Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

..::İlginç bilgiler::..

yorgunella

♾️Grafik Gurusu♾️
Merhaba arkadaşlar bundan sonra buraya açtığım başlığın altında hergün farklı bir "ilginç bilgi" paylaşacağım sizlerle.. :angel:

İlk ilginç bilgimiz:

Evlerimizdeki sinekler kışın nereye gidiyor? Sineklerin her türü kışın ortadan kaybolur. Havaların ısınmasıyla birlikte ansızın ortaya çıkarlar. Sinekler ısıya karşı çok hassastır. Güneş bulutun arkasına girdiği zaman oluşan ısı düşmesinden etkilenirler. Kış günlerinde yaşama şansları yoktur. Ölmeden önce yumurtalarını toprağa veya kuytuya gömerler. Lavra ve yumurtalar soğuktan etkilenmez. Yaz sıcakları başlayınca yumurtalar çatlar ve yine sinekli günler başlar.

d3niz

UI Pilot
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.d3niz.com
Baya ilginçmiş. :) Merak ediyordum ben de bunları. Bir de ağustos böceklerinin çatladığını herkes bilir sanırım. Peki sonra nasıl tekrar doğuyorlar? Sinekler gibi bir tarzları mı var acaba? :D

yorgunella

♾️Grafik Gurusu♾️
Baya ilginçmiş. :) Merak ediyordum ben de bunları. Bir de ağustos böceklerinin çatladığını herkes bilir sanırım. Peki sonra nasıl tekrar doğuyorlar? Sinekler gibi bir tarzları mı var acaba? :D

Bilmiyordum :) ama olabilir onların işi de bi zor yani o yavrularını hiç göremiyolar :crying: :)

yorgunella

♾️Grafik Gurusu♾️
Bugünün ilginç bilgisini paylaşıyorum :)

Bir hafta niçin 7 gündür? : Babilliler 7 günlük haftayı zaman birimi olarak kullanıyorlardı. İlk çağlarda bilinen beş gezegen ile güneş ve ayın sayısı nın 7 oluşu bu sayıyı gizemli ve uğurlu kılıyordu. Daha sonra dinlerde göğün 7 kat oluşu ve doğadaki ana renk sayısının 7 oluşu, müzik notalarının 7 oluşu sayının önemini daha çok belirtti. Daha sonra Fransa takvim yapısını değiştirerek hafta sayısını 10 yaptı ama kabul görmedi. Rusya 5 günlük hafta uygulamasına geçti, o da tutulmadı. Sonunda yine hafta 7 gün olarak kaldı.

d3niz

UI Pilot
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.d3niz.com
Bugünün ilginç bilgisini paylaşıyorum :)

Bir hafta niçin 7 gündür? : Babilliler 7 günlük haftayı zaman birimi olarak kullanıyorlardı. İlk çağlarda bilinen beş gezegen ile güneş ve ayın sayısı nın 7 oluşu bu sayıyı gizemli ve uğurlu kılıyordu. Daha sonra dinlerde göğün 7 kat oluşu ve doğadaki ana renk sayısının 7 oluşu, müzik notalarının 7 oluşu sayının önemini daha çok belirtti. Daha sonra Fransa takvim yapısını değiştirerek hafta sayısını 10 yaptı ama kabul görmedi. Rusya 5 günlük hafta uygulamasına geçti, o da tutulmadı. Sonunda yine hafta 7 gün olarak kaldı.

Çok ilginç.. keşke 8 gün olsaydı . :D 3 gün haftasonu olabilirdi. :D

d3niz

UI Pilot
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.d3niz.com
günler arttıkça haftasonu sayısı da artacak olsa daha fazla olmasını isterdim full tatil o zaman :) hem 8in bir gizemi yokki :giggle:

:D:D Öyle deme baksana:

Sekiz ( 8 ) Sayısı ne anlama gelir?

Sekiz sayısı sayıların en sofusudur.Ona ilk cennetlik sayı diyebiliriz. Bahçeler bahçesidir 8. Ta baştan 1 i dışlamıştır.Bütün adımlarını da 1'i sollayarak yanlız tanrı adına atar. İçine de kapalı mı kapalıdır. Dışarı ışık sızdırmaz. Hiçbir şey için konuşmaz, hiç birşey önermez, susmayı yeğler. Bakar öyle... Ona göre sofu olmak bu demektir. Ama susmak korkunçtur. Kışkırtıcıdır. Bunu bilmez. 8 denge duygusu verir, ama şu da bir gerçek: 8 anlatıma gelmez, kaçar sıyrılır. Kişiliğinin bu yönüyle kabalacı da diyebiliriz ona. Değil mi ki sımsıkı içine kapanmıştır içrek ve gizemseldir. İçeriği, biçimiyle bu denli uyumlu başka bir sayı göstermek neredeyse olanaksızdır.

İslam'a göre :

Arş'ın taşıyıcıları, onun idaresi ile görevli olanlardır. Onun maddi biçimi veya nurlu görüşü ve maddi biçimini idare eden ruhu ve nuranî görünüşünü idare eden ruhu, maddî şeklin rızkı olan gıdayı ve ruhlar için ilim ve bilgi gıdasını, cennete girmekle mutluluğa ve cehenneme girmekle mutsuzluğa dair hissi mertebeyi ve ilmi ve ruhî mertebeyi düzenler. Dolayısıyla bu konu dört mesele üzerine kurulmuş olmaktadır. Birinci mesele suret ve biçim, ikinci mesele ruh, üçüncü mesele gıda, dördüncü mesele mertebedir ki amaç budur. Bunlardan her mesele de iki kısma ayrılarak sekiz olur. İşte bu sekiz, mülk Arş'ının taşıyıcılarıdır. Yani bu sekiz ortaya çıkınca mülk de ortaya çıkar ve bulunur.

Sufizm'e göre :

Sekiz Sayısı ve Sekiz Olgusu : Sekiz cenneti anlatır. Yunus Emre bir şiirinde "Kasdeder sekiz uçmağı nur idüp nura katmağı" der.
Cennet, uçmak, bahçe anlamına gelir. İslami inanca göre ahirette Tanrının 8 cenneti vardır. Bunlar:
1- Dar-ül celal,
2- Dar-üs selam
3- Cennet-ül meva,
4- Cennet-ül-huld
5- Cennet-ün naim
6-Cennet-ül fırdevs,
7- Cennet-ül karar
8- Cennet-ül adn. Bunlar müminlere vaadedilen öbür dünya güzellikleridir.

Hiristiyanlık'a göre :

“Sekiz” her şeyin başlangıcı ve sonu nihâyetinde Hristiyanlıkta hukuk, adalet, hakkanîyet, mahkeme ve kanun “sekiz” ile yorumlanıyor. Bunlar “uyum ve uyumun sağlanması” çerçevesinde değerlendiriliyor. İç güzellik yani ruh ile de özdeş kabûl edilen “sekiz” resim, heykel, mimarî ve müzikte sıklıkla öne çıkıyor.

Hayat Ağacı ve Sayılar :

Hayat ağacında kürelere sayı sıraları ile birden ona kadar değerler veriliyor ve bu değerleri bir araya getirdiği değerlendirmesi yapılıyor. Ayrıca her bir küreye farklı sayısal değerler ve harfler de kodlanıyor. Bu kodlamalar üzerine yapılan analizler ile çeşitli yorumlar geliştiriliyor.

