Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

illustrator de kontur sorunu

firkete

🏆Pro Tasarımcı🏆
merhaba arkadaşlar

aslında corel kullanıcısıyım. İllusratoru öğrenme aşamasındayım. Corel çizimlerde sıklıkla kuılandığım basit bir özelliğin burdaki karşılığının bulamadım. Mesela 20 punt yazı yazdınız. Eğer kalın bir kontur rengi veririseniz kontu yazıyı kapatabilir. Corel de bunu önüne geçmek içn f12-behind fill seçeneğini işaretleyerek asıl yazı alanının daima ön planda olmasının sağlayabiliryoruz. Burda nasıl yapılıyor bulamdım. Her defasında kontur ile dolguyu ayırarak iş yapmak saçma gibi.

firkete

🏆Pro Tasarımcı🏆
garip bir surum oldu kendi soruma kendim cevap vermek gibi. Araştırırken fark ettim.

Aİ de f10 basıp contour panelinden aling strong panelindeki sağdan 3. ( aling strok to outside ) seçeneği aradığım komut imiş.

firkete

🏆Pro Tasarımcı🏆
yok konular farklı cevaba baktım da zaten anlamdım açıkcası. Nerde bu scala diye başlayan bölüm anlamadım. Corel sanki daha elverişli gibi bu konularda

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
Ustalar aslında sorun yazılımlarda değil eski alışkanlıklarımızı yeni yazılımlarda aramamızda.

Adobe yazılımları, quark ve eski macromedia yazılımları aşağı yukarı aynı mantık dizesine göre çalışır. Mantık bellidir biraz akademiktir, ilk başta karışıkmış gibi gözükür ama herşey olması gereken yerdedir.

Söz gelimi after effectsden, flasha, freehandden premiere kadar bu mantığı kavradığım için sorun çekmiyorum, lakin ilk kullanmaya başladığım yazılımlardan olmasına rağmen Corelde hep zorlandım. Çünkü onun tarif edemeyeceğim kendine has bir çalışma sistemi var ve bu sistemi diğer yazılımlarda arayınca bulamıyorsunuz doğal olarak. Bende freehandden geldiğim için bana o ters geliyor neyse sözü çok uzattım.

Sorunuzun cevabı katmanlardadır, layer paletine gidin orada fill ve strokeyi ayrı göreceksiniz, aynı fotoşoptaki gibi (aynı mantık) fill tabakasını bir üstte alın çizgi hep altta kalsın bu farklı bir çözüm yada, stroke paneline gidin orda çizginizi ister içe ister dışa ister ortalayarak verin, (sıralı disiplin)

Bir saptama daha yapmak istiyorum. Corel kısayollara dayalı bir sistemi var ai ise tam tersi çoğu özelliğin kısa yolu bile yoktur (örneğin align) İllustrator mantığında çok hızlı değil ayrıntılı ve keyifli çalışırsınız. Zaten ben çok yaratıcı çalışmalar, illustrayonlar yapmayan biri neden ai kullanır hep şaşarım. Mesela fatura, kartvizit, broşür, föyler bunları yapmak eziyettir aide hele hele çok yazı ve resim varsa. Ama örneğin özel bıçaklı bir cd kabı yapacaksınız, yada güzel bir vektör çizim, logo bunlar için ai birebir.

Corel hızlı ve pratik bir yazılımdır, ai ise ağır ve sağlam gider. Bütün baskı işlerinizi kendisine bağlamanıza izin vermez illa ai ile yapcam derseniz kaybeden siz olursunuz, adobe bu işler için indesigni üretmiştir.

Son düzenleme: