Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Hangi vektorel programı kullanıyorsun?

• Kullanılan toplam oy
    447

dorukmavisi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Ben bir Adobesever olarak illustrator kullanıyorum. Türkiyedeki trend bence şimdilik bu anketteki gibi, tahminim ilerde feehandçilerin çoğunun illustratora geçmesiyle illustrator kullanan sayısının corelin önüne geçmesidir. Peki dünyada trend nasıl? En popüler vektörel program hangisi?

pusad

🌱Yeni Üye🌱
Illustrator bilsem kullanırım ama freehand lerde sürünüyoz işte:):D:):D

HALİL1

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaslar ben tekstıl pıyasasında bulundum
COREL KULLANDIK MATBADA DA GENE COREL BU SUPERBI PROGRAM

POTOSHOOP
MU CAD
UFAK TEFEK PROGRAMLAR;)

Hande DEMİR

♾️Grafik Gurusu♾️
Adobe Illustrator!!!

geçen senelerde freehand tercih edilen programlar arasında iken bile .ai den şaşmadım. son zamanlarda freehande, adobe'nin el atması ile .ai'nin popüleritesinin artması ve iş ilanlarında Adobe Illustrator'ın tercih sebebi olması pek bi mutlu ediyor beni. programımla gurur duyuyorum.

(zamanında coreldraw'da kullandım. pc'ciler için de corel ideal bence.
coreli hiç kullanmamış olanlar "tabelacı programı" diye polemikler yaratıyorlar.
fanatik bir mac'ci ve Adobe Illustrator'cı olarak coreldraw'ı da takdir ediyorum. istediğiniz herşeyi uygulayabileceğiniz, güzel bir program)

baskici46

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
corel draw 2.0 versiyonuyla başladım. şuan x3 kullanıyorum ve çok memnunum.

mc_mrt

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.gravideo.org
Adobe İllutrator

Bi Ara Freehand'e Baktım Olmadı. PS'den Alışkın Olduğum İçin İLLUSTRATOR

cumali12

🌟Usta Tasarımcı🌟
corel kullanıyorum.hem kapladığı alan açısından ve bundan dolayı bilgisayarı fazla zorlamayan özelliği ile hemde kullanma kolaylığıyla hoşşuma gidiyor.

mc_mrt

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.gravideo.org
Ben Aİcs3 Kullanıyorum Evet Kapladı Alan Biraz Fazla Olabilir Ve Açılıp Kapanması Esnasında Biraz Zaman Alabilir Fakat PS Arayüzüne ve (kısa yollara) Alaışkın Olanlar Hiç Zorlanmadan Kullanabilirler. Ekstra Özellikleri de var tabi ..

sharkattack

🌱Yeni Üye🌱
Inkscape den fena sonuçlar elde etmiyorum. Denemeyenlerin bir göz atmalarını isterim. Nasıl olsa bedava bir program.
Konuyla alakasız ama denemeyenlerin GIMP programınıda denemelerini isterim. Her bedava program kalitesiz olmak zorunda değil. PS yi unutturur...

Son düzenleme:

aysgl

🌟Usta Tasarımcı🌟
Corel ve Frehand kullanıyorummm

akasha

🌱Yeni Üye🌱
selam arkadaşlar

ben corel kullanıyorum. freehand de kullanmak istiyorum ama corel alışkanlığından mıdır bilmiyorum ama bana pek bi zahmetli geliyor. en basitinden objeleri renklendirmek çok daha zahmetli...

trap

🌱Yeni Üye🌱
Corel Kullanıyorum, ama azda olsa Adobe Illustrator kullanmayı öğrenmeye çalışıyorum.

Arkadaşlar Adobe Illustrator kullanmayı geliştirebileceğim eğitim cd leri vesair şeyleri nette nereden bulabilirim.

BetuSh

🌱Yeni Üye🌱
üçünüde kullanıorm ama kendi resimlerimle falan sürekli oynadığm için adobeyi daha çok kullanıorm

taksi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
-illustratörcüler dikkat! bu program otomatik kayit yapmiyor. eger kazara kaydetmeyi unuttuysaniz elinizdeki calisma bosa gider.
CorelDraw da böyle bir sorun yasanmaz. kendisi kaydi yapar, sen unutsan veya bilgisayar o an cökse bile.

-illustratörde cisimleri secme basli basina bir istir. Birini seceyim derken, birkacini da (yardimci cizgileri de) secmis olursunuz.
CorelDraw da neyi istersen onu secersin.

-illustratör de tek sayfa calisirsin ancak
CorelDraw bu konuyu cözeli yillar oldu.

-illustratör de iki satir yaziyi bölme, satiri bölme, kelimeyi bölme ve harflere ayirma benim bildigim kadariyla yoktur.
CorelDraw da atomuna kadar ayirabilirsin

Simdide Illustratörün iyi taraflari:

Illustratör nazik ve ciddi bir programdir. ne yapmak istedigini iyi bilmelisin. Fontlar daha düzgün görünür CorelDraw oranla. Önizlemesi gayet basarili ve CorelDraw in yaptigi gibi ucubik cizgiler, oransiz yazilar pek göremezsiniz.
Illustratör saglam kaydeder. CorelDraw in eski vesiyonlarinda, benim basima gelmisti. CDR dosyasini kaydettigim halde, nedendir bilinmez, dosyayi bir daha acamadim.
CorelDraw in halen PostScript fontlarla basi bazen derde girer. Illüstratörde böyle bir olay olmaz.

CorelDraw ve Illustratörün iyi taraflari. PSD dosyalarini kabule eder. Ama illustratör her zaman bir adim öndedir. Cünkü ayni aileden.

Kisacasi: Piyasa iki programa kaldi: Adobe Illustratör ve CorelDraw.

Sec Begen. Freehand güzel programdi. Ama gecmise mazi derlermis...

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
-illustratörcüler dikkat! bu program otomatik kayit yapmiyor. eger kazara kaydetmeyi unuttuysaniz elinizdeki calisma bosa gider.
CorelDraw da böyle bir sorun yasanmaz. kendisi kaydi yapar, sen unutsan veya bilgisayar o an cökse bile.

Bu özellik evet yok. Ama tecrübeli bi grafikerin dikkat etmesi gerekn bir konu bu.

-illustratörde cisimleri secme basli basina bir istir. Birini seceyim derken, birkacini da (yardimci cizgileri de) secmis olursunuz.
CorelDraw da neyi istersen onu secersin.

İstediğin nesneyi gurup içinden bile gurubu bozmadan seçer boyar bilimum işlemleri yaparsın. Beyaz ok, +'lı beyaz ok, isoloted group gibi özellikler bu işe yarar. Aynı zamanda Aİ de farklılaşmış kilitleme yöntemleri vardır. Örneğin tek tuşla seçtiğimin dışındakileri kilitle yada tersi gibi . Bu işinizi kolaylaştırır.

-illustratör de tek sayfa calisirsin ancak
CorelDraw bu konuyu cözeli yillar oldu.

İllustrator bir vektörel çizim ve tasarım programıdır. O tür işlerinizi indesignda yaparsınız. İlla istiyorsanız Ai dede çoklu sayfa benzeri yöntemler bulunur. Ama tavsiye etmem. Bir grafikerin en azından indesign ya da quark iksinden birini kullanabilmesi lazım.

-illustratör de iki satir yaziyi bölme, satiri bölme, kelimeyi bölme ve harflere ayirma benim bildigim kadariyla yoktur.

Burda ne kastettiğini anlamadım. Tam olarak anlatırsan ben de çözümü anlatabilirim.

TeArS

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.emretoprak.com

Burda ne kastettiğini anlamadım. Tam olarak anlatırsan ben de çözümü anlatabilirim.

inan Corel kullansaydın bunu çok iyi anlardın. ;)

bayram7007

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
bende corel kullancısıyım ama tek rakamlar yani 9-11-x3 gibi cift rakamlar ters geldi neden acaba böyle durumda olanlar oldumu acaba. ama fh birazda olsa biliyom işi cevirecek kadar

ufukdural

♾️Grafik Gurusu♾️
freehand ve adobe illustrator kullanıyorum..

saygılarımla