Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Illustrator için faydalı scriptler...

ADAMINbiri

🌟Usta Tasarımcı🌟
Illustrator için tavsiye edeceğim bir takım scriptler var... Bazı komutları oldukça pratikleştiren, Bazı komutları ise çalışmamız sırasında bizi oldukça rahatladan scriptler bunlar... İhtiyaç hisseden buyursun...

Öncelikle;
1- Bu belgeler script olduğu için çoğu site (.jsx) uzantılı belgeleri kabul etmiyor bu açıdan ben uzantılarını (.js) olarak kısalttım, eğer olurda siz indirirseniz uzantısını tekrar (.jsx) yapıp öyle yükleyin...
2 - Nereye Yükleyeceğinize gelince Application/Illustrator/presets/scripts klasörünün içine yüklemeniz gerekir..
3 - Burda aklıma bişe gelmedi direk dördüncü maddeye geçiyorum...
4 - Belgeleri yüklerken illustrator programı kapalı olmalı ve yüklendikten sonra program açılmalıdır...
5 - Üzgünüm ama MACOSX sistemler içindir :D Bana PC deme, ciğerimi ye...

Birinci script...
MANYAK HİZALAMA..
RapidShare: Easy Filehosting
(Bu ismi ben koydum, çünkü bana harbiden çok manyak geldi.. siz isterseniz daha terelelli bir isim koyabilirsiniz..)

Diyelim böyle iki tane şeklimiz var... tabi siz istediğiniz daha başka şekilleride yapabilirsiniz sınır yok...
73669517ds7.jpg

Maviyle işaretli noktaları seçiyoruz...
86890680jy7.jpg

sonra komutumuzu veriyoruz...
78913808rh1.jpg

karşımıza gelen her panele okey diyoruz...
11254567xp7.jpg

sonuç...
57360372bb4.jpg

Bir başka olayıda şu...
Bir kaç obje koyduk belgemize şekildeki gibi... sonra maviyle işaretlediğim noktaları seçtik...
11rc9.jpg

sonuç... kırmızı olan yeri ben transparan yaptım ki ne şekilde bir hizalama olduğu görülsün diye...

12bm0.jpg

ikinci Script...
ÖZGÜN KÖŞE YUVARLAMA...
(yine bu ismi ben uydurdum... isteyen kendi kafasına göre bir isim verebilir...)

Olay şu... bir kare açıyoruz ve yuvarlamak istediğimiz köşeyi BEYAZ OK ile seçiyoruz çıkan panele ne kadar yuvarlama yapmak istiyorsak değer verip okey diyoruz... karenin istediğimiz köşesini istediğimiz ölçüde yuvarlayabiliyoruz...
koseyuvarlamaay7.jpg

Üçüncü Script...
ÖLÇÜLÜ ÇOKLU KENAR..
Evet ya işte bunuda ben uydurdum... bir öncekine den den...

Burdaki olayımızda şu... Hani altıgen, yedigen, sekizgen vs. vs. açıp her bir kenar ölçüsünü belirleyerek verme... İlk gelen panele kenar uzunlukların değerini veriyoruz, ikinci gelen panelde de, kaç köşeli olacak alanımız onu belirliyoruz...
olculucokgenkenarrt9.jpg

Dördüncü script...
OVERPRINT SEÇME VE KALDIRMA...

Hani bazen işi filme gönderirken programın otomatik olarak verdiği overprintleri kaldırmayı unuturuz... sonra film gelir "yuhh yaa bunu nasıl atladım" filan tripleri yaparız ya... Birde illustratorda her ne kadar overprint görünüm olsada bize dışardan gelen bir takım işlerde öyle küçük yerlere overprint verilmiştirki bazen yazılara, bazen küçük bir renge, işte onları overprint görünümde bile göremez ve gözden kaçırırız... Bu script ile çok pratik şekilde tüm overprintleri kaldırabiliyoruz...

overprintli çalışma...
overprintsilmecf5.jpg

overprintlar tek komutla kalkıyor...
overprintsilme2xn1.jpg

Beşinci Script... üfff amma uzadı yaa.. Tam burda varya elektrik filan kesilse bir daha kesinlikle yazmam bu kadar şeyi...
NOKTALAR ARASI MESAFE... (üsteki açıklamalara den den)

Yine beyaz okla seçtiğimiz iki noktanın arasındaki mesafeyi bize otomatik olarak söylüyor...

Altıncı Script...
EŞİT HİZALAMA...