“Tanrının vücudu” olarak da ifâde edilen hayat ağacı ile Atomium arasında bir tek fark olduğu düşünülebilir. O da hayat ağacında on küre varken, Atomium’da dokuz küre olması. İki arasındaki fark mimarî zorunlulukla, bir kürenin kök olmasıyla veya “onun yedi, sekiz ve dokuzun toplamı olduğu” savı ile açıklanabilir

Hayat ağacındaki kürelere verilen sayısal değerler ve anlamlar şöyle sıralanıyor:

1.Kether: Başlangıç, birlik, tek, kök, tohum, ruh.
2.Chockmah: Gerçek, bilgelik, ikilik, birliktelik, erkek, birleşme, karşıtların bütünleşmesi.
3.Binah: Yaratıcılık, evrim, dişi, akıl, insaf.
4.Chesed/Gedulah: Merhamet, aşk, vicdan, mantık, materyalizm.
5.Geburah/Din: Kudret, sertlik, bütünlük, insanlık.
6.Tiphereth: İlerleme, gelişim, iyiye dönüşüm, sinerji.
7.Netzach: Zafer, sabit, istikrarlı, tesir, kozmik düzen.
8.Hod: Görkem, dairenin tamamlanması.
9.Yesod: Temel, bütünlüğün sağlanması.
10. Malkuth: İmparatorluk (reich), hakimîyet, potansiyel

Bir de 8 bit olayı var. 1 byte 8 bittir. :D:D

yorgunella

♾️Grafik Gurusu♾️
:D:D Öyle deme baksana:

Sekiz ( 8 ) Sayısı ne anlama gelir?

Sekiz sayısı sayıların en sofusudur.Ona ilk cennetlik sayı diyebiliriz. Bahçeler bahçesidir 8. Ta baştan 1 i dışlamıştır.Bütün adımlarını da 1'i sollayarak yanlız tanrı adına atar. İçine de kapalı mı kapalıdır. Dışarı ışık sızdırmaz. Hiçbir şey için konuşmaz, hiç birşey önermez, susmayı yeğler. Bakar öyle... Ona göre sofu olmak bu demektir. Ama susmak korkunçtur. Kışkırtıcıdır. Bunu bilmez. 8 denge duygusu verir, ama şu da bir gerçek: 8 anlatıma gelmez, kaçar sıyrılır. Kişiliğinin bu yönüyle kabalacı da diyebiliriz ona. Değil mi ki sımsıkı içine kapanmıştır içrek ve gizemseldir. İçeriği, biçimiyle bu denli uyumlu başka bir sayı göstermek neredeyse olanaksızdır.

İslam'a göre :

Arş'ın taşıyıcıları, onun idaresi ile görevli olanlardır. Onun maddi biçimi veya nurlu görüşü ve maddi biçimini idare eden ruhu ve nuranî görünüşünü idare eden ruhu, maddî şeklin rızkı olan gıdayı ve ruhlar için ilim ve bilgi gıdasını, cennete girmekle mutluluğa ve cehenneme girmekle mutsuzluğa dair hissi mertebeyi ve ilmi ve ruhî mertebeyi düzenler. Dolayısıyla bu konu dört mesele üzerine kurulmuş olmaktadır. Birinci mesele suret ve biçim, ikinci mesele ruh, üçüncü mesele gıda, dördüncü mesele mertebedir ki amaç budur. Bunlardan her mesele de iki kısma ayrılarak sekiz olur. İşte bu sekiz, mülk Arş'ının taşıyıcılarıdır. Yani bu sekiz ortaya çıkınca mülk de ortaya çıkar ve bulunur.

Sufizm'e göre :

Sekiz Sayısı ve Sekiz Olgusu : Sekiz cenneti anlatır. Yunus Emre bir şiirinde "Kasdeder sekiz uçmağı nur idüp nura katmağı" der.
Cennet, uçmak, bahçe anlamına gelir. İslami inanca göre ahirette Tanrının 8 cenneti vardır. Bunlar:
1- Dar-ül celal,
2- Dar-üs selam
3- Cennet-ül meva,
4- Cennet-ül-huld
5- Cennet-ün naim
6-Cennet-ül fırdevs,
7- Cennet-ül karar
8- Cennet-ül adn. Bunlar müminlere vaadedilen öbür dünya güzellikleridir.

