notebookta hem PC hem Mac dosyalarını çalışabilirim değil mi?

muratiff

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar,
evdeki PC ye ek olarak bir apple Macintosh almak istiyorum.
Fakat modeller, fiyatlar içerisinde boğulmuş durumdayım. Mac kullanan arkadaşlar yorum yaparak yardımcı olurlarsa sevinirim.
Kullanacağım programlar;
Photoshop
Pagemaker
Indesign
Illustrator
After Effects
FreeHand
3DS Max

Bunları rahatlıkla çalışabileceğim Notebook yada Dekstop modeli olarak ne önerebilirsiniz.
Bu programlar ile çalıştığımda zorlanmamam gerekiyor.

Ayrıca eğer bulursam 2.el almak mantıklımıdır?

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Tşk.
Saygılar,

:iloveyou:
11 senelik mac kullanıcı olarak tavsiyelerim;

Kötü yanları:

*Türkiye de anormal rakkamlarla şişirilmiş mac ürünlerini almak gerçekten gereksiz bir harcama. Bence bir ajansın yada tanıdığın mac ini kullanarak öğrenmen daha mantıklı. (Maksimum 1 haftanı alır.)
*Mac de yapılabilicek herşeyi pc de yapabilirsin.
*Her program mevcut Mac osx serisine uyumulu değil, sıkıntı yaşarsın.
*20 inc imac e vericeğin paraya süper bir pc toplıyabilir 20 inc imaclarin 4-5 katı daha hızlı bir sistem elde edebilirsin.
*Sadece ram değerlerini yükseltebilirsin.
*Ekran kartı seçimleri sistemlere göre halen yeni imacler 256 mb ekran kartı kullanır bu çok büyük bir eksiklik 512 olması gerekir.

İyi yanları:

*Çok sessiz ve iyi kalibre edilmiş makinalardır.
*Virüs gibi şeylere kafa yormazsın.
*Dış görünümü hoş ve programların ara yüzleri daha basit ve işletim sistemleri
yok denilicek kadar az sorun çıkarır.
*intel tabanlı makinalarda Vista yada Windows xp kurabilirsin.
*Hafiftir ve 700 tane kablosu yoktur.
*Zevkli bir ortamı vardır.

SONUÇ: öğrenmek amaçlı alıcaksan bence paranı çöpe atarsın, herhangi bir ajansta yada arkadaşının makinasında öğrenirsin. Öğrenmek için IQ seviyen 190 olması gerekmiyor çok basit bir işletim sistemi. Yok illla alıcam diyosan intel tabanlı 20 inc başlangıç için uygundur. Ayrıca minumum 2gb ram takmanı tavsiye derim. Eğer 2.el alıcaksan bence direk mac mini al.

hdblack35

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Uzun ve yardımsever cevabınız için teşekkür ederim.
Mac kullanmayı biliyorum. Daha önce çalıştığım iş yerinde yaklaşık 3 yıl kullandım ama neredeyse 4 yıldırda kullanmıyorum bu sebepten dolayı mac konusunda biraz geride kaldım :(

Notebook konusuna çok sıcak bakıyorum. her yerde iş yapabilmek adına. ama şuan 2000 YTL civarı alınabilecek olan notebooklarda 13,3". yani br grafiker için braz küçük br ekran boyutu. Ben en az 15" yada 17" düşünüyordum ama onlaada param yetmiyor.
Galiba paşa paşa dekstop alacağım.

Dediğim gibi dışarıdan iş geldiğinde en büyük sıkıntım fontlar oluyor. MAC fontlarını PC e çevirmediğim için haliyle işi yapamıyorum ve işi kaybediyorum.

Asıl amacım işte bu tip işleri kaçırmamak.

11 senelik mac kullanıcı olarak tavsiyelerim;

Kötü yanları:

*Türkiye de anormal rakkamlarla şişirilmiş mac ürünlerini almak gerçekten gereksiz bir harcama. Bence bir ajansın yada tanıdığın mac ini kullanarak öğrenmen daha mantıklı. (Maksimum 1 haftanı alır.)
*Mac de yapılabilicek herşeyi pc de yapabilirsin.
*Her program mevcut Mac osx serisine uyumulu değil, sıkıntı yaşarsın.
*20 inc imac e vericeğin paraya süper bir pc toplıyabilir 20 inc imaclarin 4-5 katı daha hızlı bir sistem elde edebilirsin.
*Sadece ram değerlerini yükseltebilirsin.
*Ekran kartı seçimleri sistemlere göre halen yeni imacler 256 mb ekran kartı kullanır bu çok büyük bir eksiklik 512 olması gerekir.

İyi yanları:

*Çok sessiz ve iyi kalibre edilmiş makinalardır.
*Virüs gibi şeylere kafa yormazsın.
*Dış görünümü hoş ve programların ara yüzleri daha basit ve işletim sistemleri
yok denilicek kadar az sorun çıkarır.
*intel tabanlı makinalarda Vista yada Windows xp kurabilirsin.
*Hafiftir ve 700 tane kablosu yoktur.
*Zevkli bir ortamı vardır.

SONUÇ: öğrenmek amaçlı alıcaksan bence paranı çöpe atarsın, herhangi bir ajansta yada arkadaşının makinasında öğrenirsin. Öğrenmek için IQ seviyen 190 olması gerekmiyor çok basit bir işletim sistemi. Yok illla alıcam diyosan intel tabanlı 20 inc başlangıç için uygundur. Ayrıca minumum 2gb ram takmanı tavsiye derim. Eğer 2.el alıcaksan bence direk mac mini al.

colorsid

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ben de antenna font ailesi arıyorum
gönderebilecek olan linkini versin bi arkadaşın
verdiği link kırık ta

yasinkarakus

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkaşım win platformu kullanan bir makınaya mac kurabılmek mumkun sadece dogru parçaları al her makınaya kurulmaz buna da dikkat et mac şişirme bir sistem para eden içindeki sistem dışındaki parçalar deil o yüzden mac istiyorsan al bi win makınası kur macı uzerıne canavar gibi kullan hiç gereği yok

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
arkaşım win platformu kullanan bir makınaya mac kurabılmek mumkun sadece dogru parçaları al her makınaya kurulmaz buna da dikkat et mac şişirme bir sistem para eden içindeki sistem dışındaki parçalar deil o yüzden mac istiyorsan al bi win makınası kur macı uzerıne canavar gibi kullan hiç gereği yok

Yani hep bunu söylüyorsunuz da, İntel'in Apple ile yaptığı kontratın gereği olan özel(unix tabanına göre optimize edilmiş) işlemcileri ve değişmedi ise Motorola'nın yine apple ile kontratı sonunda ürettiği main board'ı nerden alacaksınız?

Dediğiniz sisteme Hackintosh deniyor... nerdeyse 15 yıldır avrupada yapılıyor, hatta bir dönem bir firma bile kuruldu. Bazı matbaalarda eski Hackintosh lar görebilmeniz mümkün... Temel olarak başarılı oluyor. Ancak orjinal bir mac ile bir olmadığı bir gerçek... İdareten kullanılabilir. Yerini tutmaz.

Bunu da söylemekte fayda var...