Bu scriptin iki avantajı var... Birincisi hizalama yaparken seçilen objelerin arasında ne kadarlık bir boşluk olsun istiyorsanız onu belirleyebiliyorsunuz, İkincisi Mask yaptığınız yerdeki maskın dışına taşan resmi değilde, masklı alanı baz alarak hizalama yapıyor... Yanlış hatırlamıyorsam geçenlerde bir arkadaş sormuştu bu soruyu... okursa bu scriptten faydalanabilir... tavsiye ederim...

ÖNEMLİ... (X) komutu alt alta hizalamadaki ölçü komutudur... (Y) komutu ise yan yana hizalamadaki ölçü komutudur...

ölçülü hizalama...
esitaraliklihizalamabz1.jpg

normal sallapati hizalama...
normalhizalamavr5.jpg

Yedinci Script...
ÇİZGİLERİN NOKTALARINI ÜST ÜSTE GETİRME...
(Valla uydurabildiğim en iyi isim bu, daha iyi bir isim uyduran olursa banada desin hayrına...)

Bu scriptte anlatacak çok fazla bir şey yok... Bir çizginin eğimini, diğer bir çizgiye uyarlıyoruz... Sadece noktaları beyaz ok ile seçip komutu veriyoruz...

birinci adım...
cizgileriustustealmahu3.jpg

ikinci adım ve sonuç...
cizgileriustustealma2bo3.jpg

Neyse 8-10 tane daha var... bir ara onlarıda eklerim... Elektrik kesilecek ve bu yazdıklarım uçup gidecek diye korkmaktayım... Umarım birilerinin işine yarayan bişe çıkar içlerinden... Bi sürü emek harcadık yaa :tongueout:

Saygılar...

ufukdural

♾️Grafik Gurusu♾️
Güzel ve illustrator kullanıcıları için önemli bilgiler paylaşmışsın.
Emeğine sağlık.

Saygılarımla

tirEdsOuL

♾️Grafik Gurusu♾️
Güzel ve illustrator kullanıcıları için önemli bilgiler paylaşmışsın.
Emeğine sağlık.

Saygılarımla

Müsadenizle yorumu biraz değiştirmek istiyorum :)

Güzel ve Mac kullanıcıları için önemli bilgiler paylaşmışsınız, ellerinize emeğinize sağlik.. :)

Hande DEMİR

♾️Grafik Gurusu♾️
kendinize özgü, farklı yorumunuzla, akıcı güzel bir anlatım, faydalı bilgiler.
çok teşekkürler

Ali Emre

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
gncart.com
Ama olmadiki Adamınbiri biz PC ciler sadece bakacak mı?:(:(
Paylaşım için teşekkürler...
Bu tür kaynakları bulabileceğimzi yerleri bizimle paylaşırsan hiç değilse ken çaremize bakalım dimi? :D:D

graphblues

♾️Grafik Gurusu♾️
çok güzel paylaşmışsın teşekkür ederim ama pc olanı yok mu?

Angelus884

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Muhteşem scriptler için teşekkürler . :smile:

G-ART

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Paylaşım için tşkrler.

Up

roseday

🏅Acemi Tasarımcı🏅
valla 4ünü begendim cok tsk edrz:D özellikle mac olusuuuu süperrrrrr hihihihihi:D

mac_ist

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.matbaa.org
Linklerden bazıları silinmiş sanırım. Düzeltme imkanın olur mu? Teşekkürler...

uxexex

🌱Yeni Üye🌱
tüh yaw, link çalışmıyor üstadım,
tazelense nasıl güzel olur?!

emel göktepe

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar bu paylaşımı tekrar yapmanız mümkünmü ??? :( çok ihtiyacım var, rapidde silinmiş gibi gösteriyo, şu overprint olayı başıma dert

burakcaliskan

🌱Yeni Üye🌱
evet arkadaşm mac kullanan az bi kitle var burda :) pc olanları yoqmu bu scriptlerin :) xDeEeee

fberber

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Paylaşım için teşekkürler ancak linklerin birçoğu çalışmıyor.
Tüm scriptleri tek bir ZIP dosyası olarak ve yeni bir linkle güncelleyebilir misiniz?

mesut69

🌱Yeni Üye🌱
En sonun da yazdığınız içten ve samimi sözlerinizden etkilenip bu cevabı yazıyorum.laf olsun diye değil gerçekten teşekkür ederim.samimiyetiniz için.

grafiahmet

🌱Yeni Üye🌱
kardeş eyvallah teşekkürler ama pc için de lazım :)
özellikle karenin kenarlarını ovalleştirme...