Hiristiyanlık'a göre :

“Sekiz” her şeyin başlangıcı ve sonu nihâyetinde Hristiyanlıkta hukuk, adalet, hakkanîyet, mahkeme ve kanun “sekiz” ile yorumlanıyor. Bunlar “uyum ve uyumun sağlanması” çerçevesinde değerlendiriliyor. İç güzellik yani ruh ile de özdeş kabûl edilen “sekiz” resim, heykel, mimarî ve müzikte sıklıkla öne çıkıyor.

Hayat Ağacı ve Sayılar :

Hayat ağacında kürelere sayı sıraları ile birden ona kadar değerler veriliyor ve bu değerleri bir araya getirdiği değerlendirmesi yapılıyor. Ayrıca her bir küreye farklı sayısal değerler ve harfler de kodlanıyor. Bu kodlamalar üzerine yapılan analizler ile çeşitli yorumlar geliştiriliyor.

“Tanrının vücudu” olarak da ifâde edilen hayat ağacı ile Atomium arasında bir tek fark olduğu düşünülebilir. O da hayat ağacında on küre varken, Atomium’da dokuz küre olması. İki arasındaki fark mimarî zorunlulukla, bir kürenin kök olmasıyla veya “onun yedi, sekiz ve dokuzun toplamı olduğu” savı ile açıklanabilir

Hayat ağacındaki kürelere verilen sayısal değerler ve anlamlar şöyle sıralanıyor:

1.Kether: Başlangıç, birlik, tek, kök, tohum, ruh.
2.Chockmah: Gerçek, bilgelik, ikilik, birliktelik, erkek, birleşme, karşıtların bütünleşmesi.
3.Binah: Yaratıcılık, evrim, dişi, akıl, insaf.
4.Chesed/Gedulah: Merhamet, aşk, vicdan, mantık, materyalizm.
5.Geburah/Din: Kudret, sertlik, bütünlük, insanlık.
6.Tiphereth: İlerleme, gelişim, iyiye dönüşüm, sinerji.
7.Netzach: Zafer, sabit, istikrarlı, tesir, kozmik düzen.
8.Hod: Görkem, dairenin tamamlanması.
9.Yesod: Temel, bütünlüğün sağlanması.
10. Malkuth: İmparatorluk (reich), hakimîyet, potansiyel

Bir de 8 bit olayı var. 1 byte 8 bittir. :D:D

Tamam ikna oldum hadi 8 gün olsun :giggle:

yorgunella

♾️Grafik Gurusu♾️
:giggle: Şimdi de ben istemiyorum. 7 iyi.

thwackbyzacthetoad.gif

Pınar Bozdemir

👑Efsanevi Grafiker👑
ben bunu okumuştum bir sitede
yine de teşekkürler yorgunella :)

yorgunella

♾️Grafik Gurusu♾️
Bu günün ilginç bilgisi :

Mezara niçin çiçek konulur?
: İlk olarak Mısır Firavunu Tutamkamon'nun milattan önce 1346 da öldüğünde mezarının çiçekten tacçlarla kaplandığı saptanmıştır. Kuzey Avrupada ise M.Ö 2000 yıllara kadar mezara çiçek konduğu belirlenmiştir. O zamanlarda bu çiçeklerin amacı iyi ruhları çekme, kötü ruhları kovma amacıylaydı. Sonradan ise asıl amaç cesetler çürürken çıkan kokuyu kamufle etme amacını taşır. Servi ağacı da bu nedenle mazarlıklarda kullanılır. Ağacın yaprakları rüzgarı önler, kendine özgü ferah kokusu vardır. Cenaze törenherinde siyah giyinmenin amacı da mezarlıklarda hayalletlerden sakınmak amacı taşımaktadır.

d3niz

UI Pilot
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.d3niz.com
Teşekkürler . Bu siyah giymek konusunu bilmiyordum. Yas rengi diye giyilir diye sanıyordum.

d3niz

UI Pilot
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.d3niz.com
:) Hım.. Niye ki? Ruhlar siyahtan kaçar mıymış yani? Buradan bu çıkıyor gerçi ama ne bileyim pek mantığıma yatmadı. Bir de bunu araştırmak gerek. :D

Maşallah sayemde konun beyin fırtınasına döndü.:D