Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Illistrator Oval

Dreamland

🌱Yeni Üye🌱
Selam arkadaşlar. Bir dikdörtgenin sadece tek bin köşesini ovale çevirmenin yolu nedir? Yada istediğimiz herhangi bir köşesine nasıl ovallik verebiliyoruz. Teşekkürler.

Value

Hasta la vista
👑Efsanevi Grafiker👑
Direct selection tool (beyaz ok) ile ovallik vermek istediğin köşe noktasını seçili hale getirip convert selevted anchor points to smooth diyerek ovalliği verebilirsiniz.

İsteğe bağlı olarak convert anchor point tool ile ovallik üzerinde oynama yapabilirsin.Kolay gelsin..

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
Selam arkadaşlar. Bir dikdörtgenin sadece tek bin köşesini ovale çevirmenin yolu nedir? Yada istediğimiz herhangi bir köşesine nasıl ovallik verebiliyoruz. Teşekkürler.

Bunu (ne hikmetse) illustratörde otomatik yapmanın yolu yok oysa indesignda bu işlem inanılmaz derecede basit ve kolay her bir köşeye ayrı ayrı radius değerleri verebiliyorsunuz bu durumda adobenin bu programları geliştiren mühendislerine en samimi hislerimi sunasım var neyse konuyu dağıtmayalım eğer ille illustratörde yapacaksanız önce normal bir kare alan açın ve daha sonrada radiusları olan ikinci bir alan açın sonrasında ise bunları birbiri üzerinde uygun konumlara getirerek "pathfinder" penceresinin yardımıyla alanları birleştirin.

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Aslında komik ama traji komik bir durum bu Illustrator için. Direkt olarak yapma imkanınız yok sanırım. Varsa da ben bilmiyorum. Fakat size iki öneride bulunabilirim.

Birincisi, radiuslu (oval) dörtgen üzerine köşeli bir dörtgen açıp ikisini pathfinder işlemi ile birleştirmek. Zaman alan bir yöntem olmasına rağmen alternatif.

İkincisi ise yine radiuslu dörtgen çizerek istemediğiniz kısımları beyaz ok / Direct Selection Tool (Kısa yolu A) ile temizlemek ve Pen Tool (P) ile diğerlerini düzleştirmek.

Adobe'nin kendi sitesinde script olarak ta bulunmasına rağmen bende almış denemiş değilim.

Dreamland

🌱Yeni Üye🌱
Teşekkürler arkadaşlar sanırım özelliklerin tümünü adobe tüm programlarına dağıtıyor yani birinde olan diğerinde yok. ama bunun kesinlikle olması lazım bence bu özellik ve find and replice özelliği AI de çok yetersiz.

ferox

🏆Pro Tasarımcı🏆
Teşekkürler arkadaşlar sanırım özelliklerin tümünü adobe tüm programlarına dağıtıyor yani birinde olan diğerinde yok. ama bunun kesinlikle olması lazım bence bu özellik ve find and replice özelliği AI de çok yetersiz.

Aslında pek de öyle değil AI Geliştirilebilir bir program,

Xtream Path eklentisi ile bu sorunu çözebilirsiniz.

rhinokurt

🌟Usta Tasarımcı🌟
Ben de göz kararı yapsam ne olurdu diye deneme yaptım:

rhinokurtkornerradius.jpg

1.Add Anchor Point ile köşeye doğru iki tutamaç ekledim.
2.Eklediğim tutamaçları Direct Selection tool ile seçip Convert Selected anchor points to smooth simgesine tıkladım.
3.Delete Anchor Point Tool ile köşe noktasını sildim.
4.Tutamaçları oynatarak ovallik verdim.
5. Final..

pain_decide

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐

Y9bQJ.jpg

kesınlıkle ancak bu cözebılır... freehande de sayı ıle ovallık verılıyordu...ama ai de paylastıgından baskası olamaz gibi gelıyor en mantıklısı bu.... tesekkurler

pain_decide

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
buda guzel yontem ama ugrastırır sanırım. zamanla yarısıyoruz resmen...

ama yınede tesekkurler...alternatıf sonucta..

dddnnnsss

🌟Usta Tasarımcı🌟
O nasıl illustrator öyle cidden illustrator15 mi bu :) mac larda böyle değişik bir menüsü mü var?

advantur

🌱Yeni Üye🌱
mac te çalışmayı bende istedim ama maalesef ps ile çalışıyorum

emre_ozturk

🌟Usta Tasarımcı🌟
saçmalamayın eleman maşallah pluginlerle doldurmuş heryeri :D

ocu1928

🌱Yeni Üye🌱
xtream path kaçınılmaz bir plugin
illustratorun büyük bir açığını kapatıyor bence de

Designerrr

🌟Usta Tasarımcı🌟

Hocam biraz aradım ama abuk subuk şeyler çıkıyor Xtream Path eklentisini upload edebilir misin??? Acaba işimize yarayacak eklentilerin hepsini upload edin desem emeğe saygısızlık mı olur :)

Macte cs6 kullanıyorum...

ferox

🏆Pro Tasarımcı🏆
Hocam biraz aradım ama abuk subuk şeyler çıkıyor Xtream Path eklentisini upload edebilir misin??? Acaba işimize yarayacak eklentilerin hepsini upload edin desem emeğe saygısızlık mı olur :)

Macte cs6 kullanıyorum...

Cs6 için henüz yok bildiğim kadarı ile,

Buradan diğer versiyonlar için olanı indirebilirsiniz.

D7YeX.png

Designerrr

🌟Usta Tasarımcı🌟
ferox çok hızlısın :) hemen indirmeye başlıyorum çok teşekkür ederim