Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

ID On-Dergi ve Raster/Vector Sorunu :)

Gioloji

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar herkese merhabalar. Sitenin çoook eski üyelerindenim, sürekli takip ederdim bir ara bıraktım zaman aşımına uğramış herhalde. İlk konu münasebetiyle bir kaç küçük sorum var, cevaplayan olursa sevinirim.

Şimdi kafamda bir online dergi oluşturma planı var, daha doğrusu tam anlamıyla dergi olmayacak, broşür tarzı istiyorum, çok profesyonellik gerektirmeyecek bir iş. PDF tarzı bir doküman oluşturmak istiyorum.

Sorularım:
1) PDF dosyası oluşturmak bildiğim kadarıyla ücretli bir hizmet. Ben Adobe pdf ücretini ödemeden (yanılmıyorsam 5-10 dolar bir şey) bu işi nasıl yapabilirim? Yani küçük bir broşür yapıcam bunu sitede paylaşıcam. İsteyen indirip bakabilecek. Örneğin Migros'un ya da başka bir süpermarketin aylık online yayınladıkları katologlar gibi?

2) ID'a çok fazla hakim değilim. Bu yüzden pratik olması için yapıcam bunu. ID'da bir kaç bir şey yaptım görseller vs menü/broşür karışımı bir şey. Bunu ID dokümanı olarak kaydettim, bunu online olarak matbaaya bulaşmadan nasıl mock uplayabilirim? Çünkü elle tutulur bir şey olmayacak, internette kullanmak için.

Diğer sorum ID ile alakalı değil, sitede baktım ama karışık birazcık bulamadım.

3) Elimde raster bir görsel var, bunu vector nasıl yapabilirim? Bu da çok profesyonellik gerektirmeyecek bir şey olduğu için aşırı uç programlara gerek yok. Yine de bilgilenmek için paylaşırsanız iyi olur :)

Forumda çok fazla soru var, gördüğüm kadarıyla bir çoğu da cevapsız kalıyor. Umarım birileri cevaplar ve tartışabiliriz. Teşekkür ediyorum.

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
Arkadaşlar herkese merhabalar. Sitenin çoook eski üyelerindenim, sürekli takip ederdim bir ara bıraktım zaman aşımına uğramış herhalde. İlk konu münasebetiyle bir kaç küçük sorum var, cevaplayan olursa sevinirim.

Şimdi kafamda bir online dergi oluşturma planı var, daha doğrusu tam anlamıyla dergi olmayacak, broşür tarzı istiyorum, çok profesyonellik gerektirmeyecek bir iş. PDF tarzı bir doküman oluşturmak istiyorum.

Sorularım:
1) PDF dosyası oluşturmak bildiğim kadarıyla ücretli bir hizmet. Ben Adobe pdf ücretini ödemeden (yanılmıyorsam 5-10 dolar bir şey) bu işi nasıl yapabilirim? Yani küçük bir broşür yapıcam bunu sitede paylaşıcam. İsteyen indirip bakabilecek. Örneğin Migros'un ya da başka bir süpermarketin aylık online yayınladıkları katologlar gibi?

2) ID'a çok fazla hakim değilim. Bu yüzden pratik olması için yapıcam bunu. ID'da bir kaç bir şey yaptım görseller vs menü/broşür karışımı bir şey. Bunu ID dokümanı olarak kaydettim, bunu online olarak matbaaya bulaşmadan nasıl mock uplayabilirim? Çünkü elle tutulur bir şey olmayacak, internette kullanmak için.

Diğer sorum ID ile alakalı değil, sitede baktım ama karışık birazcık bulamadım.

3) Elimde raster bir görsel var, bunu vector nasıl yapabilirim? Bu da çok profesyonellik gerektirmeyecek bir şey olduğu için aşırı uç programlara gerek yok. Yine de bilgilenmek için paylaşırsanız iyi olur :)

Forumda çok fazla soru var, gördüğüm kadarıyla bir çoğu da cevapsız kalıyor. Umarım birileri cevaplar ve tartışabiliriz. Teşekkür ediyorum.

1 ve 2. sorularınız için indesignın "publish online" hizmeti işinizi görecektir, indesign açıkken sağ üstte bir buton şekilnde çıkar.

Gioloji

🌱Yeni Üye🌱
1 ve 2. sorularınız için indesignın "publish online" hizmeti işinizi görecektir, indesign açıkken sağ üstte bir buton şekilnde çıkar.

Publish Online'ı biliyorum ancak ben offical Adobe programlarını masaüstüme laptopımdan kopyaladığım için direkt olarak yüklenmemiş gözüküyor ve Adobe'un bazı hizmetlerinden faydalanamıyorum bu pc de. Publish te onlardan biri sanırım.

File kısmındaki Adobe'un pdf ayarlarından yapsam oluyor mu? Publish kısmı dışında nasıl yapabilirim açıklarsanız sevinirim.

Bunlara ek soru olarak; ID'dan sonra PDF çalışmak için (e-katalog) hangi programı önerirsiniz sizce? Çok fazla program var.

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
Publish Online'ı biliyorum ancak ben offical Adobe programlarını masaüstüme laptopımdan kopyaladığım için direkt olarak yüklenmemiş gözüküyor ve Adobe'un bazı hizmetlerinden faydalanamıyorum bu pc de. Publish te onlardan biri sanırım.

File kısmındaki Adobe'un pdf ayarlarından yapsam oluyor mu? Publish kısmı dışında nasıl yapabilirim açıklarsanız sevinirim.

Bunlara ek soru olarak; ID'dan sonra PDF çalışmak için (e-katalog) hangi programı önerirsiniz sizce? Çok fazla program var.

indesign içinden pdf oluşturmanızda bir sakıncı yoktur, indesignın pdf motoru son derece stabil bir yapıdadır ve sorunsuz pdf üretir. Tek yapmanız gereken ihtilaçlarınıza uygun preseti kullanmaktır.

E katalog içinse yine indesign içinden yeni doküman açarken karşınıza çıkan popup menüden "digital publishing" sekmesi yardıkmıyla yapabilirsiniz

Gioloji

🌱Yeni Üye🌱
O konuyu araştıracağım çok fazla anlamadım. Biraz detay lazım bana.

Bir sorum daha olacak, kafam çok karıştı. Şimdi illustratorda fontlarla bir logo yaptım. Bunları convertledim. Bu logomun üzerine vektörel olmayan başka bir görsel koymak istiyorum. Kırpma maskesi oluşturmak için. İnternetten çok araştırdım ama yaptıkları şey vektörel görseli diğer vektörel görsele kırptırıyorlar.
Bir kaç debelenme sonucu convertlediğim fontun bir kısmına maske oluşturuluyor ama bozuk çıkıyor, diğer kısım gözükmüyor. Layerda da beyaz gözüküyor.

Şimdi sorum:

1) Vektörel olmayan bir görseli illustratorda nasıl kırpma maskesi oluşturabilirim?
2) Yapamıyorsak eğer elimdeki görseli nasıl illüstratör stylei olarak oluşturabilirim ya da doku olarak? Örneğin elimde bir doku görseli var vektörel olmayan, bunu ai içerisine doku ya da stil olarak atmak istiyorum.
3) AI'da kırpma yapılacak logomu ps'a taşıdım orada vektörel olmayan diğer görsel ile maskeledim ve oldu ancak ben bunun matbaada çıktısını almak istesem vektörel mi çıkar yoksa piksel piksel mi? Çünkü maskelettiğim logoyu ai da yaptım, sadece diğer görsel vektörel değil.

Gioloji

🌱Yeni Üye🌱
Not: Yazmayı unutmuşum. Rasterı vektöre çevirdim ancak maskelemeye yapacağım görsel çok karışık olduğu için vektörledikten sonra aşırı fazlaşıyor program da maskelemeyi yapmıyor. Kırptım ettim ama yine de kabul etmiyor.